שתף קטע נבחר

250 ק"מ בים: המסע של הקרחון הגדול בעולם

חוגג שנתיים לבד: קרחון A68 התנתק מאנטארקטיקה ביולי 2017, סרטון מתעד את מסעו מאז. מה תהיה נקודת הסיום שלו?

 

 

 

הם גדלים כל כך מהר. הקרחון שמכונה A68, הקרחון הנודד הגדול בעולם שמשקלו טריליון טון, חגג השבוע שנתיים בים. מה הוא עשה מאז התנתק ממדף הקרח לארסן C באנטארקטיקה ב-12 ביולי 2017? בעיקר הסתובב במעגלים. סרטון "טיים-לאפס" מדהים מתעד בהילוך מהיר את 18 החודשים האחרונים של הקרחון, כפי שצילמו לווייני סנטינל-1 של סוכנות החלל האירופית.

 

בסרטון, ששותף על ידי מומחה הקרחונים אדריאן לוקמן, נראה הקרחון מתרחק ממדף הקרח ממנו התנתק לפני שנתיים, עד למרחק של 250 ק"מ מתחילת מסעו. לפי לוקמן, מדובר במרחק גדול עבור מי שהוא כנראה העצם הנע בחופשיות הגדול ביותר בכדור הארץ. שטחו של הקרחון כפול מזה לוקסמבורג והוא גדול פי 4 משטחה של לונדון.

 

 

קרחון A68 התנתק ממדף הקרח לארסן ב אנטארטיקה תיעוד מסעו ()
קרחון A68 בתחילת מסעו

קרחון A68 התנתק ממדף הקרח לארסן ב אנטארטיקה תיעוד מסעו ()
מרוחק 250 ק"מ מנקודת המוצא

"באורך עצום של 160 ק"מ ובעובי של מאות מטרים בלבד היחס של הקרחון דומה יותר לזה של כרטיס אשראי מאשר לקרחון כפי שאנחנו מדמיינים אותו", כתב באתרו פרופ' לוקמן מאוניברסיטת סוונזי בבריטניה. "מה שיותר מפתיע הוא שאף שהוא שקע בקרקעית הים כמה פעמים, הקרחון נשאר בצורה דומה מאוד לזו שהייתה לו לפני שנתיים, כשהתנתק ממדף הקרח".

 

עם זאת, באתר Live Science ציינו כי כל צעד נוסף של הקרחון מקרב אותו אל גורל אכזר. בינתיים אמנם A68 נע בזרם המכונה "ספירלת ודל" (על שם ים ודל באנטארקטיקה), אבל הוא מתקרב יותר ויותר אל הכניסה לאוקיינוס האטלנטי הדרומי, שם הוא צפוי להיסחף צפונה, לאקלים חם יותר.

הסדק שהוביל להתנתקות הקרחון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הסדק שהוביל להתנתקות הקרחון(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קרחונים רבים שמגיעים לנתיב זה מסיימים לרוב את מסעם (וחייהם, אם תרצו) באזור איי דרום ג'ורג'יה, טריטוריה בריטית קטנטנה שנמצאת כ-1,600 ק"מ צפונית לאנטארקטיקה. קרחונים בגודל דומה לזה של A68 נעו בעבר כחמש שנים עד ההגעה לאותה נקודה סופית, כשבדרך נחצו לגושים קטנים יותר. קרחונים אחרים נסחפו עוד יותר צפונה, ונמסו בסופו של דבר ליד דרום אמריקה.

 

קרחונים מתנתקים מאנטארקטיקה כל הזמן, אך בגלל שהקרחון המדובר גדול במיוחד תנועתו בים צריכה להיות תחת מעקב, מכיוון שהוא יכול להוות סכנה לספינות. האזור הסמוך לזה שבו הוא נע הוא יעד מבוקש לשיט תענוגות ומגיעות אליו ספינות רבות מדרום אמריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים