שתף קטע נבחר

הרבני קבע: סרבן הגט לא יינשא לאישה שנייה

מיכאל איזנבך, שמעגן את אשתו מזה כ-4 שנים וברח לארה"ב, קיבל שם "היתר מאה רבנים" להתחתן שוב. אך בארץ נקבע: חל עליו חרם דרבנו גרשום

בית הדין הרבני בירושלים ביטל לאחרונה היתר לשאת אישה שנייה שקיבל סרבן הגט מיכאל איזנבך בארה"ב. הדיינים - הרב אוריאל לביא, הרב מרדכי מזרחי בר אור והרב מאיר פרימן - קבעו כי לא ייתכן שגבר המעגן את אשתו מזה שנים יוכל לקחת אישה נוספת ללא דיון בנוכחות שני הצדדים ומבלי שהפקיד גט שיאפשר לאשתו להשתחרר מהנישואים.

 

איזנבך נמלט מהארץ תוך כדי דיון בתביעת הגירושין שהגישה אשתו בטענה להתעללות בה ובחמשת ילדיהם. לאורך יותר מארבע שנות הליכים הוא מסרב לתת לאשתו גט כיוון שאינו מסכים לשלם מזונות לילדיו, ובשנה שעברה בית הדין אישר לכפות עליו את הגירושים בכל דרך, לרבות פרסום שמו ברבים.

 

לפני כחודשיים ניגשה האישה לבית הדין עם מכתב שקיבלה מרב מלונדון שהודיע כי בעלה הפקיד את הגט אצל רב חשוב בארה"ב וקיבל היתר ממאה רבנים לקחת אישה שנייה. אלא שלמרבה האכזבה היא גילתה כי הגט הותנה בדרישות רבות שתוכנן לא פורט, כך שנוסחו הנוכחי לא מאפשר לה להתגרש.

 

בהחלטה שניתנה לאחרונה ביקשו אב בית הדין לביא והדיינים מזרחי בר אור ופרימן לקבל מהבעל את טיוטת הסכם הגירושין כדי לבחון מה בדיוק הוא דורש. בתוך כך הם הודיעו על ביטול ההיתר שקיבל אינזבך להינשא לאישה נוספת במקביל. הם ציינו כי האופן שבו ניתן ההיתר לא עונה על התנאים שקבע הגאון הרב משה פיינשטיין זצ"ל.

 

ראשית, ההיתר אמור להינתן רק במקרים שבהם האישה מורדת ומסרבת לקבל את הגט. במקרה הנוכחי לא רק שהאישה אינה מורדת אלא נהפוך הוא – היא אישה עגונה שמשוועת מזה כארבע שנים להשתחרר מנישואיה, בעוד שבעלה הוא הסרבן שלא מקיים פסק דין שחייב אותו להתגרש.

 

שנית, לא ייתכן שההיתר ניתן בארה"ב בזמן שמדובר בבעל "שנטש את משפחתו ויצא אל מעבר לים כדי לעגן את אשתו". בסיטואציה כזו, דיון בבקשת הבעל להיתר נישואין שניים חייב להתקיים במעמד שני הצדדים. שלישית, הדיון צריך להיערך רק בפני בית דין מוסמך, והוא בית הדין בירושלים שבו מתנהלים הליכי הגירושין.

 

רביעית נקבע כי הגט שהבעל מפקיד לצורך קבלת ההיתר חייב להיות ללא תנאים. כלומר, גט שיאפשר לאישה להשתחרר מהנישואים כפי רצונה. הגט שהבעל הפקיד לא עונה על דרישה זו.

 

לנוכח כל הדברים האמורים נקבע כי ההיתר "בטל ומבוטל". הדיינים כתבו כי "החרם דרבנו גרשום שלא לשאת אשה אחרת רובץ על הבעל. ככל שהבעל ישא אשה אחרת דינו ככל עובר על חרם דרבנו גרשום עפ"י ההלכה".

 

לבסוף ההחלטה הותרה לפרסום עם שמו המלא של הסרבן כדי שכל הרבנים העוסקים בהיתר נישואין יהיו מודעים לה ולא ישתפו עמו פעולה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אלון סיגוי
עו"ד רונית מר
צילום: אלון סיגוי
מומלצים