שתף קטע נבחר

מחקר: נפוליאון היה קרוב לנצח בקרב ווטרלו

חוקרים שבודקים את שדה הקרב, שבו נהרגו עשרות אלפי חיילים ביוני 1815, מצאו כדור תותח במקום שבו היה בית חולים שדה. ההערכה: הצרפתים חדרו את קווי הברית הבריטית, לפני שהובסו

כדור שנורה מתותח, שהתגלה השבוע על-ידי ארכיאולוגים במקום שבו נערך קרב ווטרלו בבלגיה לפני 204 שנים, מעיד על כך שנפוליאון היה קרוב לניצחון. קרב ווטרלו היה הקרב האחרון במלחמות נפוליאון. במקום נמצאו גם 58 כדורי רובה, המעידים על כך כי הצבא הצרפתי הצליח לפרוץ את הקווים של הבריטים - לפני שהובס בקרב. הקרב נערך ב-18 ביוני 1815 ליד העיירה ווטרלו בבלגיה, מדרום לבריסל. קרב זה סיים את תקופת 100 הימים של שלטון נפוליאון, בין שובו מגלות באי אלבה לבין מפלתו הסופית. נפוליאון מת בגלות בשנת 1821 והוא בן 51.

 

שרידים שנמצאו מהקרב שהתרחש ב-1815  (צילום: רויטרס)
שרידים שנמצאו מהקרב שהתרחש ב-1815 (צילום: רויטרס)

כמה מחברי המשלחת במקום שבו התקיים הקרב הגדול (צילום: רויטרס)
כמה מחברי המשלחת במקום שבו התקיים הקרב הגדול(צילום: רויטרס)

 

מדובר בכדור חלוד ששוקל כ-3 קילוגרמים. הוא נמצא ליד המקום שבו פעל בקרב בית חולים שדה, כ-600 מטרים מאחורי הקווים של הברית של בריטניה, הולנד ובלגיה.

 

טוני פולארד, הארכיאולוג הראשי באתר החפירות, אמר כי הוא מאמין שמדובר בכדור שנורה מאחד התותחים של הצבא הצרפתי. לדבריו, מדובר בסימן לכך שצבאו של נפוליאון היה קרוב לניצחון על צבאו של הדוכס מוולינגטון. "זו תגלית מדהימה", אמר פולארד, מנהל המרכז לארכיאולוגיה בשדה הקרב באוניברסיטת גלזגו בסקוטלנד.

קליע של רובה שהתגלה במקום שבו היה בית החולים המאולתר (צילום: רויטרס)
קליע של רובה שהתגלה במקום שבו היה בית החולים המאולתר(צילום: רויטרס)

איברים שנקטעו - נקברו באדמה (צילום: רויטרס)
איברים שנקטעו - נקברו באדמה(צילום: רויטרס)

 

באזור שבו נמצא כדור התותח נמצאו שרידי איברים של בני אדם. ככל הנראה מדובר באיברים של חיילים שנקטעו בקרב הקשה. החוקרים מעריכים כי במקום פעל בית חולים שדה, שטיפל ב-6,000 חיילים שנפגעו במהלך הקרב. הוא אמר כי הצוות הרפואי נאלץ לכרות איברים למאות חיילים.

 

נפוליאון יצא עם צבא של 72 אלף חיילים להילחם נגד כוחות הברית הבריטית, ההולנדית, הבלגית והגרמנית בפיקודו של הדוכס מוולינגטון, שהציבו 68 אלף חיילים. לעזרתם חש צבא פרוסי של 45 אלף חיילים בפיקודו של מרשל פון בליכר.

 

כושר התמרון המזהיר שהנחיל לנפוליאון את ניצחונותיו הגדולים בעבר לא עמד לו הפעם, והוא שגה כשהשהה את התקפתו על ולינגטון ונתן שהות לבליכר לחבור אליו. ולינגטון בלם את התקפת הצרפתים, ואילו בליכר תקף אותם מן האגף וגרם להתמוטטותם. הצבא הצרפתי נסוג בבהלה, וכעבור ארבעה ימים התפטר נפוליאון ויצא לגלות באי סיינט הלנה. בקרב עצמו נהרגו קרוב ל-50 אלף בני אדם ורבים נוספים נפצעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בודקים את הממצאים בשטח
צילום: רויטרס
מומלצים