שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  היועמ"ש נגד ראש המכון לרפואה משפטית: ייבדקו הפרסומים על הירי בסלומון טקה

  בצעד חריג, מנדלבליט יבדוק אם ד"ר חן קוגל ביצע עבירה כשחשף ממצאים מנתיחת גופתו של סלומון טקה (19), שנורה על-ידי שוטר. אביו של הצעיר המנוח: "איך אפשר לחלל את שמו של אדם שקבור באדמה ולא מסוגל להגן ולטהר את שמו?". הוא הוסיף: "בני נורה רק בגלל צבע עורו"

  בצעד חריג: היועץ המשפטי לממשלה יבדוק אם ראש המכון הפתולוגי ד"ר חן קוגל ביצע עבירה פלילית כשחשף את ממצאי נתיחת גופתו של סלומון טקה ז"ל, הצעיר בן ה-19 שנורה למוות על-ידי קצין משטרה בסוף החודש שעבר.

   

  בתוך כך, עורכי הדין ובני משפחתו של סלומון טקה, הצעיר ממוצא אתיופי שנורה למוות בסוף החודש שעבר בידי קצין משטרה, קיימו בצהריים מסיבת עיתונאים באוניברסיטת בר אילן, שבה שטחו את טענותיהם "לזיהום חמור ושיטתי של החקירה על ידי גורמי המדינה, תוך הכפשת שמו והדרת משפחתו מחומר החקירה". אביו של טקה אמר בכאב: "הורגים לי את הבן בפעם השנייה. לא הייתה כל הצדקה לקפח את חייו".   

  משפחתו של סלומון טקה יושבת שבעה (צילום: AFP)
  משפחתו של טקה במהלך השבעה (צילום: AFP)

   

  אביו של סלומון, וורקה טקה, פתח את מסיבת העיתונאים והתייחס לטרגדיה שחוותה המשפחה: "הבן האהוב שלנו יצא לשחק עם החברים והוא לא שב. סלומון נורה ומת על ידי שוטר שהיה אמון לשמור על ביטחון הציבור", אמר האב, שדיבר באמהרית ודבריו תורגמו סימולטנית. "מותו של סלומון השאיר חלל ריק. אנחנו מבכים את מותו ומרגישים את חסרונו, והחיוך שלו חסר לנו. כל מה שאני מבקש לכל הורה במדינת ישראל זה שלא תחוו את הצער שאני חווה כיום".

   

  האב התייחס לפרסומים שבהם דווח כי תוצאות נתיחת גופתו של טקה מעלות שבגופו הייתה כמות גדולה של אלכוהול, כפולה מהסף שמגדיר אדם שיכור, וכי בדמו אובחנה כמות של סם מסוג חשיש. האב טען: "הייתה לנו תקווה שרשויות החוק יחקרו ויגיעו לחקר האמת, אבל במקום זה אנחנו עדים להכפשות ולפגיעה בשמו הטוב של סלומון. אין לכם חמלה? אין לכם רחמים? איך אתם מוכנים להתאכזר לאנשים כמוני?"

   

  חן קוגל אביחי מנדלבליט (צילום: לשכת עורכי הדין, מוטי קמחי)
  ד"ר חן קוגל ואביחי מנדלבליט (צילום: לשכת עורכי הדין, מוטי קמחי)
   

  פנינה תמנו שטה (צילום: דנה קופל)
  פנתה ליועמ"ש: פנינה תמנו שטה(צילום: דנה קופל)

  טקה הוסיף: "זה מעשה שאינו מתקבל על הדעת, אנחנו לגמרי מזועזעים. אני מגדיר את זה שהורגים לי את הבן פעם שנייה. כל מה שאנחנו מבקשים זה שבמקום לפגוע בשמו הטוב של הבן שלנו תחפשו צדק. אני מבקש שהדין ימוצה עם השוטר שהרג את הבן שלנו. סלומון לא עשה דבר כשנורה. הוא נורה ונהרג רק בגלל צבע עורו ומוצאו".

   

   

   

   

   

  עורכי הדין ובני משפחתו של טקה התרעמו גם על פרסום נוסף, שבו הובאו דבריו של מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, שסיפר אתמול על הבדיקה שהובילה לאישוש טענתו של השוטר היורה, כי לא ירה ישירות לעבר גופו של טקה אלא כיוון לרצפה. "זה ודאי, 99.9%, שהקליע פגע ברצפה", אמר קוגל בריאיון ל"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין. "חלקו נשאר שם וחלקו האחר נכנס לתוך הגוף של טקה. אנשי המכון הסיקו שמה שפגע במנוח זה נתז".

   

   

   

  קוגל אף הוסיף כי הדנ"א של המנוח התגלה על אבן שנמצאה בזירה. "המעבדה הביולוגית שלנו מצאה, מתוך מספר אבנים שהועברו לבדיקה, דנ"א של המנוח על אחת האבנים", אמר קוגל. "זה אומר שהוא היה במגע עם האבן הזאת. האם הוא לקח את האבן בידו או שהיא פגעה בחלק מגופו? זה בית המשפט יחליט, אבל אנחנו יודעים שיש דנ"א שלו, כלומר תאים מגופו, על האבן הזאת".

   

  בעקבות דבריו של קוגל פנתה ח"כ פנינה תמנו-שטה (כחול לבן) במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וטענה כי מדובר בפרסום פסול ומנוגד לחוק: "הסכר נפרץ באופן מחפיר!", כתבה תמנו-שטה, "וזו בידי בעל סמכות ציבורית. מנהל המכון הרשה לעצמו בניגוד לחוק, ללא רשות וסמכות, להתראיין בפני כל עם ישראל ולספר על הממצאים כאמור, תוך חשיפת פרטי פרטים עד כדי חשד לשיבוש הליכי משפט.

   

  "מעבר לפגיעה באתיקה המקצועית, מבחינה מוסרית מדובר במעשה נבזי ולא אנושי הפוגע קשות ברגשות ובאמון המשפחה במערכת. הנזק שנגרם למשפחתו של טקה ז"ל, המקבלת עדכונים מהסוג הזה מהתקשורת, הוא עצום".

   

  במח"ש התייחסו לבקשתם של בני משפחת טקה, עוד לפני קיומה של מסיבת העיתונאים, לקבל את כל חומרי החקירה לעיונם. במח"ש דחו בקשה זאת, בין היתר מהטעם שעיון בחומרי החקירה לפני שמתקבלת החלטה אם להעמיד לדין יכול לסכל או להקשות מאוד על ניהול משפט אם יוחלט להגיש כתב אישום. במח"ש הדגישו כי לאחר קבלת החלטה יוכלו בני המשפחה לבקש לקבל את חומר החקירה, ו"הבקשה תישקל בלב פתוח".

   

  טענה נוספת שהעלו באי כוח המשפחה מתייחסת לכך שהבדיקה הבליסטית בוצעה על ידי משטרת ישראל. במח"ש הבהירו כי מדובר במעבדה רשמית שעובדים בה מומחים בתחומם, אשר נותנים שירות לכלל גורמי האכיפה בישראל. בנוגע לטענה שמדובר היה בנתז מהירי בקרקע שפגע במנוח, במח"ש טענו כי "נתון זה מבוסס הן על הבדיקה הבליסטית והן על חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, שכידוע אינו חלק ממשטרת ישראל".

   

  אחיה ראב"ד ויעל פרידסון השתתפו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לשכת עורכי הדין, מוטי קמחי
  ד"ר חן קוגל ואביחי מנדלבליט
  צילום: לשכת עורכי הדין, מוטי קמחי
  מומלצים