שתף קטע נבחר

בחזרה ל-1969: 11 דברים על אפולו 11

בעולם מציינים 50 שנה לנחיתה ההיסטורית על הירח. מהסופר שניבא ועד התקלה שכמעט ביטלה את הנחיתה - 11 נקודות על המסע ההיסטורי לירח

ב-20 ביולי 1969 דרך לראשונה אדם על אדמת הירח. האסטרונאוט ניל ארמסטרונג היה הראשון שהציב את רגלו על אדמה מחוץ לכדור הארץ. לרגל ציון 50 שנה לאחר הרגעים החשובים בחקר החלל - קבלו 11 נקודות בדרך לכיבוש הירח.

 

הציטוט הבלתי נשכח של ניל ארמסטרונג

 

1. "ראשית, אני סבור שעל אומה זו להציב לה כיעד מחייב, כי עד תום העשור תושג המטרה של הנחתת אדם על הירח והשבתו ארצה בשלום", אמר נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי בנאום בפני שני בתי הקונגרס, ב-25 במאי 1961. "שום פרויקט חלל יחיד אחר לא ירשים כל כך את האנושות או יהיה חשוב כל כך לחקר החלל בטווח הארוך; שום פרויקט אחר גם לא יהיה קשה כל כך, או יקר כל כך להשגה".

 


 

ואכן כך היה. במהלך שנות ה-60 השקיעה ארה"ב סכומי כסף דמיוניים על מנת לנצח בתחרות "כיבוש החלל" עם ברית המועצות. 5.5% מהתל"ג השנתי הושקע במשימה וכ-400 אלף איש עבדו באותם ימים סביב השעון בכדי לדאוג לכך שחללית אמריקנית ובתוכה אסטרונאוטים היא זו שתנחת ראשונה על הירח אולי קצת מגלומני, אבל בתוך קצת יותר משמונה שנים זה קרה. מדהים, לא?

 

העקבות משתמרים היטב בחול בזכות החספוס של הגרגירים. טביעת המגף של באז אולדרין באפולו 11 (צילום: נאס
העקבות משתמרים היטב בחול בזכות החספוס של הגרגירים. טביעת המגף של באז אולדרין באפולו 11(צילום: נאס"א)

 

2. אבל אם חשבתם שחלום הנחיתה על הירח החל במחצית השניה של המאה ה-20 תחשבו שוב. כבר בשנת 1865 פרסם הסופר הצרפתי ז'ול ורן את הרומן שלו "מכדור הארץ לירח", וחמש שנים לאחר מכן את ספר ההמשך שלו, "הקפת הירח".

 

סיפורו של ורן מספק תיאור מדויק להפליא של התפתחות מסע בחלל: שלושה אסטרונאוטים משוגרים מפלורידה בקפסולת אלומיניום קטנה, שנורו מקצהו של תותח יצוק ענקי. לאחר שהקיפו את הירח וערכו תצפיות עם זוג משקפות אופרה, חוזרים שלושת הגברים לכדור הארץ, ונוחתים באוקיינוס ​​כגיבורים. נשמע לכם מוכר? גם לנו...

 

 

3. תאמינו או לא, דגל ישראל היה על הירח הרבה לפני שבראשית התרסקה על פניו עם דגל. בטקס שנערך כשנה לאחר הנחיתה ההיסטורית, (ב-19 באפריל 1970) מסר שגריר ארצות הברית בישראל דאז וולדורת' בארבור לנשיא שז"ר אבן מאבני הירח, שהביאו איתם אנשי אפולו 11. יחד עם האבן נמסר לנשיא גם דגל ישראל שארמסטרונג ואולדרין לקחו איתם אל הירח בשם מדינת ישראל והביאו אותו משם בחזרה לכדור הארץ.

 

לקופסה שבה הדגל היה מונח יחד עם כמה חלקיקים קטנים מאבני הירח, צורפה ברכה של נשיא ארצות הברית דאז, ריצ'רד ניקסון: "דיגלון זה של מדינתכם הובא לירח על ידי צוות אפולו 11 והוחזר משם על ידם לכדור הארץ, האנשים הראשונים שנחתו על הירח", כתב. אגב, כמה מהאבנים נמצאות כיום בארכיון המדינה.

 

ארמסטרונג משתקף בקסדה של אולדרין

 

4. אפרופו כמות הכסף שנשפכה על הפרויקט, מסתבר שהאסטרטנאוטים עצמם לא ממש התעשרו מהסיפור. כמה הרוויח ניל אמסטרונג עבור טיסה אל הירח? לא הרבה מאוד.

 

חברי צוות אפולו 11 היו עובדי מדינה לכל דבר ועניין, כאשר שכרם נקבע בהתאם לוותק המקצועי שלהם, השכלתם והדרגה הצבאית שלהם. שכרם נע, בהתאם לתפקידם במשלחת, בין 17,147 דולר בשנה לבין 27,401. והקטע הכי הזוי, שעבור המשימה שביצעו, הם לא קיבלו אפילו תוספת סיכון… מה שכן קיבלו היה תוספת שכר יומית, בדומה לאש"ל שמקבל עובד הנוסע לחו"ל במסגרת העבודה, כשמונה דולרים ליום, בקיזוז הוצאות שהייה במלון, מפני שהם ישנו בחללית.

 

ניל ארמסטרונג  (צילום: נאס
ניל ארמסטרונג (צילום: נאס"א)

 

5. נשאיר את השאלה הידועה; כיצד הדגל ששמו האסטרונאוטים על הירח התנופף ברוח אם אין אטמוספירה - כי הוא לא. אבל למי שיגיע לירח ויחפש את הדגל מתנופף מצפה אכזבה. זאת משום שנעיצת הדגל בתוך אדמת הירח לא הייתה משימה כל כך פשוטה.

 

מדעני נאס"א היו בטוחים שאדמת הירח רכה עד לעומק של כמה מטרים, אך הם טעו. כשניל ארמסטרונג ובאז אולדרין ניסו לנעוץ את הדגל על פני הירח, הם התקשו ונזהרו לגעת בו שמא יפול. בסוף הם הצליחו איכשהו, אבל הוא החזיק מעמד רק לתמונה. כבר בזמן המראת הנחתת בחזרה לכדור הארץ, הגזים שנפלטו מהמנוע העיפו אבנים קטנות וחלקיקי אבק, והדגל שגם ככה היה תקוע בקושי פשוט נפל. נו, העיקר הניסיון.

 

6. באיזה מסלול של המכס הם עברו כשהם חזרו? הירוק או האדום? כנראה שמבירוקרטיה לא ניתן להימלט גם אם טסתם לירח. שלושת האסטרונטוטים נדרשו למלא טופס מכס שגרתי המשמש כל אדם העוזב את גבולות ארצות הברית. וכולל סעיף בו על הנוסעים להצהיר על המטען איתו שבו - אבנים ואבק ירח. אל דאגה, הם לא שילמו על זה מיסים.

 

 

7. המשפט "זהו צעד קטן לְאדם - וקפיצה גדולה לאנושות", שאמר ניל ארמסטרונג עם ירידתו מהנחתת, הפך לאיקוני לא פחות מהתמונה של זריחת כדור הארץ שצולמה במהלך משימת אפולו 8. אך מילותיו המפורסמות של האדם הראשון שהלך על הירח, לא היו ספונטניות כפי שסיפר בראיונות לאחר שחזר לכדור הארץ. אמסטרונג טען שחשב על המלים לאחר שהגיע לירח, בשעה שהמתין לצאת מרכב החלל.

 

אך לאחר מותו של ב-2012, דין ארמסטרונג - אחיו של האסטרונאוט סיפר בסרט דוקומנטרי כי הוא תכנן לומר את המשפט "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות" - חודשים לפני הנחיתה. הגיוני בסך הכול, לא כל יום נוחתים בפעם הראשונה על הירח שלנו.

 

שיחת הטלפון מהבית הלבן 

 

8. וכפי שכתב וניבא ז'ול וורן, בשבועות שאחרי שובם השתתפו השלושה בתהלוכות, במצעדים, בחגיגות ניצחון ובאירועים אחרים ברחבי ארצות הברית.

 

אך למרבה האירוניה, ההצלחה הזאת סימנה גם את תחילת הסוף של תוכנית אפולו. ההשקעה העצומה במרוץ לירח הייתה משקולת כלכלית כבדה על המשק האמריקני, ומרגע שהושג הניצחון, רבים לא ראו עוד צורך בהמשך התוכנית. עד כדי כך כשהאסטרונאוטים באפולו 13 שידרו מהחללית בדרכם לירח כל ערוצי הטלוויזיה סירבו לשדר זאת לצופיהם. רק כשארעה יממה לאחר מכן התקלה - אחת מהחמורות שידעה נאס"א וכמעט עלתה בחייהם של שלושת האסטרונאוטים, חזרה התקשורת להתעניין בשלומם.

 

 

9. חבר מסדר הבונים החופשיים, שהגיע כנראה הכי גבוה שאפשר, היה האסארונאוט באז אולדרין. המסדר הסודי שבו חברים לא מעט מפורסמים בהם נשיאי ארה"ב לאורך הדורות, מחוייבים לשלושה עקרונות מרכזיים - חופש, אחווה בין האחים ובין בני האדם, ושוויון. אגב, לפני כשלוש שנים כשביקר בישראל, נציגי הבונים החופשיים בירושלים העניקו לו תעודה מיוחדת על כך.

 

10. אגב משימת הנחיתה עצמה הייתה קרובה מאוד לביטול של הרגע האחרון. במהלך הנחיתה ובמרחק אפסי מהירח כמעט קרס מחשב ההנחיה מעומס יתר, ובמרכז הבקרה שקלו לבטל הכול ולהורות לאסטרונאוטים לשוב ולהתחבר לתא הפיקוד, אך גם כשנמצא הפתרון התקשה ארמסטרונג למצוא מקום ראוי לנחיתה, והדלק בנחתת הירח הלך ואזל. למזלנו זה קרה בזכות תושיה של ניל ובשעה 16:18 לפי שעון מזרח ארצות הברית נחתה הנחתת "איגל" על קרקע הירח, כשבמנועה טיפות הדלק האחרונות.

 

11. בכל משימות אפולו, (למעט אפולו 13) האסטרונאוטים שנטלו בה חלק, כללו את שמותיהם בתג המשימה. בכל זאת עושים היסטוריה, אז אי אפשר לומר שלא מגיע להם. אך מאותה סיבה בדיוק האסטרונאוטים של אפולו 11, החליטו לוותר ולא להוסיף את שמותיהם על תג המשימה. מבחינתם המשימה עצמה הייתה גדולה יותר. אך ההיסטוריה הוכיחה שכיום כולנו יודעים את שמותיהם של שלושת האסטרונאוטים מאפולו 11. פחות את של כל שאר המשימות.

 

שש נחיתות מוצלחות על הירח מתוך שבעה נסיונות. תגי המשימה של משימות אפולו 11 עד אפולו 17 (צילום: נאס
שש נחיתות מוצלחות על הירח מתוך שבעה נסיונות. תגי המשימה של משימות אפולו 11 עד אפולו 17(צילום: נאס"א)

 

מידע נוסף על כוכבי השמיים, תופעות מעניינות, סיורי אסטרונומיה, מידע על כוכבי הלכת ואירועים אסטרונומיים נוספים לשנת 2019, תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שירת הכוכבים ובלוח השנה האסטרונומי  לשמי ישראל לשנת 2019.

 

משה גלנץ - שירת הכוכבים

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: NASA
באז אולדרין יורד מהעיט
צילום: NASA
מומלצים