שתף קטע נבחר
הוסף כתבה
הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות

   מיתוסים על אימוני בטן / תוכן גולשים

   מאות כפיפות בטן ביום - כל יום, תרגילים להורדת שומן באזור הבטן בלבד, והתבססות על סקוואטים. קבלו את הטעויות הנפוצות של מתאמנים בדרך (המייגעת) לקוביות

   בטן שטוחה וחטובה זו המטרה של מתאמנים רבים, וחיפוש קצר בגוגל על אימוני בטן יניב תוצאות של אלפי מומחים, מדריכים וסרטונים שיבטיחו הבטחות מרובות אם רק תלכו לפי תוכנית האימון שלהם. כתוצאה מכך, מיתוסים רבים נוצרו ואלו פוגעים בהתקדמות של האנשים. אם גם לכם נמאס ממיתוסים שקשורים לאימוני הבטן, הכתבה הזו בשבילכם.

    

   1. בשביל להוריד את השומן בבטן צריך לעשות תרגילי בטן – לא נכון. על מנת שתתבצע ירידה במסת השומן, יש להיות בגירעון קלורי, כלומר להכניס פחות קלוריות ממה שהגוף מוציא. במצב זה, הגוף נמצא בחוסר באנרגיה (קלוריות=אנרגיה) והוא מחויב לפנות אל תאי השומן בגוף כדי להמיר אותם לאנרגיה ולפצות על החוסר, וכך מתרחשת ירידה במשקל. כמו שתרגילי חזה לא יגרמו לשומן לרדת באזור החזה, או כמו שתרגילי גב לא יגרמו לירידה בשומן באיזור בגב, כך גם תרגילי בטן לא יגרמו לירידה בשומן בבטן. היתרון בלבצע תרגילי בטן הוא בכך ששרירי הבטן יתחזקו ויגדלו, וברגע שאחוז השומן יהיה נמוך מספיק, ניתן יהיה לראות את השרירים שבבטן.

    

   ריבועים בבטן. רוצים גם? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   ריבועים בבטן. רוצים גם?(צילום: shutterstock)

    

   2. צריך לאמן את שרירי הבטן כל יום על מנת לראות שינוי – לא נכון. שרירי הבטן לא שונים משאר השרירים בגוף, וכמו שאתם לא מאמנים את שרירי החזה והגב כל יום, כך אין טעם לאמן את שרירי הבטן כל יום. שרירים גדלים במנוחה שלאחר האימון ולא בזמן האימון; בזמן האימון השרירים נפצעים ועל כן ההתאוששות מתרחשת לאחר מכן. במידה שתאמנו את שרירי הבטן כל יום, לא תתקדמו יותר מדי, שכן אין זמן לשריר להשתקם. ההמלצה כיום היא לאמן כל שריר פעמיים בשבוע, תוך כדי עלייה הדרגתית בכמות הסטים ובמשקל עם הזמן.

    

   3. כדי לחזק את שרירי הבטן, מספיק לעשות תרגילים מורכבים וכבדים גדון סקוואט ודדליפט – לא נכון. בניגוד למה שמומחים רבים נוהגים לחשוב, שרירי הבטן כמעט ואינם פועלים בסקוואט ובדדליפט, וזה גם הגיוני מבחינה ביומכאנית, שכן אין תנועה של כפיפה בעמוד השידרה ולכן אין סיבה שהישר הביטני (שריר "הקוביות") יעבוד יותר מדי. יתרה מכך, מחקר מ-2014 שהתפרסם בכתב העת המדעי The Journal of Strength & Conditioning Research השווה מספר תרגילים נפוצים בהם נטען כי הישר בטני עובד חזק ובדק את ההפעלה השרירית שלהם באמצעות בדיקת EMG.

    

   תוצאות המחקר חושפות כי הסקוואט היה די גרוע בהפעלה של הישר בטני, ועליית בטן רגילה הפעילה פי כמה את הישר בטני בהשוואה אל הסקוואט. אלו הרוצים למקסם את פיתוח שרירי הבטן שלהם צריכים בנוסף לתרגילים הגדולים והכבדים, להוסיף גם תרגילים מבודדים (כמו כפיפות בטן), שכן הם מפעילים בצורה טובה את הישר ביטני.

    

   4. כדי לפתח את שרירי הבטן, יש לבצע מאות כפיפות בטן – לא נכון. בדיוק כמו שאתם מאמנים את שאר השרירים שלכם בטווחי החזרות של 8־12, אין סיבה ליחס מיוחד עבור שרירי הבטן. למעשה, אם אתם מבצעים מאות כפיפות בטן, זו רק אינדיקציה לכך שככל הנראה לא הולכת להתבצע שום התקדמות, משום שרמת העומס על שרירי הבטן היא נמוכה מאוד. ההמלצה תהיה לבצע בין 3־5 סטים לתרגיל, בטווחי החזרות של 8־12, אך אפשר לשלב גם חזרות גבוהות של 20־30 כל עוד מגיעים לכשל שרירי מוחלט (חוסר יכולת לבצע עוד חזרה בטכניקה ראויה). אם אתם מצליחים לבצע מעל 30 חזרות, הסבירות שתרוויחו מזה משהו נמוכה, אם בכלל.

    

   לשאלות נוספות, ניתן לפנות אלי בעמוד האינסטגרם שלי:

   https://www.instagram.com/manor_noam/

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים