שתף קטע נבחר

"אני לא נושם": נסגר התיק נגד שוטר שחנק שחור

ניו יורק: מותו של אריק גרנר בידי שוטר ב-2014 תרם לעליית תנועת Black Lives Matter, ומילותיו האחרונות, "אני לא יכול לנשום", הפכו לסיסמת הקמפיין. אחרי 5 שנים החליטה התביעה: "אין די ראיות נגד השוטר"

אחרי שנים של שתיקה בעניין הודיעה אמש (יום ג') התביעה הפדרלית בארה"ב כי החליטה שלא להגיש כתב אישום נגד השוטר הלבן מניו יורק שחנק למוות את אריק גרנר בשנת 2014. גרנר היה גבר שחור, ומילותיו האחרונות – "אני לא יכול לנשום" – הפכו לסיסמה ולסמל של המחאה ברחבי ארה"ב נגד אלימות מצד שוטרים, במיוחד נגד שחורים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

את ההחלטה לסגור את החקירה ללא כתב אישום קיבל התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר, והיא הוכרזה יום לפני המועד שבו ימלאו חמש שנים לעימות הקטלני ההוא בסטייטן איילנד. התובע הכללי באר קיבל את עמדתם של התובעים הפדרליים בברוקלין שלפיהם הראיות, בכללן סרטון הווידאו שצילם עובר אורח, אינן מספיקות כדי להגיש כתב אישום נגד השוטר, דניאל פנטלאו בן ה-34. בסרטון שצולם אז נשמע גרנר צועק לפחות 11 פעמים "אני לא מצליח לנשום". אחר כך איבד את ההכרה. בבדיקה שלאחר המוות קבע מומחה שהחניקה תרמה למותו.

 

התובע מברוקלין ריצ'רד דונוהיו אמר במסיבת עיתונאים כי אף שמותו של גרנר היה טראגי – אין ראיות מספיקות כדי להוכיח שפנטלאו או כל אחד מהשוטרים האחרים שהיו מעורבים בעימות הפר בכוונה את זכויותיו האזרחיות. משפחתו של גרנר הגיבה אמש בזעם על ההחלטה. עורך דינו של השוטר, סטיוארט לונדון, מסר כי פנטלאו מרוצה מכך שמשרד המשפטים לקח לעצמו זמן כדי לבחון לעומק את הראיות בפרשה במקום "להסתמך על השקרים והאי-דיוקים שפורסמו למן תחילת הפרשה".

שוטר הורג ב חניקה את אריק גרנר ב 2014 ארה
"לא הייתה כוונת זדון". השוטר פנטלאו מחכה לשימוע(מתוך יוטיוב)

גרנר נחנק למוות אחרי שסירב לאפשר לשוטרים לאזוק אותו בגין מכירת סיגריות באופן לא מוסדר וללא מיסוי. האירוע הקטלני ההוא התרחש בשעה של זעם ציבורי גובר בארה"ב על מקרים שבהם הרגו שוטרים לבנים גברים שחורים לא חמושים. גל המקרים הזה הוביל לעליית התנועה הארצית Black Lives Matter, ושבועות אחרי מותו של גרנר פרצו הפגנות מחאה גדולות בפרגוסון שבמיזורי בעקבות הירי למוות בנער השחור והלא חמוש מייקל בראון.

 

כשחבר מושבעים בסטייטן איילנד סירב בדצמבר 2014 להעמיד את השוטר פנטלאו לדין פרצו הפגנות בניו יורק ובכמה ערים אחרות. במהלך ההפגנות ההן ירה גבר, שזעם על פרשות ההרג של גרנר ובראון, בשני שוטרים ממשטרת ניו יורק שישבו בניידת שלהם. השניים נהרגו, והאירוע הזה זעזע עוד יותר את העיר והוביל להקמת תנועה בשם Blue Lives Matter, התומכת בשוטרים.

 

התובע דונוהיו אמר אמש כי במהלך השנים צפתה התביעה בברוקלין שוב ושוב בסרטון הווידאו מ-2014 שבו תועד העימות בין גרנר לבין המשטרה, אך לא השתכנעה שפנטלאו הפר בזדון את החוק כשלפת את גרנר. הלפיתה שבה השתמש דונוהוי אסורה לפי תקנות המשטרה.

 

לדברי התובע, פנטלאו ניסה תחילת להשתמש בשתי שיטות השתלטות אחרות נגד גרנר, אך לבסוף כרך את זרועו סביב צווארו של גרנר "במה שלמעשה היה אחיזת-חנק". הוא אחז אותו כך במשך שבע שניות שבמהלכן נאבקו השניים זה בזה. "חשוב לציין שהשוטר פנטלאו לא השתמש נגד גרנר בחניקה כשהוא אמר שהוא לא יכול לנשום או לאחר מכן, וכך גם שאר השוטרים", הדגיש התובע.

 

מאז האירוע ב-2014 הועבר השוטר פנטלאו לעבודת מטה, והוא עדיין ממתין לשימוע, שעשוי להוביל לפיטוריו. לשכת ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו מסרה כי החלטה בנושא צפויה להתקבל עד 31 באוגוסט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך יוטיוב
החניקה על המדרכה בסטייטן איילנד
מתוך יוטיוב
מומלצים