שתף קטע נבחר

באופוזיציה תוקפים, אמיר אוחנה עונה: "אין שחר לספקולציות"

המנכ"לית אמי פלמור הייתה אמורה להיות חלק מוועדת האיתור לפרקליט המדינה הבא, אך שר המשפטים אוחנה מעדיף שיכהן בה איש אמונו. הדחתה של פלמור נחשפה ב-ynet, אבל טרם ברור מתי היא תעזוב את תפקידה, שכן נציבות שירות המדינה צריכה לאשר את החלפת המנכ"ל בתקופת הבחירות

שי ניצן אמי פלמור אביחי מנדלבליט טקס כניסה אמיר אוחנה משרד המשפטים (צילום: אוהד צויגנברג)
פלמור ואוחנה(צילום: אוהד צויגנברג)

ההדחה, העימות והפוסט של יאיר נתניהו: במשרד המשפטים התייחסו להחלטתו של שר המשפטים אמיר אוחנה להדיח את מנכ"לית המשרד אמי פלמור, שנחשפה ב-ynet, וטענו כי הסיבה העיקרית שעומדת מאחורי הצעד היא רצונם של אוחנה וראש הממשלה בנימין נתניהו להשפיע על זהות פרקליט המדינה הבא אחרי שי ניצן, שצפוי לסיים את תפקידו בדצמבר הקרוב. מנכ"ל המשרד נמנה על חברי ועדת האיתור לבחירת הפרקליט, ושר המשפטים מעדיף כי מי שייצג אותו בוועדה יהיה איש אמונו.

 

אוחנה טען הערב כי "הנוהג המקובל הוא ששר ממנה מנכ"ל. זו משרת אמון - ההפך הוא החריג. כך נראית משילות. בשבועות האחרונים שוחחתי עם אמי פלמור באשר לסיום תפקידה, ובשיחות היא הביעה נכונות והסכמה לסיום התפקיד. אין שחר לכל הספקולציות הפרועות בנוגע להחלטה, שהתקבלה על ידי, ועל ידי בלבד".

 

ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה טרם הוקמה בשל תקופת הבחירות, והיא תוקם רק לאחר ששר המשפטים הבא ייכנס לתפקידו. במשרד המשפטים ציינו גם את הפוסט ששיתף יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, ובו כינה את פלמור אשת שמאל שמונתה על-ידי איילת שקד שהודיעה זמן קצר לפני כן על התמודדותה בבחירות הקרובות.

 

בפוסט נטען כי פלמור עבדה בעבר כיועצת של זהבה גלאון, אך יו"ר מרצ לשעבר הכחישה זאת בשיחה עם ynet. בכל אופן, בניגוד לנטען בפוסט - פלמור שימשה מנכ"לית המשרד בתקופתה של לבני ובהמשך גם בתקופת שקד, שחרף לחצים כבדים מפעילי ימין נמנעה מהדחתה.

 

הפוסט ששיתף יאיר נתניהו ()
הפוסט ששיתף יאיר נתניהו

בשלב זה לא ברור מתי פלמור תעזוב את תפקידה. נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ לא היה בסוד העניינים, וב"כלכליסט" פורסם כי אוחנה לא התייעץ או פנה לנציבות שירות המדינה בטרם ההדחה. הרשקוביץ אמור להפעיל את "ועדת החריגים" למינויים בכירים בשירות המדינה בתקופת בחירות, שבראשה עומד סגנו מוטי אהרוני, כדי להחליט אם מינוי המחליף המיועד של פלמור, סא"ל (מיל') אופיר כהן, נחשב חריג בתקופת בחירות, ואם יש לאשרו.

 

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא התנגד לפיטוריה של פלמור, מכיוון שלא מדובר בצעד בלתי-חוקי. למרות הסתייגותו הקשה מהצעד, לא הייתה לו כל עילה חוקית לעצור אותו. לפי הנחיות היועץ, מינויים בכירים בשירות המדינה לא מאושרים בתקופת מעבר, אלא אם "ועדת החריגים" תאשר זאת. גורמים משפטיים בכירים העריכו כי ייתכן שהיועץ יעביר לנציב שירות המדינה חוות דעת לפיה אין להמשיך בהליך מינוי מחליפה של פלמור בתקופה זו.

היועמ
ייתכן שיעביר חוות דעת נגד המשך מינוי המחליף. מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

לאחר ההדחה אמר אוחנה כי "בתום חמש וחצי שנים כמנכ"לית המשרד, אמי פלמור תפרוש מתפקידה בימים הקרובים בסיכום עם שר המשפטים ועל פי בקשתו. אמי היא שליחת ציבור במובן המלא של המושג. במהלך תקופתה היא הייתה אמונה על תהליכים רבים וחשובים הן במשרד והן בצוותים בין-משרדיים, להם השלכות אורך ורוחב על פניה של החברה הישראלית כולה. אמי תרמה תרומה משמעותית לשירות הציבורי ולמשרד המשפטים, ועל כך אני מודה לה. אני מאחל לאמי הצלחה רבה בכל נתיב בו תבחר ללכת ולממש את יכולותיה וכישוריה הרבים".

 

פלמור ציינה מצדה: "אני מבקשת להודות לשרות ציפי לבני ואיילת שקד על ההזדמנות, האמון והגיבוי שקיבלתי לנהל משרד מהחשובים והמשפיעים במדינה ומודה לשר אמיר אוחנה על דבריו החמים. אני נפרדת מהמשרד אחרי 23 שנים של עבודה מספקת, הן כפרקליטה פלילית, הן כמנהלת מחלקת החנינות, והן כמנהלת כללית. בשנים אלה נגעתי בנושאים רבים ורגישים. אני פורשת מהתפקיד מלאת סיפוק, ומודה ל-5,000 עובדי המשרד ול-40 מנהלי היחידות ולכל מי שעבד לצידי במסירות ונאמנות לאורך השנים. אני מאחלת הצלחה רבה לשר אוחנה ולמחליפי, ואסייע בהעברה מסודרת של התפקיד".

 

ממפלגת "כחול לבן" נמסר בתגובה להדחתה של פלמור כי "הנזקים שגורם שר משפטים זמני בממשלת מעבר הם חסרי פרופורציה. פלמור היא שליחת ציבור מוערכת שפעלה ללא לאות לטובת אזרחי ישראל ולשמירה על הדמוקרטיה וערכי החוק. הדחתה דווקא בעיתוי זה, מוכיחה עד כמה ציניים שליחיו של נתניהו. נתניהו דואג רק לנתניהו, אנשיו דואגים לחסינותו ואנחנו דואגים לעתיד המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אמיר אוחנה ואמי פלמור
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים