שתף קטע נבחר

לא דיווחת על הכנסות מביטקוין? עוד לא מאוחר

חלון הזדמנויות מאפשר למי שסחר במטבעות וירטואליים לבצע גילוי מרצון ולקבל חסינות מהעמדה לדין פלילי. מה משמעות ההליך וכיצד יחושב המס?

 

 (shutterstock) (shutterstock)
(shutterstock)

בחודשיים האחרונים אנו חווים שוב עליות חדות בביטקוין - מכ-3,500 דולר עד לכ-11,500 דולר למטבע. הנושא חזר לכותרות גם לנוכח הכרזת פייסבוק על מטבע חדש בשם "ליברה" שיונפק בשנת 2020. במקביל להתפתחות המואצת בשוק המסחר במטבעות קריפטוגרפיים, החלה רשות המסים במבצע אכיפה תוך שהיא מזמנת נישומים שלדעתה סחרו במטבעות. הרשות משיגה את המידע מזירות המסחר בישראל ומחיפוש ברשתות החברתיות – בעיקר פייסבוק וטלגרם. לפניכם שאלות ותשובות מרכזיות בנושא:

 

האם יש מס על מכירת ביטקוין?

בהתאם לחוזר מס הכנסה מינואר 2018, עמדת רשות המסים היא שביטקוין לא נחשב "מטבע" מבחינה משפטית, ומדובר ב"נכס". לכן, רווח בגין מכירת ביטקוין חייב במס רווח הון (בדרך כלל בשיעור של 25%) או מס שולי (עד 50%) אם זו הכנסה עסקית. שיעור המס נקבע בהתאם לנסיבות הפרטניות של המקרה.

 

האם עליי לדווח ולשלם מס על החזקת 100 ביטקוין שנרכשו במהלך 2012 תמורת כ-10,000 שקל, שלא מומשו עד היום וששווים נכון לסוף 2017 כ-4.6 מיליון שקל?

לא. כל עוד לא מימשת את הביטקוין ואתה ממשיך להחזיק בו, לא יחול מס, שכן הרווח הוא "על הנייר" בלבד.

 

מה קורה אם הפסדתי ממכירת ביטקוין?

לנוכח הגישה שלפיה רווחים ממכירת ביטקוין חייבים במס, ניתן לקזז הפסדים שנוצרו מהמכירה כנגד רווחים. זאת בהתאם לכללי המס הרגילים של קיזוז הפסדים. בנסיבות מסוימות ניתן להכיר בהפסד לצורכי מס גם אם הוא נגרם מאובדן או גניבה של ביטקוין.

 

איזה תיעוד עלי לשמור?

יש לשמור תיעוד מקסימלי בגין פעולות הרכישה והמכירה של הביטקוין, כגון פירוט של ארנקים דיגיטליים, פעולות מסחר, חשבונות מסחר בפלטפורמות מסחר הן בארץ והן בחו"ל, ואסמכתאות בגין העברות בנקאיות ופעולות בכרטיס אשראי.

 

כיצד עלי לדווח לרשות המסים על עסקאות בביטקוין?

לרוב, אם מדובר בהשקעה הונית ופסיבית, אין חובה לדווח לרשות המסים על כל עסקה בביטקוין, אלא רק בגין רווחים שנוצרו ממכירת המטבע. הדיווח הוא פר עסקת מכירה באמצעות טופס דיווח ייעודי.

 

האם מעבר ממטבע מטבע (קריפטו לקריפטו) מהווה אירוע מס?

לפי עמדת מס הכנסה, מעבר/החלפת מטבע וירטואלי למטבע וירטואלי אחר מהווה אירוע מס המחייב דיווח כרווח הון כמו מכירה. דרישה זו בעייתית וציבור המשקיעים מתקשה לעמוד בה, שכן הוא לא מסוגל לשלם את המס בפועל אלא עד למועד המפגש עם הכסף, קרי מועד המימוש ל-FIAT.

 

האם אדם פרטי שקיבל מטבע וירטואלי תמורת שירותים שנתן (דוגמת קידום אתרים/משחק) באתר אינטרנט לחו"ל חייב בדיווח ותשלום מס?

כן, זו עסקה החייבת בדיווח ובתשלום במס הכנסה בשיעור מס שולי לפי שער המטבע הווירטואלי ביום מתן השירותים.

 

מה עלי לעשות אם מימשתי ביטקוין בין השנים 2017-2013 וטרם דיווחתי למס הכנסה?

מומלץ לכל מי שביצע בשנים אלה מסחר בביטקוין/מטבע וירטואלי אחר, כולל מזירות מסחר בחו"ל, לנצל את חלון ההזדמנויות עד לסוף 2019 ולדווח לרשות המסים על סכומי הון שלא דווחו בעבר בהתאם לנוהל גילוי מרצון המסתיים בתום השנה. כדאי לדווח גם אם אתם סבורים שאין לחייב אתכם במס בניגוד לעמדת מס הכנסה ולא להמתין להזמנה/חקירה. בדרך זו תוכלו להימנע מאי נעימות ועוגמת נפש ואף להגיע להסדר מס נוח, הכולל חסינות פלילית וללא קנסות.

 

מהו גילוי מרצון?

מטרת הנוהל היא לעודד יחידים ותאגידים שהפרו הוראות חוק ולא דיווחו כנדרש על כלל הכנסותיהם והונם, לבצע הליך של "וידוי יזום" (גילוי מרצון). במסגרת הליך זה על הנישום לדווח על הכנסותיו ונכסיו כראוי ולשלם את המסים החלים לפי דין, וכפועל יוצא, רשות המסים מתחייבת שלא לנקוט הליכים פליליים כנגדו.

 

בידי רשות המסים רשת הסכמים בילטרליים לחילופי מידע בין ישראל למדינות שונות בעולם, חקירות צולבות ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת (למשל: מנוע חיפוש ברשתות החברתיות ועוד). בהקשר זה חשוב לזכור שכל הפעולות בבלוקצ'ין מתועדות לעולמי עד וניתנות לאיתור. כך כל אדם, במוקדם או במאוחר, חשוף לבדיקות רשויות המס.

 

לפיכך הליך הגילוי מרצון כבר לא תלוי כל כך ברצונם הטוב של נישומים המחזיקים הון לא מדווח בארץ או בחו"ל. בהתאם, ההמלצה למי שהיו לו הכנסות מביטקוין או ממטבעות וירטואליים אחרים להקדים תרופה למכה ולדווח.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • קובי צרפתי , עו"ד ורו"ח (ארה"ב, ישראל), עוסק במיסוי ישראלי ובינלאומי, מטבעות דיגיטליים, גילוי מרצון וייצוג בעבירות הלבנת הון
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
shutterstock
אילוסטרציה
shutterstock
עו"ד קובי צרפתי
מומלצים