שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מסיתים נגד הומואים - ומעבירים שיעורי מסורת לתלמידים חילונים
  3 שנים שעמותת "קרוב ללב" מפעילה תוכנית ללימודי יהדות בעשרות בתי ספר חילוניים ברחבי הארץ. תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" מגלה שמקימי העמותה שותפים לקמפיין הפרובוקטיבי נגד קהילת הלהט"ב "אבא ואמא = משפחה: האומץ להיות נורמלי". איך משרד החינוך אישר את התוכנית?

   

    

  סערת התמיכה של הרב רפי פרץ בטיפולי המרה טרם נרגעה, וכעת מגלה תחקיר "ידיעות אחרונות" ו-ynet שמשרד החינוך שבראשו הוא עומד, אישר להכניס לעשרות בתי ספר יסודיים בערים חילוניות ארגון שאנשיו עומדים מאחורי הקמפיינים האגרסיביים נגד הקהילה הלהט"בית ו"בעד המשפחה הנורמלית". הקמפיין שהסלוגן המרכזי שלו הוא "אבא פלוס אמא = משפחה" עורר סערה ציבורית עזה. מאחוריו עומדת תנועת "חזון" שמורכבת מרבנים ואנשי ציבור מהמגזר החרדי-לאומי (חרד"לי).

   

  כעת אנו חושפים, כי כמה מהפעילים המרכזיים בתנועת "חזון" מפעילים גם את עמותת "קרוב ללב", שתוכנית שלה בשם "לומדים להתקרב" פועלת בשלוש השנים האחרונות בעשרות בתי ספר יסודיים ממלכתיים. הם עושים זאת בעידוד ובפיקוח משרד החינוך, במה שמכונה "המסלול הירוק". ראוי לציין כמובן כי השר פרץ אינו אחראי להכנסתם למערכת והדבר נעשה בתקופת קודמו, נפתלי בנט.

  קמפיין אבא ואמא שווה משפחה ()
  הקמפיין של תנועת "חזון"

  על פניו הרעיון מאחורי התוכנית "לומדים להתקרב" חיובי בבסיסו: מפגשים בין תלמידים חילונים ודתיים. מהאתר של "קרוב ללב" אפשר ללמוד כי התוכנית נלמדה בבתי ספר בערים רבות ברחבי הארץ כמו רעננה, אשקלון, חיפה, יהוד, רמלה, אריאל ועוד. בפועל, מעידים הורים, כי כמו תוכניות אחרות שמופעלות על ידי עמותות דתיות, גם התוכנית הזאת רוויה בניסיונות להשפיע על התלמידים החילונים ולקרבם לא רק למסורת היהודית, אלא גם לדת ולאורח חיים דתי.

   

   

   

   

  "אנחנו משפחה מאוד חילונית", אומר אלן, אבא לילד בכיתה א', שהשתתף בתוכנית השנה. "ופתאום הבן שלי מדבר איתי על זה שצריך לעשות קידוש ביום שישי, ועל שבת ועל תפילות. אין לי התנגדות ליהדות כמסורת וכתרבות, אבל בחרתי לשלוח את הילד שלי לבית ספר ממלכתי חילוני! אם הייתי רוצה תכנים מסורתיים יותר, הייתי שולח לאחר". לאחר שסיפרנו לאלן מי עומד מאחורי התוכנית, הוא אמר: "זו חוצפה שמכניסים אותם לבתי הספר. אארגן את ההורים ואפנה כבר מחר למנהלת, ואדרוש להוציא אותם מבית הספר".

   

  אחת האימהות סיפרה: "הילד שלי לא מדבר בכלל על מה שקורה בבית הספר, ויום אחד הוא סיפר שאנשים דתיים הגיעו למוסד החינוכי כדי ללמד אותם על החגים. התקשרתי לבית הספר והמנהלת הסבירה לי שמורה משגיחה על כל מה שנאמר בכיתה. קשה לי עם זה, במיוחד כי זה קורה מאחורי הגב של ההורים. זה מבחינתי לא תקין. התכנים היו בעיניי מכובסים. אין לי שום בעיה עם זה שהילדים שלי ייחשפו לתכנים יהודיים, אבל לא באופן הזה".

  בית ספר יסודי (צילום: חיים הורנשטיין)
  "המנהלת הסבירה שמורה משגיחה על כל מה שנאמר בכיתה"(צילום: חיים הורנשטיין)

  חשוב לציין כי הורים רבים אחרים לא הביעו כל הסתייגות מהתוכנית, אך הסתייגו כששמעו מי עומד מאחוריה. "התוכנית פתחה את הילדים לעולם של היכרות עם שכניהם הדתיים, וזו מטרה טובה", אמר אבא לילד שהשתתף בתוכנית. "אבל לא אמרו לנו מי האנשים שמקדמים את הפרויקט. אם אלה המסרים שהם תומכים בהם, זה בעייתי מאוד בעיניי".

   

   

  "לשמור על הכותל נורמלי"

  אחד ממקימי עמותת "קרוב ללב" הוא נתנאל סימן-טוב. נוסף על כך, הקים סימן-טוב גם עמותה בשם "גוונים - הפקת אירועים ערכיים", שפועלת בתחום הזהות היהודית ו"רואה ערך לאומי בחיזוק התא המשפחתי הנורמלי". רק לאחרונה הביעו בעמותת "גוונים" גאווה על חלקם בקמפיין החוצות האגרסיבי נגד קהילת הלהט"ב של תנועת "חזון" - "האומץ להיות נורמלי".

   

  סימן-טוב עומד גם בראש גרעין תורה ברמת השרון שעמד במרכז סערה ציבורית בעיר. "הבת שלי כמובן בגן חילוני לגמרי", מספרת שרה, אמא לילד. "באחד הימים נכנסו לגן בנות שירות של הגרעין התורני ברמת השרון, ודיברו איתן על חגי ישראל. באותה תקופה הבת שלי חזרה הביתה עם אמירות שלא אהבתי על שמירת שבת וכשרות".

  מתוך סרטון וידאו של תנועת
  "חוצפה שמכניסים אותם לבתי הספר". משה וכטר (עם הכיפה הלבנה) בישיבה של תנועת "חזון"

  לדברי שרה, "היא אמרה לי, 'את לא אמא שלי, לימדו אותנו בגן שיש אמא אחת וקוראים לה חווה'. בהמשך היא חזרה וביקשה שנשמור על כשרות בפסח. היא שאלה למה אני לא שומרת כשרות ואמרתי לה שבילדות שמרתי, אבל באיזשהו שלב החלטנו שאנחנו לא מקפידים יותר, ושאנחנו אוכלים חמץ. זה עשה אותה מאוד עצובה והיא הסבירה שבגן אמרו להם שאם לא שומרים על כשרות אז אלוהים רואה מה אתה עושה והוא יעניש את המשפחה שלך".

   

  הדברים הדליקו אצל שרה נורה אדומה. "להגיד דבר כזה לילד בגן זה חמור מאוד בעיניי", היא אמרה. "אין לי שום דבר נגד הדת. הבן שלי היה בגן אחר, שגם שם ניהלו קשרים הדוקים עם גן ממלכתי דתי שהיה צמוד אליהם. הם חגגו את החגים ואף פעם לא שמעתי על מסרים כאלו שעברו בגן. אני זוכרת שראיתי מודעות שעליהן נכתב שמחפשים בנות 'כדי להשלים את המהפכה'. כלומר, הן באו לעשות מהפכה, ואני אף פעם לא הבנתי למה במקום לעשות שירות משמעותי בפריפריה הן מגיעות דווקא לרמת השרון".

   

  החיבור לרמת השרון אינו מקרי. כמו ביישובים או שכונות חזקות אחרות באזור המרכז, גם ברמת השרון הוקם גרעין תורני. לא אחת נשאלה השאלה מה לגרעינים תורניים שמטרתם הבסיסית היא לחזק אזורים חלשים סוציו-אקונומית, ולמקומות כמו רמת השרון או רמת אביב.

   

  מלבד סימן-טוב, גם מנכ"ל "קרוב ללב" משה וכטר, שימש כרכז פעילות ב"גוונים"; אריאל דרעי, לשעבר עוזרו ויועצו של שר החינוך לשעבר נפתלי בנט, פעיל גם הוא ב"גוונים" ומשמש כחבר ועד ב"קרוב ללב". וכטר הופיע לפחות בשני סרטוני תדמית של "חזון": באחד הוא נראה מדבר בפני קהל בישיבת פעילים, ובשני יושב במטה פעילות של "חזון" כשמעליו מתנוסס השלט "האומץ להיות נורמלי". אם זה לא מספיק קרוב, הכתובת של "גוונים" ברשם העמותות, היא אותה כתובת של משרדי "קרוב ללב".

  קמפיין תנועת חזון ()
  הקמפיין של תנועת "חזון"

  שמו של המייסד סימן-טוב נקשר לאחרונה בהקמת המפלגה החרד"לית "נעם", אשר על פי פרסומים שונים אמור לרוץ במסגרתה גם הרב דרור אריה המזוהה עם "חזון". באשר למימון, עמותת "גוונים" קיבלה בשנת 2014 חמישה מיליון שקלים מקרן "מרוֹמים" של איש העסקים המקורב לחסידות חב"ד, יצחק מיראלשווילי, שהוא גם מבעלי ערוץ 20. בשנים האחרונות אין דיווח על מקורות מימון התוכנית.

   

  אז מיהי אותה תנועת "חזון"? טכנית, אין ישות משפטית כזאת, לא עמותה ולא ארגון. מדובר בתנועה לא רשומה, שמורכבת מרבנים ואנשי ציבור במגזר החרד"לי, ועל כן קשה להתחקות אחר מקורות ההכנסה שלה. באשר למסריה, המשימה פשוטה בהרבה: הקמפיינים של התנועה, שזכו לביקורות קשות גם בתוך הציבור הדתי, מתמקדים בהסתה נגד הקהילה הלהט"בית ונגד יהודים רפורמים.

   

  אחד הקמפיינים הבולטים, "האומץ להיות נורמלי", הגדיר משפחה הטרוסקסואלית בלבד כמשפחה נורמלית. השלט של "חזון" נתלה לקראת מצעד הגאווה בירושלים, ושעות ספורות לאחר מכן החליטה העירייה להוריד אותו. התנועה עתרה לבג"ץ, שבחר לא להתערב, ובתגובה מסרה התנועה: "בעקבות הטרור הלהט"בי הידרדרנו למציאות בלתי נתפסת, שבה בבירת העם היהודי אי אפשר לומר את האמת הפשוטה כי אבא ואמא זוהי משפחה נורמלית". באשר לתנועה הרפורמית, בסרטון של התנועה מחודש מרץ, תחת הכותרת "שומרים על הכותל נורמלי", נשמעות אמירות בגנות תפילת נשים ורפורמים ברחבת הכותל. אגב, גם ביוטיוב נחסמו תכנים רבים של תנועת "חזון".

   

  "ניצול תלמידים תמימים"

  אז איך נכנסה התוכנית "לומדים להתקרב" לבתי הספר? בשל מצוקת מערכת החינוך והמחסור בתקציבים, בוחרים מנהלי בתי ספר רבים להוציא ל"מיקור חוץ" לא מעט שעות לימוד, באמצעות הכנסת עמותות שונות לבתי הספר. עמותה שכזאת מקבלת שעה או שעתיים בשבוע, שעליהן בית הספר לא צריך לשלם. התוכניות הללו צריכות לקבל אישור ממשרד החינוך, שקבע שני מסלולים: "המסלול הכחול" שבו תוכנית רק מקבלת אישור טכני, ו"המסלול הירוק" שבו מקבלת תוכנית מעין תו תקן של המשרד, כולל ליווי צמוד.

  אחד השלים ההומפוביים שזילברטל
  אחד השלים ההומפוביים ש"תוקנו"(צילום: עופר זילברטל)

  כניסה למסלול הירוק היא החלום של כל עמותה שעוסקת בשדה החינוכי. על פי חוזר המנכ"ל מהשנה שעברה, העמותה תקבל "ליווי שנע על פני רצף שבין ייזום, חשיבה, פיתוח, הדרכה, הטמעה, הפעלה, תקצוב, הערכה ובקרה והמתרחש באופנים שונים". בכניסתה למסלול הירוק קיבלה "קרוב ללב" עדיפות על פני עמותות אחרות, ובין השאר משום כך הצליחה להיכנס לכמאה מוסדות חינוך ברחבי הארץ. עכשיו נשאלת השאלה, איך אישרו לתוכנית "לומדים להתקרב" להיכנס למערכת החינוך ואיזו בדיקה נעשתה לגבי האנשים העומדים בראש העמותה. במשרד החינוך סירבו להגיב לכתבה על אף פניות חוזרות ונשנות.

   

  מי שעוקב אחר הקשר בין עמותות הגרעין התורני למערכת החינוך ומערכות נוספות, הוא מכון "מולד", שאנשיו הם שמצאו את החיבור בין תנועת "חזון" לעמותת "קרוב ללב". "מאחורי המילה 'הדתה' מסתתר מהלך הרבה יותר ציני מהשאלה כמה יהדות או קירוב לבבות צריך ללמוד בבתי הספר", אמרה ליאת שלזינגר, מנכ''לית "מולד". "הסיפור האמיתי הוא ניצול של ילדים תמימים למטרת שטיפת מוח אידיאולוגית ופוליטית".

   

  שלזינגר הוסיפה כי "מאחורי 'קרוב ללב' ו'חזון' עומדת כת קטנה שמחזיקה בכוח פוליטי לא פרופורציונלי לחלקה בציבור הישראלי, והיא נדחית אפילו בתוך הציונות הדתית. היות שכבר שנים הם לא מצליחים להפיץ את האידיאולוגיה הנפיצה שלהם בקרב מבוגרים, הם עברו לניסיון להנחיל אותה לילדים קטנים. אפשר וצריך ללמד יהדות גם בבתי ספר חילוניים אם עושים זאת בצורה ביקורתית ומעמיקה. המטרה שלהם היא לא לקרב לבבות אלא לחזק את המעמד של הימין המתנחלי. על מערכת החינוך להוציא את העמותות האלה מבתי הספר הממלכתיים".

  ליאת שלזינגר, מנכ
  "כת שמחזיקה בכוח פוליטי לא פרופורציונלי". שלזינגר(צילום: אלי דסה )

  מ"קרוב ללב" נמסר בתגובה: "לצערנו, מסיבות של חוסר תקציב, תוכנית בתי הספר של 'קרוב ללב' נסגרה. חבל שלא סיקרתם את הפעילות בזמן אמת, כשהיה ניתן לראות מקרוב את קירוב הלבבות בין משפחות ממגזרים שונים בחברה הישראלית. למען הסר ספק, מדובר בפייק ניוז. אין שום קשר בין עמותת 'קרוב ללב' לארגון 'חזון'. כידוע, לעובדים בארגון יש חיים פרטים מעבר למקום העבודה שלהם".

   

  על אף התגובה, התוכנית עדיין רשומה כפעילה במאגר משרד החינוך וגורם במשרד המטפל בנושא אמר כי לא ידוע לו דבר על סגירתה, וכך דיווחו גם מנהלי בתי ספר שבה אמורה התוכנית לפעול בשנה הבאה. נוסף על כך אפילו גורמים הקשורים לעמותה לא ידעו דבר על הטענה לסגירת התוכנית, ורק בעקבות פנייתנו שינו את גרסתם. העמותה בחרה שלא להגיב לשאלת עמדותיה לגבי המסרים של "חזון".

   

  נתנאל סימן-טוב מסר בתגובה: "מודה באשמה. בסיעתא דשמיא זכיתי להיות שותף בשנים האחרונות בהקמת 19 עמותות וארגונים שונים (מפאת קוצר הזמן לא אפרט את כל שמותיהם). אני מתפלל שיהיה לי כוח להמשיך בפעילות ושלכם יהיה כוח להמשיך לסקר אותה".

   

  פנינו גם לאנשים שונים המזוהים עם "חזון", אך אלה, כולל הרב אריה, בחרו להכחיש את הקשר שלהם לתנועה וסירבו להגיב.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים