שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  בין מאות העולים: שתי משפחות שברחו מוונצואלה

  אברהם בן דיין שעלה עם משפחתו מספר כי המצב הקשה במדינה הדרום-אמריקנית עזר לו לשכנע את אשתו לעלות. "היום אני האחרון מבין אחיי שעוזב את ונצואלה", סיפר. בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בכמות היהודים שעולים מוונצואלה

  עולים חדשים מונצואלה (צילום: מוטי קמחי)
  העולים החדשים מוונצואלה(צילום: מוטי קמחי)

  בין מאות העולים שנחתו היום (ד') בנתב"ג היו גם שתי משפחות מוונצואלה, שעזבו בחשאיות את המדינה ועלו לישראל בעקבות המצב הקשה - שכלל ניסיון הפיכה נגד הנשיא ועימותים עם גורמי אופוזיציה.

   

  "היינו חייבים לעזוב את ונצואלה", סיפר אברהם בן דיין שעלה לארץ עם אשתו ושלושת ילדיו. "כבר 4-3 שנים שהמצב הכלכלי לא נורמלי, חסרים הדברים הכי בסיסיים כמו טיטולים לילדים ונייר טואלט. זה גם מקום מסוכן מאוד, זה לא מקום שאפשר לחיות בו".

   

  כבר זמן רב שאברהם רצה לעלות ארצה. הוא היה חייב לשכנע את אשתו, ומה שהכריע את הכף הייתה הפסקת החשמל הגדולה בקרקאס לפני כחצי שנה: "היא ארכה יומיים ולא עדכנו את התושבים בשום דבר. אלו היו ימים מפחידים מאוד, כי לא היה מה לקנות, לא היה אפשר לצאת בכלל מהבית. הייתה ממש אנרכיה - אנשים שדדו את החנויות ואם היית צריך לקנות משהו זה עלה הרבה כסף".

  עולים חדשים מונצואלה (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  עולים חדשים מונצואלה (צילום: מוטי קמחי)
  העולים החדשים עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג(צילום: מוטי קמחי)

  הוא הוסיף: "היינו שמונה אחים בוונצואלה עד לפני שנה. היום אני האחרון שעוזב את ונצואלה". למרות שאביו היגר למקסיקו, לאברהם לא הייתה דילמה לאן הוא נוסע: "אם כבר צריכים לעזוב - אני חושב שזה פשוט לאן צריך לעבור. חוץ מזה, תמיד רציתי ללכת למקום תורה כדי ללמוד בו, אז זו לא הייתה שאלה בשבילי".

   

  הקהילה היהודית בוונצואלה מונה היום כ-4,000 חברים - וחווה עזיבה משמעותית של יהודים בשנים האחרונות, בעקבות המצב הקשה במדינה. עם זאת, רק כ-12% מהיהודים שעוזבים את המדינה עולים לישראל, השאר מהגרים לארצות הברית, מקסיקו, פנמה ומדינות נוספות.

   

  לפי נתוני הסוכנות היהודית, בשנים האחרונות יש עלייה משמעותית יחסית בכמות היהודים שעולים לארץ מוונצואלה. מתחילת השנה ועד היום עלו לישראל כ-60 יהודים בוונצואלה, ובשנתיים האחרונות המספרים מגיעים ליותר מ-150 עולים בשנה.

  עולים חדשים מונצואלה (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  "זו קהילה שקטנה כמעט מדי יום", סיפר אברהם. "זו לא אשמת הקהילה כמובן, פשוט בגלל המצב יש פחות אנשים. אתה רואה את זה בעיקר בזוגות החדשים - כל החתונות נעשות מחוץ לוונצואלה. בשנה האחרונה גם אנשים מבוגרים, בני 50-60, עוזבים את ונצואלה".

   

  יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג סיפר: "אנחנו פועלים ללא הפסקה גם במדינות שמצבן הגיאופוליטי והביטחוני קשה ומוודאים את שלומם וביטחונם של היהודים בכל קצוות תבל. אני גאה לקבל כאן היום שתי משפחות מוונצואלה שעשו דרך ארוכה ממדינה רוויית סכנות כדי להגיע לבית החם והבטוח כאן בישראל".  

   

  פותחים את עונת העלייה

  הסוכנות היהודית פתחה היום את עונת העלייה של קיץ 2019. כ-200 עולים מצרפת, רוסיה, ארגנטינה, ברזיל, וגם מוונצואלה, עלו היום לישראל בטיסות המיוחדות של הסוכנות היהודית. בין העולים, כ-70 תלמידים שיחלו בעוד כחודש וחצי את שנת הלימודים בישראל.

   

  אחרי הנחיתה נערך בנתב"ג אירוע העלייה המיוחד של הסוכנות היהודית, קרן היסוד ומשרד העלייה והקליטה תחת הכותרת "בוחרים בעלייה". באירוע המיוחד השתתפו גם כ-200 צעירים שעלו בימים האחרונים בסיוע הסוכנות היהודית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  העולים החדשים מוונצואלה
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים