שתף קטע נבחר

אישום: הצית ניידת והשליך בקבוק תבערה על שוטרים

בן 25 מראש העין הואשם בהסתה במהלך המחאה על מותו של סלומון טקה: "צריך לשחוט שוטרים כמו בדאעש". הוא גם הצית ניידת משטרה ויידה אבנים ובקבוק תבערה. אישום נוסף נגד תושב נתיבות שתקף שוטרים

חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והסתה לאלימות - אלו העבירות שיוחסו לאיתן מהרטו (25) מראש העין בכתב האישום שהוגש נגדו היום (ב') לבית המשפט המחוזי בלוד. לפי כתב האישום, מהרטו ביצע את המעשים במהלך המחאה הנרחבת על מותו של הצעיר סלומון טקה (18) מירי של קצין משטרה בחיפה.

 

לפי כתב האישום, בשניים ביולי היה מהרטו מעורב בהצתת ניידת, השלכת אבנים על שוטרים והשלכת בקבוק תבערה לעבר שוטרים.

  (צילום: AFP)
תיעוד ממחאת יוצאי אתיופיה(צילום: AFP)

הגשת כתב אישום לאיתן מהרטו בן 23 מראש העין החשוד בהצתת ניידת במסגרת ההפגנות של יוצאי אתיופיה (צילום: שאול גולן)
הנאשם איתן מהרטו(צילום: שאול גולן)

 

 

בנוסף הוא פרסם בפרופיל הפייסבוק שלו כמה תכנים, כולל קריאה לפגוע בשוטרים. לפי כתב האישום, הצעיר החזיק בחשבון פרופיל עם תמונה שבה הוא נראה רעול פנים ומחזיק חפץ שנראה כאקדח.

 

הוא אף פרסם תמונה עם הכיתוב "FUCK THE POLICE", שבה נראה אדם אוחז אקדח מכוון ויורה למושב הנהג בניידת משטרה.

 

בהמשך פרסם הצעיר טקסט, שבגינו מיוחסת לו עבירה של הסתה: "זה סולומון טקה ז"ל שנרצח על ידי שוטר... היד קלה על ההדק... אני נגד שוטרים ולא אכפת לי מה יגידו, ויש לי חבר שתיים שלוש במשטרה (הטעויות במקור. ג"מ).

 

"צריך לעשות את ההפגנה הכי גדולה שידעה המדינה והכי אלימה ולהרעיד את המדינה הגזענית הזו. לחטוף שוטרים, לדקור אותם, לצוד אותם כאילו הם חתולות... לזרוק להם רימונים, בקבוקי תבערה לתוך הבית, לשחוט אותם כמו בדאעש, וגם לרצוח אותם".

סלומון טקה ()
סלומון טקה

 

לפי כתב האישום, בשעת ערב הגיע מהרטו רעול פנים לאזור כיכר המייסדים בפתח תקווה, שם יידו מפגינים אבנים לעבר ניידת. הנאשם התקרב עם חומר דליק, שפך אותו והצית את הניידת. האש כובתה לאחר כמה שניות.

 

עוד צוין כי אחר כך חזר מהרטו עם מפגינים נוספים והדליק קרטון בניידת. האש אחזה בשנית ברכב ואז הוא הכה עם אגרופן בחלון הניידת ושבר אותה. אחר כך הצית הנאשם פחים, יידה אבנים והשליך בקבוק תבערה לעבר שוטרים.

 

במקביל, הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד מוטי ביטון, תושב נתיבות בן 28, שהשתתף בהפגנות בני הקהילה האתיופית שהתקיימו בנתיבות. על פי כתב האישום, בסמוך לשעה 18:30, כשהחלו להתאסף מפגינים רבים בכניסה לעיר צעק ביטון לעבר השוטרים שעברו במקום "כל השוטרים רוצחים". בהמשך הוא הצביע על שוטר וצעק לעברו "הנה עוד רוצח". השוטר התקרב אל ביטון ודרש ממנו לבוא לעברו, אולם ביטון נמלט מהמקום תוך קריאות עידוד של ההמון.

 

שעות לאחר מכן, כאשר ההפגנות הפכו לאלימות, ניסה שוטר אחר לעצור מפגין שהצית חפץ בצומת. בעקבות ניסיון המעצר, קפצו מפגינים רבים על השוטר והחלו להכות אותו. על פי כתב האישום, הלם ביטון בשוטר עם אגרוף בראשו. בשלב זה, הגיע שוטר נוסף למקום על מנת לסייע לחברו, תפס את ביטון בניסיון לעצור אותו. גם השוטר הנוסף הותקף על-ידי ההמון, עד שביטון הצליח להיחלץ. ביטון מואשם בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ובתקיפה הגורמת חבלה ממשית.

 

סנגורו של מהרטו, עו"ד  יזהר קונפורטי, מסר בתגובה: "על אף שכתב האישום הוגש בבית המשפט המחוזי, ומבלי להקל ראש, המעשים המיוחסים למשיב מצויים ברף חומרה נמוך. הצתת הניידת בוצעה על פי כתב האישום על ידי רבים - כאשר על פי הנטען המשיב עצמו שילח אש בכיסא הניידת - אשר כבה מעצמו. אשר לעבירת החבלה בכוונה מחמירה, מיוחס כי המשיב השליך בקבוק אשר התנפץ על הרצפה. נעל של שוטר שעמד בסמוך נדלקה וכבתה מיד. אנו סבורים כי לאור גילו הצעיר של המשיב, המסוכנות הנקודתית לאירוע ההפגנה - אשר תמה, והעובדה כי על פי הנטען אין חומרה יתרה - כי אם ההיפך - יש מקום לשחרר המשיב, וכך נעתור בהמשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תיעוד ממחאת יוצאי אתיופיה
צילום: AFP
מומלצים