שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זמן לצאת למאבק בגוגל, פייסבוק ואמזון
  המסים שהוטלו על ענקיות הטכנולוגיה לא ימנעו את הנזק שהן גורמות. דרושה התעוררות עולמית כדי להבין שתאגידי-העל הללו משאירים אחריהם חורבות

   

  אפל אמזון גוגל פייסבוק ()

  כמו אלוהים, הן נמצאות בכל מקום ובשום מקום. רק שאלוהים, מהיתרונות היחידים בתקופת התנ"ך, לא השתמש אף פעם במקלטי מס. אנחנו מדברים, כמובן, על גוגל, פייסבוק, אמזון, אפל ומיקרוסופט, החברות הגדולות בעולם שנמצאות דיגיטלית בכל מקום ופיזית פועלות משום מקום - כלומר מאירלנד. שם, במקלט המס האירופי, המקלט היחיד שמישהו יורד אליו בשמחה, הן משלמות בהסכם מיוחד כשני אחוז מס מקסימום. לאירים בלבד, כן?

   

   

  ומה קורה בשאר המדינות שבהן הן פועלות, מקונגו ועד ברזיל, דרך ישראל? "אמזון וסטארבקס משלמות לנו ביחד פחות מסים מדוכן נקניקיות ממוצע ברחוב", הצהיר קנצלר אוסטריה לשעבר. ואנחנו מדברים על אמזון, חברה שמשמידה את החנויות והקניונים במרכזי הערים מסביב לעולם ושמהעושר המשוגע שלה נהנה פחות או יותר אדם אחד - ג'ף בזוס. איש שמשלם מסים כראוי רק לגרושתו.

   

  האיחוד האירופי ניסה בעבר למסות את החברות האלה אבל נתקל בהתנגדות של כמה מדינות, בהן, הפתעה, אירלנד. אז עכשיו ממשלת צרפת החליטה לקחת את העניינים לידיים והכריזה על מס בגובה של 3% על פעילות דיגיטלית מעל סכום של כ-850 מיליון דולר. כלומר, היא מפסיקה את ההפרדה המיושנת שבין הנוכחות הפיזית של החברה לנוכחות הדיגיטלית שלה.

   

  פייסבוק וגוגל, למשל, שולטות בכ-60% משוק הפרסום הדיגיטלי בישראל, ומפעילות מרכזים מקומיים שמשווקים באגרסיביות ללקוחות כאן. אבל את הרווחים הן מעבירות לאירלנד. בדרך הן הורסות את שוק התקשורת הישראלי, על כל ההשלכות, כולל הדמוקרטיות.

   

  כמו סין לפניה, גם צרפת שפוגעת כעת באינטרסים האמריקניים מסתכנת בפעולת תגמול של מכסים גדולים יותר על תוצרתה בארה"ב. זה אולי המעשה הכי הגיוני נוכח המציאות המופרעת, אבל לפנות להיגיון ולחוש הצדק של דונלד טראמפ - שכבר שיגר אזהרות וחקירות בנושא - זה כמו לנסות לצחצח שיניים לתנין.

   

  לכן, רק מאבק משותף של מדינות העולם, כולל ישראל, יוכל לשנות את האבסורד הזה. התעוררות גלובלית של מדינות שהבינו שתאגידי-העל הדיגיטליים הם הכוח האמיתי ששולט בעולם. תחשבו מה הם יודעים על האנשים שינסו להתנגד להם - ממש בשבוע שעבר הוטל קנס של חמישה מיליארד דולר על פייסבוק בגלל הפרות פרטיות.

   

  ולכם, הפוליטיקאים שלא אכפת להם מהרס התקשורת הישראלית על ידי פייסבוק וגוגל, צריך להזכיר שעוד רגע אמזון מגיעה הנה כדי להשמיד גם את החנויות שלנו. אלה ששייכות לבוחרים שלכם.

   

  • הטור התפרסם ב"ידיעות אחרונות"

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים