שתף קטע נבחר

מרצ והעבודה מתקרבות, בכירים הזהירו את פרץ מברק

המגעים בין פרץ להורוביץ מתחממים, בעקבות סקרים פנימיים שהזמינו שתי המפלגות - שמשניהם עולה כי ריצה ביחד מגדילה את כוחן המשותף בהשוואה לריצה בנפרד. בכירים לשעבר בעבודה הזהירו את פרץ: "תתרחק מברק"

הסקרים הפנימיים שהזמינו לאחרונה במפלגות העבודה ומרצ צריכים להדאיג ככל הנראה בעיקר איש אחד: אהוד ברק, שההתקרבות בין שתי המפלגות עשויה לסמל את הישארותו מחוץ לרשימה המאוחדת.

 

ביומיים האחרונים הזמינו יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ סקרים כדי לבחון את שאלת השפעתו של חיבור אפשרי ביניהם, ומשני הסקרים עולה כי ריצה משותפת תוביל לבחירתם של יותר ח"כים משתי המפלגות, בהשוואה לריצה בנפרד.

 

יו״ר מפלגת העבודה ח״כ עמיר פרץ נפגש עם יו״ר מרצ ניצן הורוביץ ()
פרץ והורוביץ. מתקרבים

לפי הסקר שהזמין הורוביץ, שנערך על ידי ד"ר קמיל פוקס, ריצה בנפרד מעניקה למרצ 7 מנדטים ולעבודה 5 מנדטים, כלומר 12 ביחד (תוצאה שהופיעה גם בסקר נוסף שערך פוקס אמש), ואילו ריצה ברשימה מאוחדת תביא לרשימה כזו 14 מנדטים - שניים יותר. עוד עלה מן הסקר כי איחוד של העבודה ומרצ מתקבל על ידי מצביעי השמאל כ"מגמה חיובית".

 

גורמים בכירים במחנה השמאל אמרו כי הורוביץ הזמין את הסקר כדי לקדם איחוד עם העבודה, וכדי להזים את חששו של פרץ מהאפשרות שאיחוד כזה יפגע בעבודה. פרץ חושש מאיחוד שכזה בין היתר גם מפני שבקמפיין הבחירות שלו לראשות המפלגה הוא הבטיח להביא קולות של מצביעי ליכוד מתונים, ימין־לייט, והוא מעריך כי איחוד עם מרצ יקטין את הסיכוי לכך.

 

עם זאת, בכירים בשתי המפלגות מעריכים כי הסקרים מקדמים את האיחוד בין העבודה ומרצ, וכי בכל מקרה הן קרובות יותר לאיחוד ביניהן מאשר לאיחוד או חיבור עם ישראל דמוקרטית של אהוד ברק. יחד עם זאת, פרץ צפוי להיפגש השבוע שוב עם ברק, כדי לדון על אפשרות לריצה משותפת. אתמול נפגש פרץ עם בכירים לשעבר בעבודה, ובהם עמרם מצנע, משה שחל, מיכה חריש, אלי בן־מנחם ואלי דיין, וחלקם הזהירו אותו מפני חיבור שכזה. "אם תהיה מס' 2 של ברק - אתה מחוסל", אמר לו אחד מהם, "ואם תישאר מס' 1 - הוא כבר ידאג לחסל אותך".

 

 

בינתיים, בישראל דמוקרטית התגאו אמש בסקר של קמיל פוקס שבו הם זוכים ל-6 מנדטים, ועוקפים גם את העבודה וגם את מרצ. גורמים בכירים במפלגה הביעו סיפוק רב מהתגובות החיוביות ומהתחזקות לקמפיין שנפתח לפני יומיים, ואמרו כי ברק נחוש להתמודד בכל הכוח ובכל מקרה עד הסוף, גם אם לא ייווצרו איחודים. הם הוסיפו כי הם מרוצים מאוד מהרשימה המתגבשת ומהקשרים עם אנשי השטח בעבודה, במרצ ובכחול לבן - שלטענתם מציפים את הציפייה לאיחוד כוחות. עורך הדין אושי אלמליח, מקורבו של ברק, אמר אמש בשיחות עם גורמים פוליטיים כי ותיקי העבודה שביקרו את אפשרות האיחוד הם בלתי רלוונטיים ומחפשים תשומת לב.


סקר שהזמין ברק מד"ר קמיל פוקס ביחס לשאלה מי ראוי להנהיג את האיחוד בין מפלגת העבודה לבין מפלגתו של ברק, מראה כי אם אהוד ברק יעמוד בראש האיחוד הרשימה תקבל 12 מנדטים ואילו אם עמיר פרץ יעמוד בראש איחוד המפלגות - הרשימה תקבל 8 מנדטים בלבד.

 

גורמים בכירים במפלגת "ישראל דמוקרטית" טוענים, כי מדובר בנתון משמעותי וכי עולה ממנו באופן וודאי כי רק ברק בראשות רשימה משותפת מביא מספר מנדטים גדול באופן משמעותי בהשוואה לפרץ. על-פי הסקר, אם שתי המפלגות רצות בנפרד, מפלגתו של ברק מקבלת 6 מנדטים ואילו מפלגת העבודה מקבלת 5 מנדטים – כלומר ברק עוקף את פרץ גם אם שתי המפלגות רצות לבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים