שתף קטע נבחר

הונאה ב-145 מיליון דולר: משפט המנכ"לית הישראלית מתחיל

לי אלבז הפכה ללנה גרין, ליאורה ללינדזי, יאיר לסטיבן וליסה מ"היפה והחנון" - למוניקה: בארה"ב יחל משפט מנכ"לית יוקום, שלפי ה-FBI חברת האופציות הבינאריות שלה הונתה עשרות אלפים. "אם את מרוויחה, אני מרוויח", שיקרו כשהם משתמשים בשמות בדויים - אך החברה הרוויחה כשהלקוחות הפסידו

 

לי אלבז יוקום ()
לי אלבז. בחירת המושבעים מתחילה היום (תמונות: מהרשתות החברתיות)

 

ברוקר טען כי הרוויח ב-95% מהעסקאות שלו. סוכני מכירות הבטיחו ללקוחה שהיא תהיה מיליונרית תוך שנה אם לא תמשוך את השקעתה, בסך עשרות אלפי דולרים. "אם את זוכה, אני זוכה", אמר הברוקר לאישה. אלו רק חלק מהשקרים שסיפרו אנשי החברה הישראלית ללקוחות, כחלק מהונאה שהובילה לכך שהיום (ג') ייפתח משפטה בארצות הברית של המנכ"לית לשעבר, לי אלבז.

 

אלבז, לשעבר מנכ"לית חברת יוקום תקשורת, מואשמת בקשירת קשר לביצוע הונאה מרחוק (Wire Fraud) וביצוע הונאה מרחוק באמצעות כלי פיננסי המכונה "אופציות בינאריות". בחירת המושבעים למשפטה של אלבז, שלפי האישום החברה שלה עשרות אלפי משקיעים ברחבי העולם, תחל היום בבית משפט פדרלי במרילנד.

ה-FBI עצר את אלבז בנמל התעופה קנדי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ה-FBI עצר את אלבז בנמל התעופה קנדי(צילום: AFP)

בכתב אישום מקביל נגד תשעה נאשמים אחרים נכתב כי היקף ההונאה נאמד ב-145 מיליון דולר. אלבז היא אחת מ-15 הנאשמים בפרשה, והראשונה שנשפטת. חמישה מהנאשמים הודו והסכימו לשתף פעולה עם התביעה.

 

השקרים של אנשי יוקום

לפי ה-FBI, עובדי יוקום תקשורת התחזו לעובדים ממדינות אחרות בזמן שהיו למעשה בישראל, שיקרו לגבי כישוריהם המקצועיים ואימצו "שמות במה". הם שיקרו כשהבטיחו להחזיר ללקוחות לפחות 40% מההשקעה, ולפי האישום גם לא אמרו למשקיעים שהחברה שסחרה באופציות הבינאריות שלהם הרוויחה רק כשהלקוחות הפסידו כסף.

 

משפטה של אלבז היה אמור להיפתח ב-8 בינואר, אבל השופט הסכים לדחייתו ואפשר לה להחליף את עורכי דינה. המנכ"לית הישראלית, בת 37, נעצרה בנמל התעופה קנדי בארה"ב ב-2017. היא שוחררה למעצר בית אצל דודתה שמתגוררת בארה"ב בתמורה לערבות של 1.8 מיליון דולר.

ליאורה וולס יוקום ()
ליאורה וולס. הודתה בגרימת הפסדים למשקיעים בסך 2.4 מיליון דולר

מאז מעצרה הוגשו כתבי אישום בין היתר גם נגד שלוש נשים נוספות - שירה אוזן, ליאורה וולס וליסה מל, שכיכבה לפני עשור בעונה השנייה של "היפה והחנון". וולס ואוזן, שעבדו כנציגות מכירה תחת אלבז, הודו באשמה. הן הודו במעורבות ישירה לגרימת הפסדים למשקיעים בסך של 2.4 מיליון דולר ו-1.8 מיליון דולר, בהתאמה. גם מל הודתה באשמה.

 

בכתבי האישום פורטו השמות הבדויים שבהם הציגו עצמם עובדי החברה. לי אלבז כונתה "לנה גרין", ליסה מל הפכה ל"מוניקה סנדרס", ליאורה וולס ל"לינדזי קול", ושירה אוזן ל"שירה ברור או אמילי לסקי". יאיר הדר, שאף הוא נאשם והודה, הפך בחברה ל"סטיבן גולד".

 

הקשישים איבדו את כל החסכונות

לפי כתב האישום, חברות-בנות של יוקום בשם "ביינארי-בוק" ו"ביג-אופשן" הבטיחו לאלפי אנשים החזרים גבוהים בסיכון נמוך על כספם, באמצעות השקעה באופציות בינאריות. בכתב האישום נגד אלבז צוינו כמה מהקורבנות. שניים מהם הם יוג'ין ופנלופה טימונס מקנזס סיטי. את כל החסכונות שלהם, בסך 110 אלף דולר, הם השקיעו דרך "ביינארי-בוק" תוך שנתיים. הם הפסידו הכול. "זו הייתה הונאה", אמר יוג'ין, בן 82.

ליסה מל יוקום ()
ליסה מל. כונתה "מוניקה סנדרס"

ליסה מל (צילום: רוחמה ביטון)
מל בתקופת "היפה והחנון"(צילום: רוחמה ביטון)

בני הזוג סברו שהם מדברים עם ברוקרים מנוסים מלונדון. פנלופה, בת 72, אמרה כי אתר החברה יצר את האשליה שהם מרוויחים כסף: "לא יכולנו למשוך בחזרה את הכסף שלנו. כל מה שהם עשו זה להעביר אותנו לאנשים אחרים".

 

התביעה אמרה כי אלבז ויתר העובדים קיבלו עמלות על בסיס ההפקדות של הלקוחות, ולא על בסיס הרווחים שלהם. הוזכר כי ב-2015 נשלח מייל מעובד לעובדים אחרים בנוגע ל"מרתון מכירות" - תחרות להשגת הפקדות מלקוחות. "כאן לא בית קברות! זה 'בוילר רום'!", כתבו שם - כשהם מתכוונים ל"קול סנטר" שבו נוקטים בטקטיקות מכירה מעוררות מחלוקת. הסנגור של אלבז בעת השימוע טען כי הפעילה עסק חוקי: "ה-FBI מנסה להראות שזה איזה 'בוילר רום' ניגרי או הונאת הימורים. זה ממש לא משהו כזה".

 

במסגרתה הפרשה נחקר בישראל על ידי ה-FBI גם בעל השליטה בחברה, יוסי הרצוג. בחודש שעבר דחה השופט את בקשתה של אלבז להעניק חסינות להרצוג, כדי שתוכל לקרוא לו לעדות. נדחתה גם בקשה דומה שלה לתת חסינות לאלעד ביגלמן (כונה "מייקל גולדברג"), ניסים אלפסי ("ניק אונסיס") וחנן טברקו.

 

אופציות בינאריות הן מכשיר פיננסי שלמעשה מאפשר להמר על מגמה של נייר ערך, סחורה, מטבע חוץ וכדומה, בתוך זמן נתון. כך למשל, יכול המשקיע להמר על עלייה בשער הדולר בין שעה 08.00 בבוקר ל-14.00 בצהריים. אם הוא טעה, הוא מפסיד את ההימור. אם צדק, הוא מרוויח. "זו בעיה כלל עולמית", אמר התובע על האופציות הבינאריות, לאחר מעצרה של אלבז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים