שתף קטע נבחר

אישה ניצלה את בעלה - הסכם הגירושין בוטל

תחת מצב נפשי קשה הסכים אב ל-4 לחתום על הסכם מקפח ובלתי סביר שהותיר אותו ללא בית ועם מזונות גבוהים. תביעתו התקבלה בביהמ"ש

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה קיבל לאחרונה את תביעתו של גבר גרוש ואב לארבעה, והורה על ביטול הסכם הגירושים שעליו חתם עם אשתו לשעבר ב-2016: השופטת שלי אייזנברג קבעה כי האישה ניצלה את מצבו הנפשי של בעלה לשעבר, שלא הבין את ההשלכות הכלכליות של החתימה על הסכם בלתי סביר.

 

בני הזוג התגרשו ב-2016 לאחר 20 שנות נישואים ולהם ארבעה ילדים, שלושה מהם קטינים. בהסכם הגירושים, שקיבל תוקף של פסק דין, ניתנה המשמורת לאם, ואילו לאב נקבעו זמני שהות של פעמיים באמצע השבוע מתום המסגרות החינוכיות ועד 20:00 בערב, ובכל סוף שבוע שני. הוא התחייב לשלם מזונות בסך 5,000 שקל עבור ארבעת הילדים, כאשר סכום זה יפחת פעם ראשונה כאשר הבת השלישית תתגייס, ופעם שנייה עם גיוסו של הילד הקטן לצה"ל. הוא התחייב שזכויותיו בביתם המשותף יועברו לגרושתו תמורת 80 אלף שקל בלבד והסכים לסלק לבדו הלוואה משותפת בסך 75 אלף שקל.

 

בתביעתו לביטול ההסכם טען האב שבזמן שחתם עליו הוא היה בדיכאון ובמצב נפשי קשה, וכי אשתו ניצלה את מצוקתו תוך לחצים ואיומים שונים. לדבריו, באותה עת עברו אשתו והילדים להתגורר עם בן זוג חדש שלה בבית שאליו הוא היה אמור לעבור איתה, שעה שהוא נאלץ לעבור לדירת חדר, ומקבל עד היום עזרה כלכלית מחברים.

 

עוד נטען כי האישה היא שיזמה את הגירושים, גייסה עורכת דין שערכה את ההסכם עבורם, לא העבירה לו טיוטות, לא שאלה אותו לדעתו, ואף לא הוסבר לו שהיא מייצגת את הנתבעת בלבד. הוא הוסיף כי תנאי ההסכם הגרועים מעידים בעצמם על ניצול.

 

מנגד טענה האישה שההסכם נערך על ידי מגשרת ניטרלית, שהסבירה לשניהם את תוכנו. לדבריה הבעל לא סבל ממצב רוח ירוד וכי היא מעולם לא לחצה עליו, מה גם שמדובר בסכומי מזונות מינימליים.

 

אלא שהשופטת אייזנברג שוכנעה שבנסיבות המקרה התקיימו יסודות עילת העושק בחתימה על החוזה. לנוכח חוות דעת פסיכיאטרית, וגם מהתרשמותה הישירה מהבעל, נקבע שהוא אכן סבל באותה תקופה מחרדות עם סיפמטומים דיכאוניים שהשפיעו על שיקול דעתו.

 

בנוסף שוכנעה השופטת שהאישה הייתה מודעת להיותה הצד החזק, כמי שהחליטה לסיים את היחסים, ולעוצמת הפגיעה שחש הבעל, בנסיבות שבהן הוא לא עבר עמה לביתם החדש ונאלץ להיפרד ממשפחתו.

 

בפסק הדין נקבע גם שתנאי ההסכם בלתי סבירים, כי עוא "משקף בצורה מובהקת חוסר הגינות חוזית". השופטת הצביעה על ויתורו של הבעל על מחצית מזכויותיו בבית שנרכש במאמץ משותף, תמורת סכום זעום של 80 אלף שקל, וכן על חיוב המזונות לאורך תקופה בלתי סבירה, עד ששתי שנותיו הבכורות יגיעו לגילאים 28-27.

 

בסיום היא הביעה תקווה שהצדדים ישכילו להידבר ולהגיע להסכמות חדשות, והפנתה לעדות הבעל שאמר: "אני רוצה להיות אבא שמגדל את ילדיו גם. כדי לגדל ילדים אתה צריך יכולת כלכלית מינימלית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
אורלי שוורץ
עו"ד טלי אלנקרי מנשה
אורלי שוורץ
מומלצים