שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בוריס ג'ונסון נבחר לראש ממשלת בריטניה
  המפלגה השמרנית בחרה בבוריס ג'ונסון לראשות הממשלה. ג'ונסון, ידיד ישראל ומוביל מחנה הברקזיט, ניצח את שר החוץ האנט ויחליף את תרזה מיי כבר מחר. בנאום הניצחון הבטיח "לבצע את הברקזיט, לאחד את בריטניה ולהביס את ג'רמי קורבין". טראמפ מיהר לברך: "הוא יהיה נהדר"

  המפלגה השמרנית בבריטניה בחרה את בוריס ג'ונסון לתפקיד ראש הממשלה. ג'ונסון גבר על שר החוץ ג'רמי האנט ויחליף בתפקיד את תרזה מיי – שהתפטרה אחרי שלא הצליחה להעביר בפרלמנט את הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי. ג'ונסון קיבל 66% מהקולות של חברי המפלגה שהשתתפו בהצבעה: 92,153 קולות לעומת 46,656 להאנט.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  בנאום הניצחון שלו אמר ג'ונסון לקהל שהמוטו של הקמפיין שלו היה "לבצע את הברקזיט, לאחד את המדינה ולהביס את ג'רמי קורבין (מנהיג מפלגת הלייבור). זה מה שאנחנו הולכים לעשות. כולנו הולכים להביס את ג'רמי קורבין". ג'ונסון התחייב שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי בתאריך היעד שנקבע, 31 באוקטובר. "אנחנו הולכים לאחד את המדינה המדהימה הזאת ולהוביל אותה קדימה. העבודה מתחילה עכשיו", אמר ג'ונסון בכנס של המפלגה השמרנית בלונדון. "אני אומר לכל הספקנים – חבר'ה, אנחנו הולכים להמריץ את המדינה".

   

   

  ג'רמי האנט מברך את בוריס ג'ונסון ראש הממשלה החדש של בריטניה (צילום: רויטרס)
  ג'רמי האנט מברך את בוריס ג'ונסון אחרי הניצחון(צילום: רויטרס)

  בוריס ג'ונסון נבחר לראש ממשלת הממשלה בריטניה (צילום: AFP)
  ג'ונסון בנאום הניצחון(צילום: AFP)

  בוריס ג'ונסון נבחר לראש ממשלת הממשלה בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בוריס ג'ונסון נבחר לראש ממשלת הממשלה בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בוריס ג'ונסון נבחר לראש ממשלת הממשלה בריטניה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בן ברית של ג'ונסון, מיהר לברך את ראש הממשלה החדש. "ברכות לבוריס ג'ונסון על הפיכתו לראש הממשלה החדש של בריטניה. הוא יהיה נהדר!", כתב בטוויטר. גם שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, בירך את ג'ונסון על ניצחונו. בימים מתוחים במיוחד בין בריטניה לאיראן, בעקבות מעצר מכליות הנפט, כתב זריף בטוויטר שטהרן לא מעוניינת בעימות.

   

  "בוריס הליצן" מבטיח להיפרד מאירופה, בכל מחיר / פרופיל

   

  ג'ונסון, שהיה בעבר שר חוץ וראש העיר לונדון, אמור להיכנס לתפקידו כבר מחר. תרזה מיי תגיע מחר לארמון בקינגהאם ותמסור את מכתב ההתפטרות למלכה אליזבת. אחרי קבלת המכתב תזמן המלכה את ג'ונסון לארמון.

   

  ג'ונסון נחשב לפייבוריט ברור במירוץ לאור העובדה שהרוב המכריע של המפלגה השמרנית תומך בברקזיט, ההיפרדות מאירופה. ג'ונסון הנהיג את מחנה הברקזיט במשאל העם ב-2016, והפך למועמד המוביל להחליף את מיי מאז שהתפטר מהממשלה שלה אשתקד בעקבות מחלוקות על הליך הפרישה. אחרי בחירתו אמרה מיי שהיא מעניקה לג'ונסון את תמיכתה המלאה. בנאומו הודה ג'ונסון למיי ואמר שהייתה לו את הזכות לכהן בממשלה שלה.

  בוריס ג'ונסון המירוץ לראשות ממשלת בריטניה ארכיון 2014 (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  בוריס ג'ונסון בחירות לראשות ממשלת בריטניה (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  ראש הממשלה הנבחר הכעיס שרים פרו-אירופאים בממשלת בריטניה כשאמר שהוא מוכן לעזוב את אירופה בתאריך היעד, 31 באוקטובר, גם אם לא יושג הסכם. כמה שרים עשויים להתפטר בעקבות בחירתו, בראשם שר האוצר פיליפ המונד.

   

  ג'ונסון נחשב לאוהד ישראל, ובעבר הצהיר שהוא "ציוני נלהב". כראש העיר לונדון הוביל מאבק בתנועת ה-BDS, וביקר בארץ ב-2015. שנה לאחר מכן הגיע גם להלווייתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס. ג'ונסון אמר שהוא תומך בזכות ישראל להגנה עצמית, אך הגדיר את תגובתה בצוק איתן"לא-פרופורציונלית". בצעירותו, ב-1984, הוא התנדב בקיבוץ כפר הנשיא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים