שתף קטע נבחר

נעצר אחרי שהעליב שוטר מהקהילה האתיופית: "מדבר רק עם לבנים"

השופט ביקר את החלטת המשטרה לעצור את תושב לקיה שלושה ימים אחרי התקרית, ולבקש את הארכת מעצרו במקום להגיש נגדו אישום. המשטרה: "העלבת עובד ציבור ממניע של גזענות - פסולה. נפעל נגדה על-פי הכלים שאותם מעמיד לרשותנו החוק"

אילוסטרציה (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אילוסטרציה(צילום: יאיר שגיא)

המשטרה עצרה תושב לקיה (35) בחשד להעלבת עובד ציבור, לאחר שעל פי החשד העליב שוטר משמר הגבול מהקהילה האתיופית, קרא לו "כושי" ואמר "אני מדבר רק עם לבנים". בית משפט השלום בבאר שבע הורה על שחרורו של ראתב אבו עמאר לאחר שנזף במשטרה שהביאה אותו להארכת מעצר במקום לשחרר אותו ולחסוך כסף רב לציבור.

 

"אין בהחלטתי זו כדי להקל ראש בדברים המכוערים שאמר החשוד, ואולם הדרך להתמודד איתם היא באמצעות הגשת כתב אישום בצורה מהירה ומיצוי הדין עם החשוד ככל שיימצא אשם", כתב השופט. מהמשטרה נמסר כי ביום חמישי האחרון במהלך חיפוש אמל"ח בבית בלקיה הגיע למקום אחיה של בעלת הבית, שסירב להשתתף כעד בחיפוש.

 

שוטר מג"ב ממוצא אתיופי העיר לו כי הוא מפריע לעבודת המשטרה ואז על-פי החשד ענה לו אבו עמאר: "אתה שוטר אתיופי כושי, אני לא רוצה לדבר איתך, אני רוצה לדבר רק עם לבנים". שוטר אחר שהיה במקום העיר לו כי דבריו פוגעניים וגזעניים, ובתגובה אמר אבו עמאר: "אני לא רוצה לדבר עם השוטר הזה, שלא יפנה אליי", ועזב את המקום.

 

המשטרה עצרה את החשוד כעבור שלושה ימים, לאחר שהזמינה אותו לחקירה והוא הגיע לתחנה. בנוסף, ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בבאר שבע. הסנגורית של אבו עמאר, עו"ד ציקי פלדמן, טענה בדיון כי "יש פה זילות של המערכת. בלי להקל ראש בעבירות, חמורות ככל שיהיו. לעצור אדם למשך הלילה? איזו עילת מסוכנות יש כאן? שהוא ימשיך להעליב אנשים? עצוב מאוד שגוזלים מזמנו של בית המשפט ועוצרים אדם שלא לצורך".

עו"ד ציקי פלדמן (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
עו"ד ציקי פלדמן(צילום: הרצל יוסף)

השופט תומר אורינוב (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
השופט תומר אורינוב(צילום: הרצל יוסף)

השופט תומר אורינוב נזף במשטרה וקבע כי "הדברים שאמירתם מיוחסת לחשוד הם דברים מכוערים, שבהחלט יש בהם ממד של מסוכנות, ואולם אינני סבור שהמסוכנות היא בעוצמה כזו המצדיקה היעתרות לבקשה". עוד ציין כי ההסבר לכך שנעצר רק שלושה ימים לאחר האירוע אינו מניח את הדעת. "ראוי היה כי הבקשה לא תוגש כלל וכי יפעיל קצין המשטרה שיקול דעת להורות על שחרור בתנאים ובכך לחסוך כסף רב לציבור".

 

השופט אורינוב העיר כי "אין בהחלטתי זו כדי להקל ראש בדברים המכוערים שאמר החשוד, ואולם הדרך להתמודד איתם היא באמצעות הגשת כתב אישום בצורה מהירה ומיצוי הדין עם החשוד ככל שיימצא אשם".

 

המשטרה מסרה עם מעצרו של החשוד כי "משטרת ישראל היא משטרה ממלכתית ומעניקה שירות עבור כלל אזרחי המדינה. העלבת עובד ציבור, ובפרט כזו ממניע של גזענות או עוינות הינה פסולה ונפעל נגדה עפ"י הכלים שאותם מעמיד לרשותנו החוק מתוך כוונה להעביר מסר גיבוי חד וברור עבור אותם שוטרים שליחי ציבור העושים עבודתם נאמנה למען מרקם החיים התקין של האזרח הנורמטיבי שומר החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אילוסטרציה
צילום: יאיר שגיא
מומלצים