שתף קטע נבחר

ברק התנצל על אירועי אוקטובר 2000: "נושא באחריות"

יו"ר ישראל דמוקרטית הביע צער על האירועים שבמסגרתם נהרגו 12 ערבים-ישראלים ופלסטיני: "אסור שדברים כאלה יקרו - לא אז ולא היום". את הדברים אמר ברק בעקבות טור של ח"כ עיסאווי פריג'. בכירים במרצ: "המיזם הפוליטי של ברק נכשל. במקום להפריע - עדיף שיפרוש"

יו
אהוד ברק(צילום: גיל נחושתן)

יו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, התנצל היום (ג') בפני ערביי ישראל על אירועי אוקטובר 2000 שבמסגרתם נהרגו 12 אזרחים ערבים ישראלים ופלסטיני. הצעד הגיע בעקבות מאמר שפרסם ח"כ עיסוואי פריג' (מרצ) שבו דרש מברק להתנצל על הדברים. "אסור היה שדברים כאלה יקרו - לא אז ולא היום - ואני בהחלט אומר שאני לא מסיר מעצמי את האחריות. אני מאמין שאני יכול להיות חלק מהפתרון ואני מחויב לפעול לתיקון עמוק."

 

בריאיון ליומן הצהריים ברשת ב' אמר ברק: "עיסאווי פריג' כתב דברים חשובים שנאמרו ממקום כואב ומפוכח של אדם שמכיר באופן אישי - הוא ומשפחתו - את הכאב הזה.

 

"אלה דברים חשובים וכואבים", הוסיף יו"ר ישראל דמוקרטית. "אני נושא באחריות של כל מה שהתרחש - לטוב ולרע - על תקופת כהונתי כראש ממשלה, בכלל זה גם לאירועים הללו. אני חוזר גם היום ואומר בכאב אמיתי: אין מקום בשום מצב להרג מפגינים מאש כוחות הביטחון והמשטרה של מדינת ישראל, של המדינה שלהם.

 

"במובן הזה לקחתי אחריות והתנצלתי גם בעבר; גם הסברתי בוועדת אור - בניגוד לעצת עורכי דיני שאמרו לי 'מה אתה עושה?' - ואמרתי: אני אומר את האמת. אני אחראי לכל מה שקרה - כולל הדברים האלה - ומביע שוב צער והתנצלות בפני המשפחות שהכאב שלהם הוא בטח אינסופי. היו שם נסיבות קשות ביותר והאחריות בהחלט נדרשת".

 

ההערכה היא כי ברק התנצל שוב על האירועים כדי לקדם איחוד עם מרצ, שחלק מחברי המפלגה ראו באירועי אוקטובר 2000 מחסום לאיחוד עם ישראל דמוקרטית. 

 

בכירים במרצ אמרו בתגובה כי "ברק כנראה במצב נואש. הוא לא מתרומם. הוא בקושי עובר את אחוז החסימה וכל המיזם הפוליטי שלו נכשל. השאלה המרכזית היא מדוע ברק מתעקש להישאר במערכת הפוליטית כשהוא יודע שהוא כבר לא יחזור להיות ראש ממשלה. במקום להפריע - עדיף שיפרוש". 

 

מהליכוד נמסר: "ההתנצלות הפתטית של ברק, שלא משכנעת איש, נועדה רק למטרה אחת: לאפשר את חיבורו למרצ. אנחנו עדיין מחכים להתנצלות של אהוד ברק על כך שהיה ראש הממשלה הכושל בתולדות ישראל, שברח מלבנון, הפקיר למוות את לוחם צה"ל, לא עשה דבר מול הלינץ' ברמאללה, הוביל לאינתיפאדה ועוד קיבל 2.3 מיליון דולר מקרן וקסנר שניהל חברו הפדופיל המורשע ג'פרי אפשטיין".

 

ח"כ עפר שלח מכחול לבן התייחס גם הוא לדברי ברק: "20 שנה ואחוז חסימה אחד שהוא מסתכל עליו מלמטה לקחו לאהוד ברק כדי לקבל אחריות לאירועי אוקטובר 2000. ‏כמו ההתנצלות בפני עדות המזרח, ברק ממשיך לחשוב שכולם מטומטמים. ‏ובגלל זה, לא בגלל שהתנצל או לא, הוא מתחת לאחוז החסימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
אהוד ברק
צילום: גיל נחושתן
מומלצים