שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בית הנבחרים גינה את ה-BDS, המוסלמיות הצביעו נגד

  איחוד כוחות נדיר בקונגרס: הדמוקרטים, הלהוטים להוכיח שבניגוד לטענת טראמפ הם לא נשבּו בידי השמאל הרדיקלי, הצביעו בעד הגינוי לחרם על ישראל. חברות הקונגרס המוסלמיות הראשונות בהיסטוריה, רשידה טליב ואילהאן עומאר, התנגדו: "ישראל גזענית, גם את הנאצים החרמנו"

  בית הנבחרים האמריקני אישר הלילה (יום ד') החלטה המגנה את תנועת החרם על ישראל (BDS), בהפגנה נדירה של אחדות בין המפלגה הדמוקרטית, הנהנית מרוב גדול בבית הנבחרים, לבין המפלגה הרפובליקנית. ההחלטה אושרה ברוב מוחץ, של 398 תומכים מול 17 מתנגדים.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  רשידה טליב ואילהאן עומאר. "הוריי נושלו מזכויות אדם"(צילום: AFP)

  סוגיית ישראל, הפלסטינים והחרם הפכה בחודשים האחרונים לנושא טעון במיוחד, על רקע האשמתן של כמה מהחברות הדמוקרטיות החדשות בבית הנבחרים, ובראשן המוסלמיות רשידה טליב, בת לפלסטינים, ואילהאן עומאר, באנטישמיות ובשנאת ישראל. השתיים הצהירו בעבר בגלוי על תמיכתן ב-BDS, והלילה הן הצביעו נגד החלטת הגינוי.

   

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תקף בשבועיים האחרונים בחריפות את טליב, עומאר ושתי חברותיהן לקבוצת השמאל הרדיקלי במפלגה הדמוקרטית המכונה "היחידה", אלכסנדרייה אוקסיו-קורטז ואיאנה פרסלי. הוא האשים אותן בשנאת ארה"ב ובאנטישמיות, קרא להן להתנצל בפני ישראל – והציע להן "לחזור למדינות שמהן באו" אם לא טוב להן באמריקה. אוקסיו-קורטז הצביעה הלילה נגד החלטת הגינוי, ואילו פרסלי הצביעה בעדה.

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  חברת הקונגרס עומאר. "אי אפשר לגנות מחאה לא-אלימה"(צילום: AFP)

  על רקע ניסיונו של טראמפ להדגיש את חלקו של המחנה הרדיקלי במפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות שייערכו בשנה הבאה וכך להרחיק ממנה מצביעים, דמוקרטים מתונים בקונגרס היו להוטים להפגין את תמיכתם העקרונית בישראל כדי שלא לאפשר לרפובליקנים להמשיך להציג את ארבע חברות "היחידה" כפנים של מפלגתם. "הנושא הזה עבר פוליטיזציה מכוערת, שבסופו של דבר תפגע ביחסי ארה"ב עם ישראל", אמר חבר בית הנבחרים אליוט אנג'ל, דמוקרט מניו יורק היושב בראש ועדת יחסי החוץ של הבית.

   

  בהצעת ההחלטה הלילה הוגדרה ה-BDS "תנועה המקדמת עקרונות של האשמה קולקטיבית, הענשת המונים ובידוד של קבוצה – עקרונות שהם הרסניים לסיכויים להתקדם לעבר שלום". מתנגדי החרם בבית הנבחרים הדגישו שה-BDS אינה חותרת לצדק חברתי, אלא להשגת עולם שבו ישראל אינה קיימת. את ההצעה שאושרה הלילה העלו יחדיו חברים רפובליקנים ודמוקרטים, והיא מביעה גם תמיכה בפתרון שתי המדינות ובחופש הביטוי.

   

  שעות לפני ההצבעה נשאה חברת הבית רשידה טליב דברים שבהם הגנה על תנועת החרם. היא טענה שמדיניות ישראל כלפי הפלסטינים גזענית והזכירה את החרם האמריקני על גרמניה הנאצית ועל משטר האפרטהייד בדרום אפריקה כדי להדגים מהי מחאה כלכלית לגיטימית: "אני ניצבת כאן מולכם כבתם של מהגרים פלסטינים, הורים שחוו נישול מזכויות האדם שלהם, מהזכות לחופש תנועה, ליחס שווה. לפיכך אינני יכולה לעמוד מנגד ולצפות בהתקפה הזו על חופש הביטוי ועל הזכות להחרים את המדיניות הגזענית של ממשלת ישראל ומדינת ישראל". לדבריה החלטת הגינוי היא מעשה בלתי-חוקתי שנועד להשתיק את המתנגדים למדיניות ישראל.

  רשידה טליב ארה
  "מעשה בלתי-חוקתי". רשידה טליב(צילום: AP)

  אילהאן עומאר, שהסתבכה בתחילת השנה בהצהרות שנתפשו כאנטישמיות וגררו גינוי רשמי של בית הנבחרים, הייתה אף היא מהחברים הבודדים בבית הנבחרים שהצהירו על התנגדותם להצעת הגינוי. "עלינו לגנות בחריפות הרַבָּה ביותר אלימות המנציחה את הכיבוש, בין שהיא מבוצעת על-ידי ישראל, חמאס או גורמים פרטיים", אמרה בשבוע שעבר, "אבל אם אנחנו מגנים את האמצעים האלימים של התנגדות לכיבוש, איננו יכולים לגנות גם אמצעים לא-אלימים". עומאר הדגישה לצד זה שהיא תומכת בפתרון שתי המדינות.

   

  בשנה שעבר עברה גם בסנאט, הנשלט על-ידי הרפובליקנים, החלטה נגד ה-BDS. ההחלטה ההיא הייתה חריפה יותר מזו שהתקבלה הלילה, ונתנה למדינות ארה"ב סמכויות רבות יותר להיאבק בתנועת החרם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  רשידה טליב ואילהאן עומאר. מה-17 שהתנגדו
  צילום: AFP
  מומלצים