שתף קטע נבחר

50 שנה אחרי: איך שמרו על קשר מהירח?

החללית אפולו 11 ורכב הנחיתה שלה היו מצויידים במערכות קשר מתקדמות לאותה תקופה של חברת מוטורולה. הטכנולוגיה סייעה להעביר שידורים מהירח ולבדוק מה מצב האסטרונאוטים שעשו היסטוריה

איך שומרים על קשר ממרחק של מאות אלפי קילומטרים מכדור הארץ? אחד האתגרים של משימות אפולו היה לשמור על קשר רציף בין החללית לבין מרכז הבקרה ביוסטון. אבל פרט לתקלה קטנה בקשר בתחילת המסע של אפולו 11 לירח, הקשר עבד כמצופה ומשפטים היסטוריים כמו "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות", הועברו ישירות דרך מערכות הקשר.

 

צוות של טכנאי מוטורולה מתקינים את המערכת בתוך אפולו (צילום: מוטורולה)
צוות של טכנאי מוטורולה והמערכת(צילום: מוטורולה)

 

בחללית אפולו 11 וגם ב"נשר", רכב הנחיתה שאיתו הגיעו ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין לאדמת הירח, היו מצוידים במשדרים מסוג S-band של חברת מוטורולה האמריקנית. אותם משדרים העבירו את הטלמטריה, את התקשורת הקולית, את הנתונים הביו-רפואיים ואת אותות הטלוויזיה הראשונים בהיסטוריה בין כדור הארץ לירח.

 


 

מוטורולה למעשה הייתה אמונה אז על כל אמצעי הקשר של אפולו 11. היא גם זו שתכננה ובנתה את תרמיל האנטנה המפורסם, שפותח במיוחד עבור ארמסטרונג. מדובר היה בציוד חדשני ביותר באותה תקופה, ששימש לעיבוד אותות טלוויזיה בכדור הארץ, וכן ציוד שאחראי לפונקציות הבטיחות ומעקב מדויק מרגע השיגור, דרך המסע לירח ועד לנחיתה ההיסטורית.

טכנאית משווה את האנרגיה שצורכת מנורת מקרר למערכת הקשר שהותקנה בחללית (צילום: מוטורולה)
טכנאית משווה את האנרגיה שצורכת מנורת מקרר למערכת הקשר שהותקנה בחללית(צילום: מוטורולה)

 

למעשה, בכל משימת אפולו השתמשו בציוד ומערכות תקשורת של מוטורולה - משלב טרום השיגור, השיגור, המסע לירח והנחיתה עליו. הרדיו של מוטורולה נקרא אז: S-band Apollo, והוא סיפק את הקשר היחיד של הצוות עם כדור הארץ, מעבר למרחק של 48,000 ק"מ. היחידה האלקטרונית הקטנה, ששקלה 14.5 ק"ג בלבד, דרשה פחות אנרגיה לצורך תקשורת עם כדור הארץ, מאשר כמות האנרגיה שצרכה מנורת מקרר טיפוסית באותה העת - כ-35 וואט בלבד.

 

 

מודל הקשר של אפולו היה בנוי על בסיס משדר ומקלט ששלחו אותות רדיו לשלוש תחנות קרקע בכדור הארץ - בספרד, אוסטרליה וקליפורניה. אלו תירגמו את האותות לשידור FM והעבירו אותם לשידורי הרדיו והטלוויזיה. יחידת השידור הצליחה לטפל בהעברת נתונים ל-67 פונקציות במקביל. יחידת הקשר המתקדמת בזמנו, איפשרה עזרה מהותית עבור חברי הצוות וחסכה להם את הצורך בתפעול ידני של כ-24 מכשירים ובהם 500 מתגים.

 

המשדרים של מוטורולה סיפקו תקשורת רדיו בין כלי רכב חלל לכדור הארץ גם במשימות קודמות, שם שידרו קול, הודעות, אותות וידאו ונתונים. מכשירי הרדיו העצמאיים האלה היו חיוניים כדי לעקוב אחר מהירות ומיקום החללית ולאחזר נתונים ולהפעיל את המכשירים האלקטרוניים על גבי החללית.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטורולה
מערכת הקשר בחללית
צילום: מוטורולה
מומלצים