שתף קטע נבחר

נזק לבתים בשריפות: "ביקשנו לטפל בקוצים, העירייה התעלמה"

חמישה בתים ניזוקו בשריפה שכונת רמת פנקס באור יהודה - והתושבים הפנו את זעמם לעירייה שמגיבה: "בניגוד לטענות, בוצעו עבודות גיזום לקראת הקיץ". בערערה נגרם נזק רב לבתים ולרכוש, 250 כבשים מתו. "ראינו את המוות מול העיניים", אמרה תושבת האזור

 

 

 

נזק רב נגרם אתמול (ד') בשריפות הרבות שפרצו ברחבי הארץ. שני המוקדים המרכזיים שבהם נגרם הנזק הרב ביותר היו שכונת רמת פנקס באור יהודה והיישובים ערערה-ברטעה-קציר. ברמת פנקס פרצה שריפה בשדה קוצים שגרמה נזק לחמישה בתים, אחד מהם נשרף כליל. בערערה ניזוקו גם כן חמישה בתים, כאלף דונמים נשרפו, שני דירי כבשים ניזוקו וכ-250 כבשים מתו.

 

בשריפות ברחבי הארץ נפגעו שבעה בני אדם באורח קל משאיפת עשן, בהם שניים באור יהודה. תושבים בעיר מתחו ביקורת על התנהלות העירייה, ועל פעילותה כדי למנוע את השריפה שפרצה בשכונה. במוקד הביקורת עמד חוסר הטיפול השנוי במחלוקת בשדה הקוצים הסמוך לשכונה.

הבית השרוף ב אור יהודה (צילום: רועי רובינשטיין)
בית שעלה באש ברמת פנקס באור יהודה(צילום: רועי רובינשטיין)

הבית השרוף ב אור יהודה (צילום: רועי רובינשטיין)
נזק שנגרם לאחד הבתים ברמת פנקס(צילום: רועי רובינשטיין)

הבית השרוף ב אור יהודה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

לבני משפחה אחת המתגוררת בשכונה שנמצאים כעת בחופשה בחו"ל אין לאן לחזור. האש שבערה כילתה את ביתם כליל. הבית, על כל חמשת חדריו, נשרף כולו ורק תושייתם של השכנים ושל לוחמי האש הובילו לכך שהאש לא התפשטה לבתים השכנים.

 

הבית המפויח, היה רק אחד מבין חמישה בתים שנפגעו בצורה זו או אחרת מהאש שפרצה בשדה קוצים סמוך לקו הבתים הראשון של השכונה. מכת האש הותירה הרס רב לאורך שדרה של בתי שהיו קרובים לשדה שנשרף והוביל לקפיצת גיצים בין הבתים.

הבית השרוף ב אור יהודה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

הבית השרוף ב אור יהודה (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)

"הבתים נהרסו והכול הפך לחורבה", סיכם אוריאל מרציאנו, תושב הרחוב. "סבתא שלי גרה פה וכל הבית הפוך. יש שכנים שלא יודעים שנשרף להם הבית. הצלחנו לחלץ את הכלבים שלהם ועזרנו לכוחות הכיבוי להשתלט על האש".

 

קצין הכבאות של הרצליה שפיקד על האירוע, אוהד ברנס, אמר ל-ynet: "הלוחמים נתקלו בארבעה מבנים שמרביתם בערו מהגג. בשל הרוחות, השריפה נכנסה מהגג וכילתה את כל הבית. הצוותים חדרו פנימה לטובת כיבוי מהיר. היינו בהיערכות מרבית. מה שהשפיע היו הרוחות החזקות ועומס החום הכבד, שגם הקשה עלינו בהשתלטות על השריפה".

 

"עד שמכבי האש הגיעו, הכול עלה באש"

תושב השכונה ברוך רוקח סיפר: "הרבה זמן התרענו בפני העירייה שהצד המערבי של השכונה גובל בשדה קוצים שיכולים להידלק ולגרום לשריפה. אף אחד לא טרח לבוא לפה ולנקות את השטח עם טרקטורים". הוא הוסיף: "צרחנו למכבי האש בטלפון, ועד שהם הגיעו, הכול כבר עלה באש". עוד אמר רוקח: "הנזק בבית שלי נגרם בקומה השלישית. הוצאתי את כל הריהוט החוצה כדי שלא יינזק".

 

אהובה אשכנזי, תושבת השכונה גם היא, התרעמה: "לא מזמן אספו השכנים כסף והביאו אדם שינקה להם את הרחבה מכספם האישי, למרות שהיא שייכת לעירייה ולא לתושבים. אדם שביתו עלה באש עמד וכיבה את השריפה בעצמו. זה גועל נפש, התושבים צריכים לטפל בשריפה?".

שריפה שריפות רמת פנקס אור יהודה (צילום: משטרת ישראל)
(צילום: משטרת ישראל)

פינוי תושבים מרמת פנקס (צילום: שאול גולן)
נזק עקב השריפה ברמת פנקס(צילום: שאול גולן)

פינוי תושבים מרמת פנקס (צילום: שאול גולן)
פינוי תושבים מרמת פנקס(צילום: שאול גולן)
 

אשכנזי הוסיפה: "חצי מהבית שלי נדלק. בעלי חולה ועבר צינתורים. הנכד שלי הגיע עם החתן שלי כדי לפנות אותנו, אף אחד לא פנה אלינו להתפנות". היא תהתה גם: "איפה נציג העירייה? בעלי לא מרגיש טוב מכל הדבר הזה".

 

תושב השכונה ג'וני נגרוב אמר: "הייתי בעבודה וקיבלתי טלפון מהאישה בבית שהייתה בבית עם הילדים. היא אמרה שהאש מתפשטת לכיוון הבית ושמפנים אותם מהבית. אני הגעתי מהר ולמזלי כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט על האש לפני שהיא הגיעה לקו הגדר שלי".

 

מעיריית אור יהודה נמסר בתגובה: "בניגוד לטענות, אגף שפ"ע ביצע עבודות גיזום וניקיון שטחי בור מאסיביים בשטחים המדוברים לקראת הקיץ וכמדי קיץ. אנו מחזקים את המשפחות שמתמודדות עם נזקים לרכושן, ומעמידים סיוע מטעם העירייה יחד עם ליווי של גורמי העירייה השונים, בהם כמובן עובדי אגף הרווחה. אנו תקווה שבמהרה ישובו התושבים לשגרת חייהם".

 

 

 

"ראינו את המוות מול העיניים"

עקבה מסעוד, תושב ערערה, וארבעת בני משפחתו נאלצו לעזוב את ביתם בגלל הסדקים שהתגלו במהלך השריפה. גאלב מראענה, קרוב משפחתו, אמר כי "נגרם לבית נזק מאוד קשה. הכי חשוב שאף אחד לא נפגע. הקירות עלולים לקרוס בכל רגע".

 

עאדל שיח' כליל הוא אחד מהנפגעים הגדולים מהשריפה שפרצה בכפר, שהעריך כי הנזק שנגרם לו נאמד במאות אלפי שקלים. לפי כליל, נזק רב נגרם לבתים שבו הוא מתגורר, לדיר כבשים שבבעלותו ולשני בתים שבנה לבניו.

ההרס לאחר השריפה בערערה (צילום: עידו ארז)
ההרס לאחר השריפה בערערה(צילום: עידו ארז)

ההרס לאחר השריפה בערערה (צילום: עידו ארז)
ההרס לאחר השריפה בערערה(צילום: עידו ארז)

הוא אמר: "מזל שהיינו בבית בזמן השריפה. פעלנו לכיבוי האש עד שהגיעו את הכוחות. אחרת כל השכונה הייתה נשרפת". עוד אמר: "לצערי בשכונה שלנו אין תשתית. בזמן השריפה שמענו פיצוצים בגלל החשמל. מתי יטפלו בערבים כמו שצריך? או שאנחנו לא מעניינים את המדינה ומתחשבים בנו בימים שלפני הבחירות".

 

תושבת ערערה העידה: "ראינו את המוות מול העיניים שלנו. האש הגיעה עד לכניסת הבית ולא ידענו איך לצאת. צעקנו עד שהגיעו שכנים שכיבו את השריפה. אנחנו חוששים שהאש תחזור, לכן אני וילדיי עזבנו את הכפר ליומיים עד שהכל יירגע".

 

אורי צ'ובוטרו, דובר מחוז צפון במערך הכבאות, סיכם: "בשריפה אשר פרצה היום בברטעה-ערערה-קציר עלו באש כאלף דונמים, בהם חורש טבעי וצמחייה עשבונית".


פורסם לראשונה 17/07/2019 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי רובינשטיין
הנזק שנגרם לאחד הבתים ברמת פנקס
צילום: רועי רובינשטיין
מומלצים