שתף קטע נבחר

איראן: אם ארה"ב תחדור שוב לשמינו, נגיב באופן דומה

איום מעורפל של הנשיא רוחאני, שבועות אחרי שטהרן הפילה מל"ט אמריקני. עוד הצהיר: "מוכנים למשא ומתן צודק, לא לכניעה". בריטניה שלחה מתווך כדי לשחרר את הספינה שאיראן תפסה במפרץ, לשכת חמינאי לעגה: "מדינה שפעם מינתה כאן שרים שולחת עכשיו שליחים להתחנן"

נשיא איראן חסן רוחאני אמר בצהריים (יום ד') כי טהרן מוכנה לנהל "משא ומתן צודק" – אבל רק אם לא יהיה מדובר במשא ומתן שפירושו כניעה. לא ברור לאיזה סוג של שיחות התכוון בדיוק.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא איראן חסן רוחאני (צילום: AP)
רוחאני. "רק משא ומתן כן וצודק"(צילום: AP)

 מכלית בריטית נפט ()
המכלית הבריטית שאיראן תפסה

ארה"ב הדגישה בחודשים האחרונים שהיא בטוחה שבסופו של דבר איראן תיכנע ללחץ הסנקציות ותסכים לנהל משא ומתן על הסכם גרעין חדש במקום זה שממנו פרשה וושינגטון בשנה שעברה, אבל טהרן הדגישה שוב ושוב שזה לא יקרה אם הסנקציות עליה לא יוסרו.

 

בדבריו בצהריים לא נקב רוחאני במפורש בשמה של ארה"ב, אבל בסוכנות הידיעות רויטרס ציינו כי נראה שהוא מתכוון למשא ומתן עם וושינגטון. "אנו מוכנים למשא ומתן צודק, חוקי וכן כדי לפתור בעיות, אבל בה בעת איננו מוכנים לשבת לשולחן הכניעה תחת הכותרת 'משא ומתן'".

 

רוחאני הוסיף כי יש כמה מדינות המשמשות כמתווכות בניסיון להקל את קיומו של דיאלוג בעניין הסכם הגרעין. הוא הדגיש כי אם המשא ומתן עם המדינות שנותרו חתומות על ההסכם לא יניב פירות – איראן תעבור לשלב השלישי של הפחתת המחויבות שלה להסכם הגרעין, והיא תעשה זאת בתום תקופה של 60 יום.

  ()

בדבריו בצהריים הזהיר רוחאני את ארה"ב כי אם מל"ט שלה יפלוש "שוב" למרחב האווירי של איראן, כפי שעשה לטענתה המל"ט האמריקני שאיראן הפילה בתחילת החודש, אזי האמריקנים "יקבלו את אותה התגובה". גם בעניין זה לא פירט את כוונתו.

איראן צוות ה מכלית ה בריטית בריטניה Stena Impero  ()
צוות המכלית שנעצרה

רוחאני התייחס גם לתפיסת מכלית הנפט הבריטית במפרץ הפרסי, שנעשתה לפי ההערכות כנקמה על מעצרה של מכלית שנשאה נפט איראני לסוריה כשעברה ליד גיברלטר, טריטוריה בריטית בדרום ספרד. רוחאני אמר כי אם בריטניה תימנע ממעשים שגויים בגיברלטר – היא תיענה בתגובה הולמת מצד איראן. הנשיא האיראני הצהיר כי מצר הורמוז, המחבר בין מפרץ עומאן למפרץ הפרסי, "אינו מקום לבדיחות או למשחק בתקנות הבינלאומיות".

 

בתוך כך הודיעה היום לשכתו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי כי בריטניה שלחה לאיראן מתווך כדי לדון בשחרור המכלית העצורה Stena Impero. במעמד ההודעה לעג ראש לשכתו של חמינאי לבריטניה: "מדינה שפעם מינתה שרים ועורכי דין באיראן הגיעה למצב שבו היא שולחת מתווך כדי להתחנן שהספינה שלה תשוחרר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רוחאני. "יקבלו את אותה התגובה"
צילום: רויטרס
מומלצים