שתף קטע נבחר

שר החינוך פרץ: "טיפולי המרה הם דבר פסול וחמור"

אחרי הסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות דבריו שלפיהם "זה אפשרי" לעשות טיפולי המרה, הדגיש יו"ר הבית היהודי כי הוא מתנגד להם: "טיפול פולשני שאינו תואם את נפש האדם ומסב למטופלים יותר סבל מהקלה"

רפי פרץ (צילום: AFP)
השר פרץ(צילום: AFP)

שר החינוך רפי פרץ הודיע אתמול (ג') כי הוא מתנגד לטיפולי המרה להומואים ולסביות. ארבעה ימים לאחר הריאיון שבו הצהיר כי הוא "חושב שאפשר" לבצע טיפולי המרה, וכי יש לו "היכרות עמוקה מאוד בנושא החינוך, וגם עשיתי את זה", כתב השר פרץ למנהלי בתי הספר: "טיפולי המרה הם דבר פסול וחמור".

 

סערת פרץ ושינוי הנטייה: מורה נבוכים לטיפולי המרה

 

דבריו של שר החינוך ויו"ר הבית היהודי בריאיון עוררו סערה ציבורית גדולה וגררו גינויים מכול קצות הקשת הפוליטית, וקריאות של ארגונים שונים ובכללם בקהילה הגאה ובמערכת החינוך לפטרו. "כשנשאלתי על הנושא עניתי שבשנותיי הרבות כאיש חינוך, פנו אליי לא פעם בנושא הנטייה המינית", כתב אתמול השר פרץ למנהלים. "תמיד הקשבתי ברוב קשב למצוקה שהועלתה בפניני ולפעמים הצעתי התייעצויות עם אנשי מקצוע.

 

"עם זאת, מעולם לא הפניתי כתף קרה או הצעתי לעשות טיפולי המרה, להם אני מתנגד נמרצות. כשיטה, אני לא מחליט מה יעשה המתחנך, אלא הוא בעצמו יחליט מה טוב לו לאחר ששמע את מגוון העצות והדעות. שיטתי החינוכית היא הזדהות והעצמת הבחירה החופשית וודאי שאני נגד כפייה".

 

מכתב התנצלות שר החינוך רפי פרץ ()
מכתבו של השר פרץ למנהלי בתי הספר

 

פרץ הדגיש: "אני יודע שטיפולי המרה הם דבר פסול וחמור, זוהי עמדתי והיא אינה משתמעת לשני פנים. אני מבין שמדובר בטיפול פולשני שאינו תואם את נפש האדם, מסב למטופלים שבו יותר סבל מהקלה, ומגיע אף עד כדי סכנת חיים מאובדנות שניתן למנוע. מעולם לא חשבתי, ודאי שגם לא אמרתי, שנכון להכניס טיפול שכזה למערכת החינוך, ומאליו מובן שאין בכוונתי לשנות משהו מעמדתי זו.

 

עם זאת, זכותם של בעלי נטייה חד מינית לפנות ולמצוא אוזן קשבת ועזרה אצל הגורמים המקצועיים בדרך מכבדת ואוהבת, ולכך כיוונתי בריאיון. מערכת החינוך בראשותי תעמיד בראש סדר העדיפות שלה את החינוך המכיל, לכל ילדי החברה הישראלית, על כל מגזריה, גווניה, קהילותיה ואמונותיה. הקשבה לדעות השונות, ושיח פתוח ומכבד צריך להיות נחלת כולנו, כך נהיה, וכך נחנך את תלמידינו".

 

בארגון המורות והמורים הגאים הביעו סיפוק מדבריו של השר פרץ. "שמחנו מאוד לראות ששר החינוך חזר בו מהתמיכה בטיפולי המרה ויצא נגדם באופן ברור. כעת חשוב לעגן את ההתנגדות לטיפולי המרה גם בחוזר מנכ"ל משרד החינוך ובהנחיות לבתי הספר מכל המגזרים - כדי שאף תלמיד או תלמידה לא ייפגע עוד.

 

"בהתאם להבטחותינו, נשמח לשבת עם שר החינוך לפגישה להמשך גיבוש תוכנית הפעולה עד לשלילה מוחלטת של טיפולי ההמרה בחוזר מנכ"ל. אנו נמשיך לפעול בכל כוחנו למען חברה מקבלת וסובלנית יותר, לנראות ולשוויון זכויות, עד שכל נער ונערה ירגישו גאים במי שהם, עד שאף נער או נערה לא ירגישו שהם דורשים תיקון".

 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, אמר: "סוף סוף שר החינוך חזר בו מאמירותיו המסוכנות והבין שאין צורך להמיר אף אדם. שר החינוך - לא נסתפק בדברי התנצלות, הגיע הזמן לעגן את אמירותיך במעשים. אנחנו דורשים ודורשות - הוצא את חוזר המנכ"ל הכולל סוגיות הנוגעות לקהילה הגאה, שכבר כתוב ושוכב תקופה ארוכה במשרדך. אחריות גדולה עומדת על כתפיך כשר החינוך של מדינת ישראל, מיליוני תושבים ותושבות מחכים שתקבל את ההחלטה הנכונה".


פורסם לראשונה 16/07/2019 21:00

 

אמיר אלון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים