שתף קטע נבחר

המעצר בקנקון, הגירוש לאמסטרדם וההסגרה לישראל: כך נלכד העבריין הנמלט

נעצר במעגן סירות מקסיקני, לאחר ששוטרים מיחידה מיוחדת התנפלו עליו: נחשפים פרטי מבצע הענק ללכידת ארז אקרישבסקי, שמעצרו פורסם לראשונה ב-ynet. אקרישבסקי, שניסה לרצוח אב ובנו בשוק הכרמל ונמלט מהכלא לפני 18 שנה, גורש להולנד לאחר המעצר, ולפנות בוקר הועבר לבית המעצר ניצן

העבריין שנמלט מהחוק במשך 18 שנה חזר לכלא בישראל: כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, עבריין שנמלט לפני 18 שנה מהכלא הישראלי, לאחר שנידון למאסר ממושך בגין ניסיון רצח כפול, נלכד במקסיקו. הבוקר (יום ד') התירה המשטרה לפרסם את שמו של העבריין הנמלט - ארז אקרישבסקי - וחשפה את מבצע הענק שהביא למעצרו ולהבאתו לישראל. אקרישבסקי חי בדרום אמריקה תחת השם ריקרדו וקיבל חסות מארגוני פשע מקומיים.

 

משב"ס נמסר כי הלילה נקלט אקרישבסקי בבית המעצר ניצן. הוא הוסגר לישראל אתמול לפנות בוקר והועבר לניצן, שם נכלא בהשגחה עד לסיום הליך שיבוצו להמשך ריצוי עונשו.

ארז אקרישבסקי לפני המעצר במקסיקו  ולאחר שנלכד ( )
( )
 

אקרישבסקי גורש ממקסיקו, שם נעצר - והובא לישראל דרך אמסטרדם, כשהוא מלווה בבלשים ממשטרת ישראל. במבצע רגיש, שעליו פיקד ראש אגף החקירות ניצב גדי סיסו, גורש אקרישבסקי להולנד ומשם הועבר לידי חוקרי היחידה המרכזית בתל אביב, שם נחקר על הבריחה מישראל ונכלא מחדש בכלא ניצן. אקרישבסקי היה עבריין בצעירותו והיה קשור לכמה ראשי ארגוני פשע שפעלו בישראל בשנות ה-90, בעיקר בתחום השוק האפור.

ארז אקרישבסקי במעצר הראשון בארגנטינה ב 2004 ()
ארז אקרישבסקי בעת מעצרו בארגנטינה ב-2004

 

ב-1998 ניסה אקרישבסקי לרצוח אב ובנו שהגיעו לאזור שוק הכרמל בתל אביב. הרקע, כנראה, היה סגירת חשבונות בשוק האפור. הוא שלף אקדח, ירה בהם מטווח קצר ופצע אותם באורח קשה. לאחר ניסיון החיסול ירד למחתרת. בתום סריקות הוא אותר במלון בירושלים כשהוא מחופש לחרדי, ונעצר רגע לפני שנמלט מהארץ, מצויד בדרכון אמריקני ובכרטיס טיסה לבלגיה, לטיסה שהמריאה שש שעות אחר כך. עם הרשעתו הוא השליך נעל לעבר השופט אמנון סטרשנוב, ששלח אותו ל-18 שנים בכלא על שני ניסיונות לרצח וזיוף מסמכים.

 

בשנת 2001 ניצל חופשה בת 48 שעות, נמלט מהארץ בתיעוד מזויף והוכרז אסיר נמלט. אתמול נחשף ב-ynet כי אקרישבסקי נעצר במבצע מתוחכם של משטרת מקסיקו ושל המחלקה הבינלאומית במשטרת ישראל. לאחר הפרסום מיהרו במשטרה להציג צו איסור פרסום, מחשש שהמבצע ייכשל. אלא שכעת, לאחר שאקרישבסקי הגיע לישראל ונכלא מחדש, התירה המשטרה לפרסם את הפרשה.

ארז אקרישבסקי  (צילום: ארכיון
"ארז אקרישבסקי ירה בי"(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

במשך שנים ארוכות ניסתה המשטרה בכל דרך לעלות על עקבותיו של אקרישבסקי, שהתחבא יחד עם חבורת עבריינים במקסיקו, ונצואלה ודרום אפריקה. מי שניהל מצוד אחריו במשך שנים היה תת-ניצב גיא ניר, שהיה נציג המשטרה באמריקה הלטינית, והוא אף הצליח ללכוד אותו בשנת 2004, כשעצר אותו במהלך הגעתו לארגנטינה עם עבריינים נוספים. הליך ההסגרה התמשך, ובמהלכו הוכרז בבית המשפט המקומי כבר הסגרה לישראל, אלא שהתהליך לא הושלם משום שהוא נמלט מארגנטינה בעת ששהה במעצר בית. מאז לא נודעו עקבותיו.

 

בעקבות מידע מודיעיני גילו במשטרה שהוא חי עם דרכון מזויף בדרום אמריקה. הוא קשר קשרים עם ארגוני פשיעה מקומיים וקיבל חסות מהם. בחמשת הימים האחרונים הוא אותר בעזרת כוחות מיוחדים. כוחות גדולים מיחידה מיוחדת של משטרת מקסיקו נערכו בתיאום עם נציג משטרת ישראל. ביום ראשון, בעת שאקרישבסקי הגיע למעגן סירות בקנקון, קפצו עליו השוטרים המקסיקנים ועצרו אותו בחשד לשימוש במסמכים מזויפים. עם מעצרו הוא הזדהה בשמו האמיתי.

 

זמן קצר לאחר מכן התקבל הטלפון בלשכתו של ראש אגף החקירות, ניצב סיסו. "הוא בידיים שלנו", נמסר - ובמשטרה שחררו אנחת רווחה גדולה. 18 שנה של מצוד הגיעו לסיומם.

ארז אקרישבסקי  (צילום: ארכיון
השליך נעל בהכרעת הדין. בתמונה הקטנה: אקרישבסקי מחופש לחרדי(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

ראש אגף חקירות במטשרת ישראל, ניצב גדי סיסו (צילום: אלי סניור)
ניצב גדי סיסו. פיקד על המבצע הרגיש(צילום: אלי סניור)

מאחר שלישראל אין הסכם הסגרה עם מקסיקו, משטרת ישראל התקשתה להעבירו ישירות ממקסיקו. אלא שהמקסיקנים מצאו תירוץ, ניצלו את העובדה שאקרישבסקי השתמש בדרכון מזויף וגירשו אותו להולנד. משם הוא כבר לווה על ידי בלשי ימ"ר תל אביב, היישר לחדר החקירות.

 

ב-1998 הורשע כאמור אקרישבסקי בניסיון לרצוח את אלי זהבי ואת בנו דודי, שנפצעו קשה מיריות בשוק הכרמל. "ארז אקרישבסקי ירה בי", אמר אז דודי זהבי, בעל בוטיק בגדים. השופטים ציינו כי לחובתו הרשעות קודמות ומרובות בעבירות של אלימות, גניבות וסמים.

 

ב-1991 הוא הורשע בשני מעשי שוד מזוין ונידון לעשר שנות מאסר בפועל ולשש שנות מאסר על תנאי. הוא שוחרר מהכלא ב-1997, לאחר שסיים לרצות שני שלישים מעונשו, וביצע את ניסיון הרצח הכפול בעת היותו אסיר ברישיון. "אין ספק כי הנאשם הוא עבריין אלים ומסוכן", קבעו השופטים - וקביעתם התבררה כנכונה עם בריחתו מהכלא.

 

משטרת ישראל מסרה הבוקר כי המבצע התאפשר באמצעות פעילות נציגיה באינטרפול, בדרום אמריקה ובאירופה. המעצר בוצע בסיוע ובשיתוף פעולה של אגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל והאינטרפול. "פעילות מורכבת ומקצועית זו נעשתה במסגרת הלחימה הנחושה של משטרת ישראל נגד הפשיעה החמורה והמאורגנת, וכנגד פעילותם הפלילית בארץ ובעולם של עבריינים ישראלים. ההיבט הבינלאומי מהווה נדבך מרכזי בפעילות האכיפה של משטרת ישראל, לאור התעצמות הפשיעה הגלובלית והשלכותיה על מפת הפשיעה בישראל. איתורו ומעצרו של החשוד התאפשרו לאחר מבצע מורכב ומשולב בין מספר מדינות. מיד עם נחיתתו של אקרישבסקי והשוטרים בנתב"ג, הוא הועבר לשירות בתי הסוהר להמשך ריצוי מאסרו", לשון הודעת המשטרה.


פורסם לראשונה 24/07/2019 09:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז אקרישבסקי בעת מעצרו במקסיקו
מומלצים