שתף קטע נבחר

טורקיה נגד אירופה: הסנקציות לא חשובות, נמשיך לקדוח גז

אנקרה לא מתרגשת מהסנקציות של האיחוד האירופי, שמעניש אותה על קידוח הגז מול חופי קפריסין: "האיחוד צריך אותנו. מי שיקבל החלטות נגד טורקיה יראה שאנחנו נרחיב את הפעילות שלנו ונשלח עוד ספינת קידוח"

בטורקיה מגיבים בזלזול לסנקציות "חסרות הערך" של האיחוד האירופי, שהחליט להעניש את אנקרה על קידוח הגז מול חופי קפריסין. כבר בחודש שעבר הזהירה אירופה שתעניש את טורקיה אם לא תפסיק את הקידוח הבלתי חוקי במים הטריטוריאליים של קפריסין. בריסל נענתה לבקשתן של קפריסין ויוון, שתיהן חברות באיחוד האירופי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

שרי החוץ של האיחוד האירופי אישרו אתמול את הסנקציות. השרים החליטו להפסיק את המו"מ עם טורקיה על הסכם תחבורה אווירית, וקראו לבנק ההשקעות האירופי לבחון מחדש את התנאים שבהם הוא מספק סיוע כלכלי לאנקרה. בנוסף אישרו השרים לקצץ את התמיכה הכספית שיעבירו לטורקיה בשנה הבאה.

ספינת קידוח גז של טורקיה הים התיכון מול חופי קפריסין (צילום: AP)
ספינת קידוח טורקית מול חופי קפריסין(צילום: AP)
 

במסיבת עיתונאים במקדוניה אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו שהסנקציות של האיחוד נועדו "לפייס" את קפריסין ושאין להן שום חשיבות. "האיחוד האירופי צריך אותנו בנושא ההגירה ונושאים אחרים. הם יבואו אלינו", אמר שר החוץ. "הם יגיעו אלינו וישמרו על קשר. אין אפשרות לברוח מזה. הם יודעים שאת ההחלטות שהם קיבלו אי אפשר ליישם. נכפה עליהם לקבל החלטות חסרות ערך תחת הלחץ של קפריסין היוונית ויוון".

 

"לא צריך לקחת את זה ברצינות רבה מדי. מדובר בדברים פשוטים, לא משהו שישפיע עלינו", אמר שר החוץ הטורקי והזהיר: "אם אתם מקבלים החלטות נגד טורקיה – אנחנו נרחיב את הפעילויות שלנו. יש לנו שלוש ספינות במזרח הים התיכון, אנחנו נשלח ספינה רביעית בהקדם האפשרי. הם צריכים לדעת שהם לא יכולים להתנהג לטורקיה בדרך כזאת".

ספינות קידוח גז של טורקיה עוגנות ב קפריסין (צילום: AP)
(צילום: AP)

קודם לכן מתח משרד החוץ הטורקי ביקורת על "ההתעלמות" של האיחוד האירופי מזכויותיה של קפריסין הטורקית, הרפובליקה בצפון קפריסין שלא מקבלת את הכרת הקהילה הבינלאומית. אנקרה האשימה את בריסל ביחס מוטה ובדעות קדומות, והוסיפה שהיא נחושה לשמור על הזכויות שלה ועל הזכויות של קפריסין הטורקית.

 

"ההחלטות האלה לא ישפיעו בכלל על הנחישות של ארצנו להמשיך בפעילויות הפחמימנים במזרח הים התיכון", מסר המשרד. לפי אנקרה העובדה שהאיחוד האירופי לא מזכיר את קפריסין הטורקית בהחלטותיו "מראה כמה הוא מוטה לטובת קפריסין".

  ()
 

ספינת קידוח ראשונה הגיעה לאזור בחודש מאי. בחודש שעבר נשלחה ספינה שנייה. שתי הספינות, שמלוות על ידי ספינות קרב, קודחות גז מול חצי האי קרפאס בצפון קפריסין. ספינה שלישית שהגיעה לאזור טרם התחילה בקידוחים. טורקיה מסרבת להפסיק לקדוח גז, ובניסיון להרגיע את המתיחות הציעה לממשלת קפריסין הסכם לשיתוף פעולה עם קפריסין הטורקית. שר החוץ צ'בושולו אמר שכל עוד ההסכם לא יאושר טורקיה תמשיך בשלה.

 

אנקרה מתעקשת שאזור הקידוח במזרח הים התיכון הוא שטח שלה ושל קפריסין הטורקית. טורקיה היא המדינה היחידה שמכירה ברפובליקה בצפון קפריסין. לטורקיה אין יחסים דיפלומטיים עם ממשלת קפריסין מאז הפיצול של המדינה ב-1974, בעקבות הפכה בסיוע של יוון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ספינת קידוח טורקית בצפון קפריסין
צילום: AP
מומלצים