שתף קטע נבחר

Ok לא בסדר: לוח זיכרון לקרחון שנעלם

ב-2014 איבד אוק את התואר קרחון, כל 400 הקרחונים באיסלנד עלולים ללכת בעקבותיו. זה מה שייכתב במונומנט לקרחון לשעבר

 

 

 

Ok כבר ממש לא בסדר: אוקיוקול הוא אחד מ-400 הקרחונים שמעטרים את הרי איסלנד. או יותר נכון, הוא היה אחד מהם, עד שההתחממות הגלובלית כיווצה אותו עד כדי כך שאוקיוקול, שמכונה בקיצור "אוק" (Ok), איבד ב-2014 את התואר קרחון והפך לקרחון לשעבר.  

 

אוק אמנם היה הקרחון הראשון באיסלנד שנפל קורבן לשינוי האקלים, אבל הוא כנראה לא יהיה האחרון. הקרחונים באי הצפון-אירופי מאבדים יותר מ-10 מיליארד טון קרח בשנה. על פי התחזיות הלא מעודדות, אם לא תהיה ירידה משמעותית בפליטת גזי חממה בעשורים הקרובים, כל ה-400 יילכו בעקבות אוק ויאבדו את הסטטוס הקרחוני שלהם עד שנת 2200.

 

קרחון אוק נמס איסלנד לוח זיכרון ()
כך נראה אוק בעבר

כדי לזכור את הקרחון שנעלם, וכדי להזכיר לעולם את הסכנה האקלימית, מדענים באיסלנד ובארצות הברית יצרו לוח זיכרון שיוצב במקום שבו היה פעם אוק. טקס מיוחד יתקיים באותו מקום ב-18 באוגוסט וכותרת לוח הזיכרון היא "מכתב לעתיד".

 

"אוק הוא הקרחון האיסלנדי הראשון שמאבד את הססטוס הקרחוני שלו", נכתב על לוח הזיכרון. "ב-200 השנים הבאות כל הקרחונים צפויים לצעוד בנתיב זהה. המונומנט הזה נועד להכיר בכך שאנחנו יודעים מה קורה ומה צריך לעשות. רק אתם תדעו אם עשינו זאת".

קרחון אוק נמס איסלנד לוח זיכרון ()
לוח הזיכרון לאוק

באתר Live Science צוין כי הכיתוב מסתיים בשורה 415ppm C02 – שיעור גזי החממה באטמוספירה של כדור הארץ כיום, וככל הנראה הכמות הגבוהה ביותר שהייתה בכדור הארץ מאז התפתחות בני האדם.

 

"זה יהיה המונומנט הראשון בעולם לקרחון שהובס על ידי שינוי האקלים", אמר האנתרופולוג סימן הו מאוניברסיטת רייס ביוסטון, שיצר בשנה שעברה סרט דוקומנטרי על אוק. "באזכור מותו של אוק, אנחנו מקווים שנשיג תשומת לב לאובדן בכדור הארץ כשהקרחונים נמסים. גופי הקרח הללו הם מאגרי המים המתוקים הגדולים ביותר בכדור הארץ, ובתוכם קפואה ההיסטוריה של האטמוספירה".

 

הו ומדענים נוספים יציבו את לוח הזיכרון כחלק מ"סיור לא-קרחוני", שייצא מבירת איסלנד רייקיאוויק ויוביל את המשתתפים לצעוד אל השטחים הסלעיים שעליהם היה בעבר אוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים