שתף קטע נבחר

האקרים גנבו מבולגריה את פרטי התושבים: "אתם בדיחה"

מתקפת סייבר היסטורית בבלקן: האקרים פרצו למאגר המידע של רשות המסים וגנבו פרטים אישיים, כולל פירוט הכנסות, של רוב תושבי המדינה. רה"מ כינס ישיבת חירום. יש מי שמזכיר קשרים רוסיים וחושד: "זה כי קנינו מטוסי F-16 מארה"ב"

גורמים רשמיים בבולגריה הודיעו היום (ג') כי האקרים אלמונים גנבו מידע אישי של מיליוני בני אדם ממאגריה של רשות המסים הבולגרית, וציינו כי ייתכן שההאקרים קשורים לרוסיה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

בולגריה האקר האקרים פרצו פרטים אישיים רשות המסים (צילום: shutterstock)
"אבטחת הסייבר שלכם בדיחה". אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב כינס היום ישיבת חירום של נציגי כל רשויות אכיפת החוק בניסיון להעריך את היקף הנזק שנגרם לביטחון המדינה. שר האוצר ולדיסלב גורנוב אמר לכתבים אחרי הישיבה שההאקרים העומדים מאחורי הפריצה יצרו קשר עם התקשורת המקומית תוך שימוש בתיבת דואר אלקטרוני מדומיין רוסי.

 

ההדלפה, הגדולה בתולדות בולגריה, כוללת שמות, פרטים אישיים ונתוני הכנסות של אנשים ושל חברות. לפי התקשורת המקומית, ההאקרים גנבו מידע של כ-5 מיליון מבין 7 מיליון התושבים החיים במדינה הבלקנית.

 

בריאיון לערוץ הטלוויזיה bTV ציין שר הפנים מלדן מרינוב את העובדה שההתקפה נעשתה בימים שבהם בולגריה רוכשת מארה"ב מטוסי F-16 לחיל האוויר שלה, ואמר כי ייתכן שזה המניע לפריצה. "ארגוני פשיעה המעורבים במתקפות סייבר מנסים בדרך כלל לגרוף רווח כספי, אבל כאן ייתכן שהמניעים היו פוליטיים. הממשלה החליטה אתמול לקנות מטוסי F-16". שר האוצר, מנגד, דחה את האפשרות שלפריצה יש קשר לרכישת המטוסים, ואמר כי היא אירעה עוד לפני אישור העסקה.

ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב (צילום: AP)
ראש הממשלה בוריסוב. בודקים את היקף הנזק(צילום: AP)

כלי תקשורת בבולגריה, שקיבלו הודעת דואר אלקטרוני מההאקרים, דיווחו כי ההודעה הגיעה מספק המייל הרוסי Yandex אבל לא נדרש בה שום כופר. עם זאת, בהודעה כן הופיעה דרישה לשחרר ממאסר את מייסד אתר ההדלפות "ויקיליקס" ג'וליאן אסאנג', שיושב בכלא בבריטניה אחרי שנגזרו עליו 50 שבועות של מאסר, ועשוי להיות מוסגר לארה"ב, שם הוא מואשם בריגול.

 

בהודעה ששלחו ההאקרים, כך דיווחה התקשורת הבולגרית, הם לעגו לממשלת בולגריה וכתבו: "המצב של אבטחת הסייבר שלכם הוא בדיחה".

 

לא ברור מדוע דווקא רשות המסים הותקפה, אך עובדה ידועה היא שהשחיתות היא תופעה נרחבת בבולגריה. לפי נתוני ארגון "שקיפות בינלאומית", בולגריה היא מדינה המושחתת ביותר מבין 28 מדינות האיחוד האירופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הודעה במייל מדומיין רוסי. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים