שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש הממשלה ג'ונסון? הקרב על בריטניה
  ההצבעה במפלגה השמרנית הסתיימה, ובצהריים תכריז בריטניה על המחליף של תרזה מיי. לפי התחזיות המנצח יהיה בוריס ג'ונסון, שהתחייב לסיים את סאגת הברקזיט: "אנחנו יכולים לצאת מהאיחוד האירופי, לפני 50 שנה הלכו על הירח". שרים פרו-אירופאים צפויים להתפטר במקרה שהוא ייבחר
  בריטניה תדע היום (ג') מי יחליף את תרזה מיי בראשות הממשלה, וינסה לסיים במקומה את סאגת הברקזיט. אתמול הסתיימה ההצבעה במירוץ במפלגה השמרנית בין הפייבוריט בוריס ג'ונסון לשר החוץ ג'רמי האנט, שנחשבים שניהם לידידי ישראל. התוצאות אמורות להתפרסם היום לקראת 12:00 שעון בריטניה (14:00 שעון ישראל).

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  המנצח בהצבעה במפלגה השמרנית ייכנס לתפקיד כבר מחר, ויידרש לפתור את משבר היציאה מהאיחוד האירופי תוך שלושה חודשים. ניצחון של ג'רמי האנט ייחשב להפתעה גדולה. בסקר מסוף השבוע, שנערך בקרב 1,199 חברים במפלגה השמרנית, מקבל ג'ונסון 73 אחוזים מהקולות. סוכני ההימורים מעניקים להאנט סיכוי של 1 ל-20 להיבחר לראש ממשלה.

   

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: gettyimages)
  פייבוריט ברור בסקרים. בוריס ג'ונסון(צילום: gettyimages)

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  הישורת האחרונה של הקמפיין הייתה בצל ההשתלטות האיראנית על מכלית הנפט הבריטית במפרץ הפרסי. האנט ספג ביקורת סביב הטיפול שלו בנושא, והיו שרים שהאשימו אותו בכך שהוא עסוק יותר מדי בקמפיין, על חשבון המאמצים הדיפלומטיים לפתור את המשבר.

   

  ג'ונסון עמד בעין הסערה לפני כשבועיים, בעקבות ההתפטרות של שגריר בריטניה בוושינגטון אחרי סכסוך עם דונלד טראמפ. לפי הדיווחים להיעדר הגיבוי של ג'ונסון היה חלק בהתפטרות השגריר קים דרוק. ג'ונסון, בן ברית של טראמפ, הואשם ש"השליך את השגריר מתחת לאוטובוס" כשסירב לתמוך בו.

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  הניצחון הצפוי של ג'ונסון עלול להוביל להתפטרויות בממשלה השמרנית. שר האוצר פיליפ המונד כבר הודיע בשבת שיעזוב את תפקידו אם ג'ונסון ינצח, בגלל האיום של ג'ונסון לפרוש מהאיחוד האירופי בתאריך היעד – 31 באוקטובר – גם ללא הסכם עם בריסל. העיתונים הלונדוניים העריכו ששר המשפטים דיוויד גאוק, וכמה שרים זוטרים, עשויים להתפטר גם הם אם ג'ונסון ינצח. אתמול התפטר מתפקידו אלן דנקן, סגן שר החוץ. "היינו צריכים לעבוד כל יום מתחת לעננה השחורה של הברקזיט", כתב במכתב ההתפטרות שלו.

   

  ההבטחות של ג'ונסון להיפרד מהאיחוד האירופי גם ללא הסכם הכעיסו את השרים הפרו-אירופאים בממשלה, ומאיימות על השווקים. הפאונד נסחר בשפל של שנתיים לעומת הדולר, וחברי הפרלמנט בוחנים דרכים למנוע תרחיש של פרישה מהאיחוד ללא הסכם – תרחיש שכלכלנים מזהירים שיוביל לכאוס. שמרנים כמו שר האוצר המונד רמזו שהם מעדיפים להפיל את הממשלה מאשר לראות את בריטניה פורשת מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  לקראת ההכרעה במירוץ אמר ג'ונסון שהוא יצליח לבצע ביעילות את ההיפרדות מהאיחוד, ולפתור את המחלוקות סביב הגבול עם אירלנד. "לפני 50 שנה הלכו על הירח. אני בטוח שהיום אנחנו יכולים לפתור את הבעיות הלוגיסטיות בגבול האירי", כתב השבוע ג'ונסון במאמר השבועי שלו בדיילי טלגרף. "אנחנו יכולים לצאת מהאיחוד ב-31 באוקטובר. מה שאנחנו צריכים כרגע זה את הרצון ואת הרוח".

   

  ראש הממשלה החדש של בריטניה ינהיג בית נבחרים מפולג, שבו רוב החברים מתנגדים לברקזיט ללא הסכם - ולשמרנים אין רוב מוחלט. מפלגות האופוזיציה מתכוננות לאפשרות של בחירות מוקדמות במקרה שהממשלה תפסיד בהצבעת אי אמון בחודשים הקרובים. הבחירות לפרלמנט אמורות להתקיים ב-2022.

  ג'רמי האנט בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: רויטרס)
  האנט. ביקורת על הטיפול בנושא המכלית באיראן(צילום: רויטרס)

  ג'רמי האנט בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  מחאה נגד בוריס ג'ונסון ברחוב דאונינג ב לונדון בריטניה (צילום: EPA)
  מחאה נגד ג'ונסון ברחוב דאונינג(צילום: EPA)

  מחאה נגד בוריס ג'ונסון ברחוב דאונינג ב לונדון בריטניה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  מחאה נגד בוריס ג'ונסון ברחוב דאונינג ב לונדון בריטניה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  מחאה נגד בוריס ג'ונסון ברחוב דאונינג ב לונדון בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מחאה נגד בוריס ג'ונסון ברחוב דאונינג ב לונדון בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  תרזה מיי הודיעה בחודש שעבר על התפטרותה מראשות הממשלה, אחרי שכשלה בפעם השלישית בניסיון לאשר בפרלמנט את הסכם הפרישה מהאיחוד. שלוש השנים של מיי בראשות הממשלה יסתיימו מחר. היא תגיע לפרלמנט לדיון שבועי שבו תענה לשאלות של חברי הפרלמנט. בהמשך תישא נאום מחוץ למעונה בדאונינג 10, ותמשיך לארמון בקינגהאם כדי למסור את מכתב ההתפטרות שלה למלכה אליזבת. אז תזמין המלכה לארמון את ראש הממשלה הנבחר. לפי כל התחזיות זה יהיה בוריס ג'ונסון.

   

  ג'ונסון היה שר החוץ של תרזה מיי לפני ג'רמי האנט. הוא התפטר מהממשלה שלה בשנה שעברה בעקבות מחלוקות על הליך הפרישה מהאיחוד האירופי. מאז הפך למועמד המוביל להחליף אותה בהנהגת בריטניה.

  תרזה מיי ממוקדת מטרה (צילום: AFP)
  תרזה מיי. ברביעי תסיים את תפקידה(צילום: AFP)
   

  ההצבעה לראשות הממשלה מטעם המפלגה השמרנית נערכה בדואר, ונסגרה ב-17:00 שעון בריטניה. לפי AP בעלי זכות הבחירה הם 160 אלף חברי המפלגה השמרנית. כדי להשתתף בהצבעה הם חייבים להיות חברי המפלגה לפחות שלושה חודשים, ולשלם את דמי החבר – 25 פאונד.

   

  לפי מחקר אקדמי בבריטניה 70% מחברי המפלגה השמרנית הם גברים. מחציתם מעל 55. 86% מהם ממעמד הביניים ויותר מ-97% הם לבנים. הרוב המכריע של חברי המפלגה תומך בברקזיט - מה שמעניק יתרון גדול לג'ונסון, שהנהיג את המחנה שתמך בפרידה מהאיחוד במשאל העם לפני שלוש שנים.


  פורסם לראשונה 22/07/2019 23:04

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  בוריס ג'ונסון. ראש הממשלה הבא?
  צילום: gettyimages
  מומלצים