שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זה רשמי: רוב הזוגות מכירים היום באפליקציות

  נשקו לשלום את השדכן והגידו לאמא להפסיק לדאוג: מחקר שפורסם השבוע מצא שאפליקציות ההיכרויות הולכות ומשתלטות על עולם ההיכרויות, ומאז 2013 עוקפת ההכרות המקוונת את ההכרות באמצעות חברים, ומשאירה אבק לכל שאר דרכי ההיכרויות ששיעורן הולך ופוחת משנה לשנה

  אפליקציית הכרויות (צילום: Shutterstock)
  אפליקציית הכרויות. פופולרית מאי פעם(צילום: Shutterstock)

  אם הכרתם את בן או בת הזוג שלכם דרך אפליקציית הכרויות, אתם בחברה טובה. מחקר שפורסם השבוע מצא שהכרות מקוונת היא צורת ההכרות הפופולרית ביותר בימינו, ולא פחות מ-39% מהזוגות ההטרוסקסואליים ראו זה את זו לראשונה דרך המסך. המחקר, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטאות סטנפורד וניו-מקסיקו, התבסס על נתונים שנאספו בשנת 2017 מכ-3,000 אמריקאים שנמצאים בזוגיות הטרוסקסואלית, והתבקשו לתאר כיצד הכירו. את הנתונים שהתקבלו השוו החוקרים לנתונים קודמים שנאספו, וכך הצליחו לצייר מגמה של שינויים בצורות ההכרויות השונות במרוצת השנים.

   

  גיליתי שהבחור החדש שלי עדיין באפליקציה

  מכורים לטינדר משתפים בחוויה

   

  אם בשנת 1995 רק 2% מהזוגות הכירו דרך האינטרנט, ובשנת 2000 עמד שיעורם על 5% בלבד, הרי שלאחר כניסת הסמארטפונים לחיינו רואים זינוק בפופולאריות ההכרות המקוונת, כש-20% מהזוגות שהכירו ב-2010 כבר עשו זאת דרך הרשת. יש לציין שלמרות שהמחקר מתבסס על זוגות הטרוסקסואלים בלבד, מי שהיו הראשונים לאמץ את הפלטפורמות המקוונות לצורך הכרות היו זוגות להט"בים, והם משתמשים בה בשיעור גבוה בהרבה. בשנת 2017 כ-39% מהזוגות ההטרוסקסואלים הכירו דרך הרשת, וזאת לעומת כ-65% מהזוגות החד-מיניים.

  אפליקציית הכרויות (צילום: Shutterstock)
  אפליקציות ההיכרויות טרפו את הקלפים והשאירו אבק ליתר הדרכים(צילום: Shutterstock)
   

  ניתן לראות שיש עליה בנטייה להכיר דרך האינטרנט לאורך זמן. ומה גורלן של צורות ההכרות האחרות? מאמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת ועד שנת 2013, הדרך הפופולרית ביותר להכיר בני זוג היתה באמצעות תיווכם של חברים, אבל אפליקציות ההכרויות טרפו את הקלפים. בשנת 2013 עברה לראשונה ההכרות המקוונת את ההכרות באמצעות חברים, והשאירה אבק לכל שאר דרכי ההכרויות ששיעורן הולך ופוחת משנה לשנה.

   

  כך למשל, אחוז הזוגות שחבים את הכרותם לחבריהם צנח מ-33% בשנת 1995 ל-20% בלבד ב-2017, אחוז הזוגות שנפגשו דרך בני משפחה צנח מ-15% ב-1995 ל-7% בלבד ב-2017, ואחוזם של אלו שהכירו במסגרת העבודה ירד מ-19% ל-11%. ככל שהפלטפורמות האינטרנטיות תופסות תפקיד מרכזי יותר בחיי האהבה שלנו, כך הולך וקטן חלקם של דרכי ההכרות שלא כוללים מחשב או סמארטפון, ובעיקר חלקם של החברים כחוליה המקשרת בין שני בני זוג פוטנציאליים.

   

   

  האינטרנט ביטל את התיווך הנוסף

  אפילו כשמסתכלים רק על ההכרות שנעשית אונליין, אפשר לראות כי חל שינוי באופן שבו אנשים מכירים על גבי הרשת כך שהולך ומצטמצם חלקם של החברים המשותפים. כ-11% מהזוגות שהכירו אונליין ב-2009 נפגשו דרך תיווך של אדם שלישי, כפי שמשקף סיפור ההכרות של אחד מזוגות הנחקרים: "נפגשנו בהתחלה בפייסבוק. מי שהיתה אז החברה שלו הזמינה אותי להצטרף לקבוצה שלו. שבוע לאחר מכן הם נפרדו והוא שלח לי הודעה. לקחתי חופשה מהעבודה, נסעתי לקצה השני של המדינה ושם פגשתי את אהבת חיי".

   

  עם זאת, ב-2017 צנח שיעורם של הזוגות שהכירו אונליין דרך תיווכו של אדם אחר מ-11% לשלושה וחצי אחוזים בלבד. יתרה מכך, ככל שהנחקרים נפגשו בשנה מאוחרת יותר, כך עלה משמעותית הסיכוי שהם היו זרים גמורים לפני פגישתם, ושלא היה שום קשר ביניהם לפני שהם החלו לדבר ברשת – כפי שמלמדת הדוגמא הבאה: "נפגשנו אונליין. יצאנו לשתות ביחד והיינו חברים זמן מה עד שנכנסנו למערכת יחסים רצינית".

   

  הממצאים מעידים, לטענת החוקרים, על כך שההכרות המקוונת לקחה את התפקיד שבעבר שימשו המשפחה והחברים בהכרות בין אנשים. "ביטול התיווך בין שני אנשים הוא תוצאה חברתית מרכזית של האינטרנט", הם אומרים ומדגימים: "סוכני נסיעות אנושיים היו הכרחיים בעבר לצורך הזמנת מלון או כרטיסי טיסה, עד שהאינטרנט ביטל את התיווך של הסוכנים האנושיים. באותה המידה, האינטרנט הסיר את החברים והמשפחה מתפקידם כמתווכים העיקריים ביצירת זוגיות חדשה".

   

  למרות זאת, הם מרגיעים, חשיבותם של המשפחה והחברים עומדת בעינה. "למרות ביטול התיווך של המשפחה והחברים בתפקידם כשדכן, יש להם כמובן תפקידים חשובים אחרים, והם נותרים חשובים גם כאשר תפקידם של מתווכים אחרים כמו סוכני נסיעות אנושיים נעלם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  אפליקציית הכרויות. צורת ההיכרות הפופולרית בימינו
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים