שתף קטע נבחר

כוחות גדולים במזרח ירושלים: הורסים מבנים ליד הגדר

לוחמי יחידת יהלו"ם של צה"ל נכנסו עם דחפורים לוואדי חומוס, שטח פלסטיני ליד צור באהר שבמזרח ירושלים. הם החלו להרוס 12 מבנים, רובם לא מאוישים. בג"ץ אישר את הריסת הבתים שנבנו לא כחוק ליד גדר המערכת, ומהווים סכנה לגדר. אבו מאזן: "הסלמה חמורה"

 

 

כוחות גדולים של צה"ל פועלים בשטח פלסטיני סמוך למזרח ירושלים: כוחות הביטחון נכנסו לפנות בוקר (ב') לוואדי חומוס, ליד שכונת צור באהר במזרח ירושלים, והחלו בפעולות להריסת בתים. מדובר על 12 מבנים שבהם 72 יחידות דיור. בג"ץ אישר את הריסת המבנים שנבנו באופן בלתי חוקי ליד גדר המערכת, ומהווים סכנה לגדר. במבצע ההריסה, שנחשב גדול וחריג בהיקפו, משתתפים מאות לוחמים ושוטרים, שפועלים במסגרת צו אלוף פיקוד מרכז ופיקוד של משטרת מחוז ירושלים.

 

11 מהמבנים שהחלה הריסתם הם שלדים בתהליכי בנייה והקומה תחתונה של המבנה ה-12 מאוכלסת בתושבים ערבים. לפי שעה אין הפרות סדר במקום. הכוחות שהורסים את המבנים הם מיחידת יהלו"ם של צה"ל, והם עושים שימוש בדחפורים של חיל ההנדסה הקרבית ובפיצוצים הנדסיים. הריסת הבתים, שנמצאים בין שטח B לשטח A, אושרה על ידי בג"ץ, ולאחר מאבק משפטי.

כוחות צבא צה
פעולות ההריסה בוואדי חומוס(צילום: AFP)

כוחות צבא צה
דחפורים בשטח הפלסטיני(צילום: AFP)

כוחות צבא צה
(צילום: AFP)

כוחות צבא צה
(צילום: רויטרס)

כוחות צבא צה
(צילום: רויטרס)

בג"ץ קבע בחודש מאי האחרון כי אותם מבנים הוקמו בניגוד לתקנות הבנייה. הדד-ליין שניתן לתושבים פג ביום שישי האחרון. התושבים טענו מנגד כי יהפכו להומלסים אם יעזבו את הבתים ואמרו כי קיבלו אישור לבנות מהרשות הפלסטינית.

 

ואדי חומוס נמצא על אדמות צור באהר, מעט מחוץ לגבול השיפוט של ירושלים. מאז הסכמי אוסלו חלק מהאזור מוגדר כשטח A ו-B, שם סמכויות התכנון והבניה הן של הרשות הפלסטינית בלבד. גדר ההפרדה נבנתה כך שוואדי חומוס נשאר בצד הישראלי של הגדר. ישראל לא מסדירה את תחום התכנון במזרח ירושלים ובצור באהר עצמה המדינה סירבה לאשר תכנית מתאר שהתושבים הכינו על חשבונם ושהיתה נותנת מענה למצוקת הדיור שם.

 

על רקע העובדה שישראל לא מוציאה היתרי בניה, תושבים מצור באהר ואום טובא החלו לבנות את בתיהם בואדי חומוס - עם אישורי בניה מהרשות הפלסטינית. בבשנת 2011 - שנים אחרי בניית גדר ההפרדה - הצבא הוציא צו חדש שאוסר על בניה במרחק 250 מטר מהגדר. הצו אינו חל על בניינים שנבנו לפני הוצאתו, אולם המנהל האזרחי הוציא צווי הריסה לבתים חדשים יותר ולפני כחודשיים בג"ץ דחה את העתירה נגד ההריסה.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי "היום בוצעה אכיפה נגד 12 מבנים ושני מתחמי יסודות בנייה. המבנים נבנו באופן בלתי חוקי וללא קבלת ההיתרים הנדרשים, בתחום צו איסור בנייה אשר נחתם על ידי אלוף פיקוד המרכז באזור צור באהר, סמוך לתוואי גדר הביטחון. האכיפה יצאה לפועל לאחר שב-17 במאי ניתן פסק דין של בג״ץ בעניינן של שתי עתירות שהוגשו במטרה למנוע את האכיפה. בג״ץ דחה את העתירות וקבע כי ניתן לבצע אכיפה נגד המבנים, המהווים סיכון ביטחוני לתוואי גדר הביטחון. האכיפה בוצעה בהתאם לסמכויות והנהלים ובכפוף לשיקולים המבצעיים".

 

לשכת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן גינתה את הרס הבתים: "אנחנו מטילים על ישראל את האחריות להסלמה החמורה הזאת. מדובר בחלק מתכנית 'עסקת המאה' שמטרתה להביא לקיצה של הסוגיה הפלסטינית. הנשיא אבו מאזן קיים שיחות עם הגורמים הנוגעים בדבר בניסיון למנוע זאת. אנחנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתערב במהירות. הפלסטינים דבקים באדמתם, המדינה הפלסטינית תקום בסופו של דבר, וזו הדרך היחידה לשלום".

כוחות צבא צה
הכוחות במבנים שמיועדים להריסה(צילום: רויטרס)

כוחות צבא צה
(צילום: רויטרס)

כוחות צבא צה
(צילום: AFP)

אחד מתושבי האזור, חמדה חמדה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "מאז 2 בלילה הם מפנים אנשים מהבתים שלהם בכוח והחלו להטמין פצצות בבתים שהם רוצים להרוס. יש כאן מאות חיילים".  

 

ח"כ אחמד טיבי הגיע לאזור בליווי המופתי של ירושלים, שייח אחמד חוסין. ח"כ עופר כסיף מחד"ש כינה את הריסת המבנים, רובם לא מאוישים, "פשע מלחמה ישראלי". לדבריו, "מהלילה מתבצע הרס מסיבי בוואדי חומוס, גירוש עשרות בני אדם מבתיהם והשלכתם לרחוב בחוסר כל. בל נטעה, לא בביטחון מדובר אלא בהשפלה לשמה שמטרתה הסופית אחת - גירוש הילידים הפלסטינים מאדמותיהם ו"ייהודן". פשע גזעני מצמרר".

 

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת "עיר עמים", אמר כי "בשם המלחמה הדמוגרפית נגד תושבי מזרח ירושלים, מדינת ישראל מונעת אישור של תכניות מתאר שיאפשרו לתושבי מזרח ירושלים לבנות כחוק בתחומי העיר. תושבים שלא רצו לבנות ללא היתר מצאו פתרון יצירתי וקיבלו מהרשות הפלסטינית היתרי בניה בשטחי A ו-B, שם לישראל אין כל סמכות בענייני תכנון ובניה. ההתעקשות הישראלית למנוע אפילו את הפתרון הזה היא מעשה אכזרי ביותר".

 

בתנועת "לך ירושלים" אמרו כי הם מברכים את הממשלה על ביצוע פסק הדין של בג"ץ: "פינוי הבתים שניבנו בצורה שאינה חוקית ובצמוד לגדר ההפרדה יאפשר לצה"ל לפעול במרחב בצורה אפקטיבית ויעילה במלחמתו בטרור הפלסטיני. אנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון בפעילותם הנחושה במרחב גדר ההפרדה למען ביטחונם של תושבי ירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פעולות ההריסה במזרח ירושלים
צילום: AFP
מומלצים