שתף קטע נבחר

האיש שרצח 33 באולפני האנימציה: "גנבו לי רעיונות"

יפן וקהילת האנימה המומים מהשריפה שלשום בקיוטו, רצח ההמונים הגדול ביותר זה 18 שנה. דיווחים: המצית, בעל עבר פלילי ונפשי, האשים את החברה בפלגיאט. 9 הרוגים ניסו לברוח לגג, הדלת הייתה סגורה. חובבי אנימציה בוכים ברחבי העולם, יותר ממיליון דולר נתרמו: "זה טרור נגד כולנו"

ביפן התפרסמו בסוף השבוע פרטים חדשים על רצח ההמונים באולפני "קיוטו", אחת מחברות האנימציה הבולטות במדינה. האיש ששפך שלשום (יום ה') במקום חומר דליק, הצית אותו והרג 33 בני אדם הוא שינג'י אאובה, גבר בן 41 שישב בעבר בכלא בגין שוד במכולת. הוא בעל עבר נפשי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה (צילום:  EPA )
מימין: הגולשים ברשת מצדיעים בציורי אנימה. משמאל: מניחים פרחים בזירת הרצח(צילום: EPA )

יפן אולפני אנימציה קיוטו שריפה הצתה הרוג נפגעים (צילום: רויטרס)
האש אחזה במדרגות הלולייניות. השריפה שלשום(צילום: רויטרס)

יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה (צילום: רויטרס)
20 נשים, 12 גברים. פרחים לזכר הנרצחים(צילום: רויטרס)

דיווחים בתקשורת ביפן מעלים מניע אפשרי למעשה של אאובה, שאחרי שחרורו מהכלא חי במתקנים שונים לאסירים משוחררים. לפני שהבעיר את האש צעק אאובה "אני אהרוג אתכם", ולפי דיווחים הוא נשמע אומר לשוטרים אחרי מעצרו שאולפני האנימציה גנבו ממנו רעיונות והעתיקו יצירה שלו.

 

ההצתה שלשום הייתה רצח ההמונים הגדול ביותר ביפן מאז ספטמבר 2001, אז הציתו אלמונים בניין בטוקיו והרגו 44 בני אדם. יפן, נזכיר, היא מדינה שבה שיעור הפשיעה הוא מהנמוכים בעולם.

יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה (צילום: AFP)
חולקים כבוד לנספים בקיוטו. עוד עשרות נפגעו(צילום: AFP)
יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה (צילום: AP)
(צילום: AP)

לפי התקשורת היפנית, אאובה הגיע לאולפנים עם עגלה ובה לפחות דלי אחד של דלק. הוא שפך אותו באזור, צעק "תמותו" – ואז העלה את הבניין באש. 32 מ-33 ההרוגים זוהו – 20 נשים ו-12 גברים. רובם מתו מחנק ומשאיפת עשן. עוד עשרות נפגעו, בהם כמה באורח קשה.

 

9 הרוגים ליד הדלת לגג

סוכנות הידיעות היפנית "קיודו" דיווחה כי עם מעצרו הודה אאובה בפני השוטרים: "אני עשיתי את זה". אחר כך הוסיף שהצית את המקום משום שהאולפנים גנבו יצירה שלו. לפי דיווחים הוא הביא איתו לבניין גם סכינים ופטיש. נכון לאתמול המשטרה לא יכלה לחקור את אאובה, משום שהוא נכווה בעצמו בשרפה והוא מורדם כעת.

יפן אולפני אנימציה קיוטו שריפה הצתה הרוג נפגעים (צילום: רויטרס)
הדלת לגג הייתה סגורה. דלק, פטיש וסכינים(צילום: רויטרס)

אאובה הוא תושב סאיטמה, פרבר של טוקיו, ולקיוטו, הרחוקה מהבירה 480 קילומטרים, הוא הגיע כנראה ברכבת. ככל הידוע לא היה לו קשר כלשהו לאולפנים. אאובה חי לבדו בקומת הקרקע של בניין דירות בן שתי קומות, ובקושי דיבר עם שכניו. אלה העידו שכמעט לא ראו אותו יוצא מהבית בשעות היום. מוזיקה ממשחקי וידיאו בקעה מדירתו לאורך כל שעות היממה, סיפר אחד מהם.

 

מוקדם יותר החודש התגלע עימות בין אאובה לאחד השכנים על רעש בבניין הדירות שבו גר. כשהשכן אמר לאאובה שהרעש בא מדירה אחרת תפס אותו אאובה בחולצה ואמר: "שתוק, אני ארצח אותך".

 

באולפני קיוטו הועסקו כ-160 עובדים, ולפי אתר החברה – הגיל הממוצע שלהם היה 33. לפיכך מדובר בחברה צעירה במונחים של יפן, שאוכלוסייתה מזדקנת במהירות בעשורים האחרונים. בזמן השריפה היו בתוך הבניין 74 בני אדם. קוזו צוג'י בן ה-71, שבא אתמול להניח פרחים ליד האולפנים למרות הגשם שירד שם לאורך היום, אמר: "אני מתאר לעצמי שהרבה מההרוגים היו בשנות ה-20 לחייהם".

יפן אולפני אנימציה קיוטו שריפה הצתה הרוג נפגעים ()
74 איש היו בבניין בזמן ההצתה. אש בחלון

מומחים אומרים שהשריפה התפשטה בבניין מהר כל כך לא רק בגלל הדלק ששפך אאובה, אלא גם בגלל מדרגות לולייניות שהיו בתוך המבנה ועלו באש. גורמים בשירותי הכיבוי אמרו כי המבנה עמד בתקנים, אבל תשעה מההרוגים נמצאו בגרם מדרגות המוביל מהקומה השלישית לגג, ויש דיווחים שהדלת אל הגג יכלה להיפתח רק מבחוץ. עם זאת לדיווחים האלה אין אישור.

 

סמל יפני: "הפיצו שמחה בעולם"

תעשיית האנימה והמנגה היא ממוצרי הייצוא הבולטים ביותר של התרבות היפנית המודרנית, והם נחשבים גם לדרך מרכזית לקדם את שאיפתה של יפן להגדיל את ענף התיירות שלה. רבים המבקשים לעסוק בעצמם באומנות הזו נוסעים ליפן בתקווה למצוא עבודה בענף, וחברות אנימה יפניות מוצאות עצמן לעתים קרובות מועמדות לפרסי אוסקר.

יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה ()
"למה שמישהו יתקוף אותם?". הרשת אבלה עם קיוטו

אולפני "קיוטו" הוקמו ב-1981 כאולפני הפקה של יצירות אנימציה וספרי קומיקס, והם אחראים ללהיטים שבהם מככבות דמויות של תלמידות תיכון, כגון "כוכבת בת מזל" ו"הארוהי סוזומייה". ג'יימס קולמן, תייר בן 17 שטייל אתמול בטוקיו, סיפר: "הם עשו סרטים מדהימים. הלב שלי נשבר. הייתי ממש בהלם ומבולבל כשניסיתי לחשוב למה שמישהו יתקוף מקום כמו אולפני קיוטו".

 

האסון בקיוטו היכה בהלם את תעשיית האנימציה כולה, ורבים מחובבי האנימה רואים בשריפה מתקפת טרור על הקהילה שלהם. בקמפיין מימון המונים שפתחה בסוף השבוע חברה מארה"ב למען אולפני קיוטו נאספו כבר יותר ממיליון דולר. בטוויטר נפוצו ההשטאגים #KyoAniStrong ו-#PrayForKyoAni.

יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה ()
החשש: "אומנים יפחדו". ההשטאג "'קיוטו אנימציה' חזקה"

"אולפני קיוטו הם בית לכמה מהאנימטורים ובעלי החלומות המוכשרים ביותר בעולם", צייץ מנכ"ל "אפל" טים קוק. "האומנים שלהם מפיצים שמחה בכל רחבי העולם ולאורך דורות באמצעות יצירות המופת שלהם".

 

יחס הוגן בתעשייה קשה

אמן המנגה ג'וניצ'י אינואה הביע חשש שהטראומה מהמתקפה תפגע ביצירתיות של אומנים בתעשייה, כולל זו שלו. "33 האנשים האלה יצרו עבודות יוצאות דופן", אמר. "אסור לנו להיכנע לזה. זה יהיה הפסד מול סוג כזה של טרור".

יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה (צילום: AFP)
יפן הצתה 33 הרוגים שריפה אולפני קיוטו אנימציה(צילום: AFP)

גם ריוסוקה היקאווה, פרופסור מאוניברסיטת מייג'י בטוקיו ומומחה לאנימציה, הביע תקווה שההתקפה לא תפגע בתעשייה, שבה איומים על אומנים אינם דבר נדיר. הוא מעיד, כמו רבים אחרים, שאולפני קיוטו נודעו ביחסם ההוגן לעובדיהם: "היה ידוע שתנאי העבודה שם טובים מאוד ושהצוות מקבל יחס טוב, וכל זה בתעשייה שבה לעתים קרובות אנשים עובדים עד מאוחר בלילה".

 

לזירת הרצח בקיוטו הגיעו בסוף השבוע חובבי אנימה רבים. אחד מהם, בלייק הנדרסון בן ה-26 מאלבמה, הבטיח שהרצח לא ישנה את דעתו על ארץ השמש העולה: "אני אוהב משחקי לחימה, כל מה שנוגע ליפן. אני אוהב את יפן כל כך שהאירוע הזה לא ישנה את התפישה הכללית שלי לגביה, אבל זה עדיין כואב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  EPA
מחזקים את קיוטו בפרחים וציורים
צילום: EPA
מומלצים