שתף קטע נבחר

שריונים ושם חדש: ההסכם בין אורלי לוי-אבקסיס לעמיר פרץ

בדומה לבחירות 99', העבודה וגשר מתאחדות וירוצו תחת שם שטרם נקבע. אורלי לוי-אבקסיס משוריינת במקום השני ותקבל שריון או שניים נוספים בעשירייה הראשונה. מקורב לברק: פרץ רוצה להיכנס לממשלת נתניהו, חסינות תמורת נשיאות

 

 

 

אורלי לוי-אבקסיס, שחברה ליו"ר העבודה עמיר פרץ תקבל עוד מקום או שניים משוריינים בעשירייה הראשונה וכן שריון נוסף בעשירייה השנייה. ההסכם שעליו חתמו פרץ ולוי-אבקסיס הוא הסכם לאיחוד שתי מפלגות - העבודה וגשר. הרשימה החדשה תקבל שם חדש, וגם את האותיות אמת לא תמצאו כנראה בקלפי.  

 

מאחדים כוחות: עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס (צילום: מוטי קמחי)
עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס(צילום: מוטי קמחי)

הסכם זה דומה לזה שנעשה בבחירות 1999 בין יו"ר העבודה דאז אהוד ברק לבין יו"ר גשר דאז דוד לוי - שהביא להקמת מפלגת "ישראל אחת" שניצחה את הליכוד.

 

על-פי הסכם המיזוג בין שתי המפלגות, לוי-אבקסיס תוצב במקום השני ברשימה אחרי עמיר פרץ. היא צפויה לקבל עוד מקום אחד או שניים משוריינים בעשירייה הראשונה וכן שריון נוסף בעשירייה השנייה.

 

בעקבות ההסכם, מפלגתו של פרץ כבר לא תתמודד בבחירות הקרובות עם השם העבודה. פרץ ולוי-אבקסיס גם מוותרים על האותיות אמת בקלפי. הם אמורים להחליט על שם חדש לרשימה שאיתה ירוצו בבחירות. ייתכן שהשם החדש ישלב את שמות שתי המפלגות, כמו העבודה-גשר.

 

מוקדם יותר הערב פנה פרץ ליו"ר מרצ ניצן הורוביץ והודיע לו שהחיבור ביניהם לא יצלח. פרץ הסביר להורוביץ כי הוא החליט להתמקד במשיכת המצביעים ממחנה הימין. בשיחות סגורות הודה גם שהחיבור עם ברק לא יתאפשר - ומקורביו של יו"ר העבודה קראו לברק לוותר ולפרוש מהמרוץ. ברק אמר כי "הניצחון בבחירות הוא לא הדבר הכי חשוב. הוא הדבר היחיד שחשוב. המחנה הדמוקרטי כולו חייב להתאחד יחד, לא כמפלגת נישה, אלא ככוח מאוחד ובטוח בעצמו שמוכן לרדת לזירה ולנצח". 

מאחדים כוחות: עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

במסיבת העיתונאים המשותפת שערכו השניים אמר פרץ כי לוי-אבקסיס היא "אישה פורצת דרך", ואמר כי "לא פעם עמדתי נפעם כאשר חזיתי איך אורלי מפילה חומות של התנגדות, מעבירה חוקים חברתיים, ומונעת גזרות כלכליות. הסתכלתי עליה וידעתי שמדובר במנהיגה מעוררת השראה, מנהיגה שילדים צעירים מביטים עליה ואומרים לעצמם 'גם אנחנו יכולים לשבור את תקרת הזכוכית'".

 

לוי-אבקסיס אמרה מצדה כי מאז שהכנסת ה-21 התפזרה היא קיבלה לא מעט הצעות מימין ומשמאל - והחליטה לחבור דווקא לפרץ. "כשההצעה מעמיר הגיעה זה הרגיש לי טבעי להפיל את החומות ולחפש את המאחד והמחבר", אמרה יו"ר גשר. "אנחנו נישאר במפלגת גשר ונעשה את זה עם הלוחם מספר אחד בזירה החברתית. 

 1999- יו״ר מפלגת העבודה דאז אהוד ברק  מצרף את מפלגת ״גשר״ ודוד לוי ומקים את ״ישראל אחת״. הילדה אורלי לוי באה לתמוך (צילום: פאבלו ביכמן  )
ההיסטוריה חוזרת: אהוד ברק ואורלי לוי-אבקסיס ב-1999, שנת האיחוד בין גשר של דוד לוי לעבודה בראשות אהוד ברק(צילום: פאבלו ביכמן )
 

"היו הצעות מפתות ובטוחות יותר, אבל העדפתי ללכת עם מי שאפשר להאמין לו. הוא כבר הוכיח את עצמו", אמרה לוי-אבקסיס על פרץ. "הגיע הזמן שנוריד את המונחים של ימין ושמאל ונתאחד לטובת המדינה".

 

זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים של פרץ ולוי אבקסיס התקשר פרץ ליו"ר מרצ ניצן הורוביץ והודיע לו כי בעקבות האחוד עם גשר לא יהיה איחוד עם מרצ. פרץ הסביר, כי בכוונתו להביא קהלים חדשים מהימין והליכוד ולכן חיבור עם מרצ אינו מאפשר זאת. בשיחות סגורות אמר פרץ, כי לא יהיה גם חיבור עם "ישראל דמוקרטית" בראשות אהוד ברק.

 

בכירים בעבודה קראו אמש לאהוד ברק לפרוש מהמרוץ, בטענה כי הוא פוגע גם במרצ וגם עלול שלא לעבור את אחוז החסימה. "זה הזמן של אהוד ברק לפרוש. הוא רק פוגע והופך לנטל על מחנה המרכז-שמאל", אמרו בכירים במפלגה. בכירים במפלגות השמאל אמרו כי עמיר פרץ עשה טעות פוליטית קריטית משום שהוציא את עצמו ממחנה השמאל. "עמיר פרץ נתן גט כריתות לשמאל וקיפל את הדגל המדיני", אמר מקורבו של ברק.

 

לדברי המקורב, "הוא פונה לימין כדי להיכנס לממשלת נתניהו. הוא כבר סימן את התיקים שהוא רוצה: אוצר ובריאות. כל המהלך שלו טרפד את האיחודים בגוש השמאל. עמיר פרץ רוצה להיכנס לממשלה במסגרת דיל על נתניהו: חסינות תמורת נשיאות. הוא ייתן לנתניהו את המנדטים של המפלגה כדי להרכיב ממשלה ובכך יעניק לו חסינות והוא יקבל את תמיכת הקואליציה במרוץ שלו לנשיאות".

 

עמיר פרץ הגיב לדברים: "שיהיה ברור: לא נשב בממשלה של נתניהו תחת כתב אישום! אין לי כל כוונה לרוץ לנשיאות. אנחנו מחויבים להחלפת השלטון הרע והבאת תקוה לעם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס
צילום: מוטי קמחי
מומלצים