שתף קטע נבחר

דרישות האחיות לקראת שביתה: הוצאת מיטות מהמסדרונות וביטול מבדקים לבתי החולים

הסתדרות האחיות גיבשה רשימת דרישות ממשרדי הבריאות והאוצר שיעצרו את השביתה המתוכננת מחרתיים. האחיות דורשות העלאה בשכר, בתקנים ובכוח האדם בהתאם לתוספת המטלות שנוספו לעבודתן. משרד הבריאות: "פועלים יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים להקלת העומסים ומציאת פתרונות להפחתת העומס והשחיקה"

 

 

פרסום ראשון: הסתדרות האחיות גיבשה היום (א') מסמך דרישות לקראת שביתה כללית בבתי החולים, קופות החולים ומרפאות בריאות הציבור. לידי ynet הגיעה רשימת הדרישות של האחיות על מנת שתתבטל השביתה. מחר צפויה להתקיים פגישה בין הסתדרות האחיות לנציגי משרד הבריאות והאוצר במטרה למנוע אותה.

 

האחיות דורשות ממשרדי הבריאות והאוצר הלימה בין רישיון המחלקה למספר המטופלים המאושפזים בה בפועל, הוצאת המיטות הבלתי חוקיות מהמחלקות ומהמסדרונות, התאמת התקינה בבתי החולים בקהילה ובבריאות הציבור להסכמים הקיבוציים ולמספר המטופלים לצד תוספת תקינה בגין כל התפקידים החדשים שנוספו לאחיות במערכת.

 

בנוסף דורשים בהסתדרות האחיות הקצאת תקנים, משאבים, כוח אדם ושכר ההולמים את המטלות, הנהלים והמדדים שנוספו לעבודת האחיות בשנים האחרונות על חשבון זמנן עם המטופל והפסקת האקרדיטציה ובחינתה מחדש, תוך הקצאת משאבים ותקנים ייעודיים ליישומה.

ארכיון ()
ארכיון

האקרדיטציה היא סדרת מבדקים שאותה עובר בית החולים אחת לשלוש שנים שנערכת על ידי הארגון האמריקאי JCI. לאור החלטה של משרד הבריאות, רישיון העבודה של בית החולים תלוי במבחן הזה, וכדי לעבור אותו, טוענים האחים והאחיות, ההנהלה מבקשת מהם ליצור מצג שווא ולעמוד בסטנדרטים לא ריאליים של תקנים, מקצועיות וניקיון. במאי האחרון פורסם ב-ynet איום של הסתדרות האחיות בהשבתת בתי החולים בעקבות כך, וכעת האיום מתממש

 

פנחס ארגנט, אח אחראי במחלקה פנימית בבית החולים איכילוב סיפר לynet-: "שנים שאנחנו מדווחים למשרד הבריאות על זה שמבחני האקרדיטציה והמבדקים הקשורים לו גרמו לנו לעמוד מול מחשב במקום לדאוג למטופלים. אף אחד לא שומע אותנו, לא קיבלנו שום תקן נוסף אבל מוסיפים לנו עבודה נוספת. הכרזנו בתחילת החודש על סכסוך עבודה וביקשנו תוספת תקנים על המטלות הנוספות שנוספו לנו וכתשובה קיבלנו בסוף שבוע שעבר הודעה שעומדים לקצץ בשכרנו".

מכתב של יור ההסתדרות שתומך בשביתה ארנון בר דוד ()
מכתב התמיכה של יו"ר ההסתדרות בשביתה

נועה שרון, אחות במחלקה פנימית ב' באיכילוב אמרה: "אין לנו את האופציה לטפל במטופלים כמו שצריך בגלל העומסים. המחלקות מפוצצות, מטופלים מאושפזים במסדרונות ואנחנו נדרשים למלא נהלים של האקרדיטציה ולשבת מול המחשב והדבר בא על חשבון הקשר והטיפול שלנו בחולים".

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד תומך בשביתת האחיות. במכתב ששיגר הערב למנכ"ל משרד הבריאות כתב: "אני מתריע בפניך כי במידה ולא יחזור משרד הבריאות מן האיומים הריקניים, אראה בכך תקדים מסוכן ונפעל במלוא העוצמה עד כדי השבתה מלאה של מערך הבריאות בימים הקרובים". עוד כתב בר דוד: "אין זה מקובל עליי כי ינוכה משכרם של עובדים הבוחרים להפעיל צעדים ארגוניים לגיטימיים. הנחיתי את הסתדרות האחיות להפעיל לאלתר צעדים ארגוניים בכל מוסד שיתחיל בביצוע הפחתות השכר הקבועות".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד מכיר ומוקיר את עבודת האחיות, שנמצאות בלב העשייה של מערכת הבריאות והשירות הציבורי. אנחנו פועלים יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים להקלת העומסים ומציאת פתרונות להפחתת העומס והשחיקה וזאת בהמשך להוספה של מעל 300 תקני אחיות רק לאחרונה. יחד עם זאת, לכולנו יש מחויבות ואחריות למטופלים ולביצוע כלל המשימות והדרישות הנדרשות לטיפול רפואי בסטנדרט הנדרש. לא תהיה התגמשות בסטנדרט רפואי מציל חיים מצד המשרד".

 

במשרד האוצר בחרו שלא להגיב על הדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים