שתף קטע נבחר

יריב לוין נגד איילת שקד: רק מספר 2 במפלגה שלא נכנסה

שר התיירות לא מאמין בצירופה של שרת המשפטים לשעבר לליכוד, ובריאיון לאולפן ynet גם לא פוסל על הסף שותפות עם ליברמן "אם ירצה לשבת בממשלת ימין. הוא ישב עם החרדים הרי, אין גבול לציניות ולשקר שלו". דברי רפי פרץ על טיפולי המרה? "אני לא משטרת הדעות"

 

 

שר התיירות יריב לוין אמר היום (שלישי) כי למרות הקריאות לצרף את שרת המשפטים לשעבר איילת שקד לליכוד - היא לא תוכל לפתור את הפיצול במחנה הימין. "כמה אפשר לעסוק במי שהייתה שותפה כמספר 2 במפלגה שלא עברה את אחוז החסימה?", שאל לוין. "אני מעריך את איילת שקד, אבל היא לא תכריע את הבחירות. לא צריך לקחת אדם אחד ולהטיל על כתפיו את כל האחריות", אמר.

 

"לא תכריע את הבחירות". יריב לוין ואיילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא) (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
"לא תכריע את הבחירות". יריב לוין ואיילת שקד(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)

"כולנו צריכים לעשות מאמץ גדול כדי שלא תהיה יותר ממפלגה אחד חוץ מהליכוד", הוסיף לוין ואמר: "אנחנו כבר תרמנו את חלקנו עם הצירוף של מפלגת כולנו. כשלוקחים ארבעה מקומות ודוחק אנשים שנבחרו בעשרות אלפי קולות - זה לא מהלך פשוט. הגיע הזמן שכל השאר יעשו את חלקם ויתאחדו".

 

לוין תקף בחריפות את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שסירב להצטרף לקואליציית נתניהו - ושב על מסריו של ראש הממשלה על חוסר הטיפול ביוצאי ברית המועצות.

 

"מי שמצביע לליברמן - לא מצביע לממשלת ימין", אמר לוין בריאיון לאולפן ynet. "זה האיש שפירק את הממשלה ומנע את הקמתה. ליברמן היה אמור לקבל שורה של דברים במשא ומתן הקואליציוני שהיה צריך לדאוג להם במשך שנים, בהם הסדרת הפנסיות של יוצאי חבר העמים לשעבר", אמר השר שהיה אמון על המשא ומתן מטעם הליכוד. לוין נשאל מדוע ליברמן, כשר ביטחון, היה צריך לדאוג לפנסיות, והשיב: "היו לו תקופות עם 15-14 מנדטים. הוא היה אמור לטפל בדברים האלה".

 

יריב לוין באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"אין ממשלת ימין בלי חרדים". יריב לוין(צילום: אבי מועלם)

לוין הדף את טענותיו של ליברמן על כוונותיו של נתניהו להרכיב "ממשלת הלכה" ועל סחיטה מצד החרדים. "לציניות ולשקר אין גבול", אמר לוין. "ליברמן ישב עם החרדים, זה אף פעם לא הפריע לו". לדבריו, "כל השותפות סוחטות במו"מ הקואליציוני, שיטת הממשל שלנו היא שיטה שאם מפלגת השלטון משיגה 35 מנדטים, היא עדיין זקוקה ל-26 מנדטים נוספים. במצב הזה אתה נמצא כל הזמן בתהליך של סחיטה, ובמובן הזה ראש וראשון לסוחטים הוא ליברמן. במקום לדאוג לציבור שלו, מה שעניין אותו זה דרישות כמו 17 שליחים חדשים של משרד הקליטה בעולם כדי להקים משרד חוץ שני בתוך משרד הקליטה, ודברים מהסוג הזה".

 

"ליברמן הנציח את הבעיה כדי שיהיה לו עם מה ללכת לבחירות", טען לוין. "כשהדברים סוכמו הוא בחר לנסות מסיבות אישיות של נקמנות לוותר על כל זה מרצון לקבל עוד שני מנדטים בבחירות ולוותר על האינטרס של העולים", אמר.

 

"ליברמן שייך חד-משמעית לגוש השמאל מטעם אחד פשוט, אנחנו שואלים מי יצטרף לממשלת ימין בראשות נתניהו", אמר לוין והשווה את התנאים שהציג ליברמן לדרישה שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ייסע ברכב בבני ברק ביום שבת. "זה לעולם לא יקרה", אמר לוין. "להקים ממשלת ימין בלי מפלגות חרדיות -  פירושו שאי אפשר יהיה להקים ממשלת ימין".

 

- ועדיין הדלת פתוחה בפניו?

"בוודאי, לו ליברמן היה רוצה לשבת איתנו בממשלת ימין, הממשלה הייתה קמה. ליברמן החליט שהמניעים האישיים שלו יותר חזקים מכל דבר אחר".

 

על חזרתו של אהוד ברק למגרש הפוליטי אמר לוין כי אזרחי ישראל "חייבים תודה גדולה" לאהוד ברק, שהחזיר בעיני לוין את הוויכוח האידיאולוגי בין ימין לשמאל לשיח הציבורי. "הדרך שלנו הביאה ביטחון, הישגים כלכליים ומדיניים, והדרך של ברק הביאה אותנו לאינתיפאדה השנייה", עקץ לוין.

 

יריב לוין באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
יריב לוין באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

לוין קרא למפלגות שמימין לנתניהו להתאחד מחשש לפיצול במחנה שימנע רוב ואמר כי "ראשי אותן מפלגות חייבים לגלות אחריות. לא יכול להיות שמי שרץ בפעם הקודמת ולא עבר את אחוז החסימה יעשה את אותה שגיאה".

 

- מה אתם רוצים להשיג? מה היעד של הליכוד בבחירות האלה?

"היעד הוא ברור מאוד, שהליכוד יקבל את מספר המנדטים הגדול ביותר ויגיע למצב שיהיו לפחות 61 מנדטים לגוש הימין ללא ליברמן".

 

לוין נשאל על עמדתו, כאדם חילוני, על ישיבה בממשלה לצדו של שר החינוך רפי פרץ שהביע תמיכה בטיפולי המרה ללהט"בים ואף הודה שערך כזה. "יש בממשלה דעות שונות, ומי שחושב כך צריך לשאול אותו מדוע הוא חושב כך", אמר לוין.

 

- זו דעה לגיטימית בעיניך?

"אני לא משטרת הדעות. הציבור יחליט אם הדעה לגיטימית או לא בקלפי. לנו יש עמדה אחרת, והיא נאמרה על-ידי ראש הממשלה בצורה הברורה ביותר. קבענו כלל ברזל בהקמת הממשלה: תהיה שמירה קפדנית על הסטטוס קוו. זה היה מקובל על כולם, כולל המפלגות החרדיות וליברמן. כל הסיפורים על כך שפתאום תהיה מדינת הלכה אחרי שליברמן ישב עם אותן סיעות חרדיות במשך שנים הם דברי הבל בעיניי".

 

על סירובו להתמנות לתפקיד שר המשפטים אמר לוין כי "מערכת המשפט זקוקה לשינוי עמוק ויסודי", וכי הוא מאמין שעל-מנת לשנות אותה עליו לקבל את מלוא הסמכויות עם הקמת הממשלה. "לא מדבר אליי לשבת במשרד רק כדי לומר שהייתי", אמר השר.

 

אמיר אוחנה (צילום: אוהד צויגנברג)
"לא מדבר אליי לשבת כדי לומר שהייתי", אומר לוין על משרד המשפטים של אוחנה(צילום: אוהד צויגנברג)

- יש שם סטטיסט כרגע?

"כל אחד רואה את הדברים כפי שהוא רואה. אני אומר איך אני רואה אותם, ולשר אמיר אוחנה מותר לראות את הדברים אחרת".

 

לוין אמר כי הוא לא תומך בהקמת ממשלת אחדות, חרף 70 המנדטים של הליכוד וכחול לבן. "הלכנו למהלך כזה כשהקמנו ממשלה עם לפיד. הממשלה לא תפקדה והתפרקה מהר מאוד. ממשלת אחדות זה מתכון לשיתוק", אמר לוין. "ממשלת אחדות היא לא האלטרנטיבה האידיאלית בעיניי. אני חושב שהממשלה הנוכחית הייתה מצוינת ואין שום סבה שלא לאפשר לה להמשיך לכהן".

 

עם זאת, ציין כי "אנחנו לא סוגרים את הדלת בפני אף אחד. אנחנו רוצים להקים ממשלת ימין, ולמי שיסכים להצטרף על הבסיס הזה, לא נסגור את הדלת".

 

- יש סיכוי לרוטציה?

"אני חושב שרוטציה תהיה שגיאה, היא לא דבר נכון. אני בכלל חושב שבני גנץ לא מתאים להיות ראש ממשלה, ולכן אני בוודאי לא תומך במצב שהוא יקבל את ראשות הממשלה".

 

- יש מישהו שאתה חושב שמתאים להיות ראש ממשלה חוץ מנתניהו?

"אני תומך בבנימין נתניהו כי אני חושב שהוא ראש ממשלה מצוין, והמתאים ביותר להוביל את ישראל בימים האלה", אמר לוין. "לכן אני לא רואה שום סיבה לחפש אחרים שמתאימים, הוא צריך לקבל אמון וגיבוי ואני מקווה שזה גם מה שיקרה בבחירות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שר התיירות יריב לוין
צילום: אבי מועלם
מומלצים