שתף קטע נבחר

מולר נגד טראמפ בקונגרס: "לא זיכיתי אותו"

התובע בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות הגיע לעדות בקונגרס, והבהיר שבניגוד לטענת הנשיא הוא לא זיכה אותו מחשד לשיבוש הליכים: "זה לא מה שאומר הדו"ח". לדבריו טראמפ עלול לעמוד לדין כשיעזוב את הבית הלבן

רוברט מולר, התובע המיוחד שחקר את פרשת ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב, הגיע היום (ד') לעדות בקונגרס. בעדותו הבהיר מולר שהוא לא זיכה את טראמפ מחשד לשיבוש הליכים, בניגוד לדברי הנשיא על "זיכוי מוחלט". "זה לא מה שאומר הדו"ח", אמר מולר לקונגרס, ואישר שטראמפ עלול לעמוד לדין אחרי שיעזוב את הבית הלבן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא ארה
טראמפ והתובע המיוחד מולר(צילום: AFP)

בשימוע בוועדה המשפטית של בית הנבחרים הבהיר מולר פעם נוספת שהדו"ח לא קובע שטראמפ שיבש הליכים במהלך החקירה, אך גם אינו פוטר אותו מהחשד לעבירה שכזו. "הנשיא לא זוכה מהמעשים שהוא לכאורה ביצע", אמר מולר בפתיחת השימוע בקונגרס, כשלושה חודשים אחרי פרסום דו"ח רוסיה גייט. "שיבוש הליכי משפט פוגע במאמצים של הממשל למצוא את האמת ולהעמיד לדין את האחראים", אמר מולר.

רוברט מולר (צילום: רויטרס)
רוברט מולר היום בקונגרס(צילום: רויטרס)

רוברט מולר (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

רוברט מולר (צילום: AP)
(צילום: AP)

רוברט מולר (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

לפי דו"ח רוסיה גייט טראמפ ניסה להשתלט על החקירה ודרש להדיח את מולר. דו"ח החקירה מתאר כמה מקרים שבהם מקורבי הנשיא "הצילו אותו מעצמו", והסירוב שלהם להיענות לדרישותיו להשפיע על החקירה מנע מהנשיא להסתבך. מולר אישר היום שטראמפ רצה לפטר אותו מכיוון שחקר את החשד שהנשיא שיבש הליכי משפט. מולר אישר שהנשיא סירב להגיע לעדות במהלך חקירה, ובמקום העביר תשובות בכתב.

 

הדו"ח של מולר קבע חד משמעית שרוסיה אכן התערבה בבחירות 2016, כפי שקבעו סוכנויות המודיעין בארה"ב. בעדות בקונגרס אמר מולר שהרוסים האמינו שניצחון של טראמפ יועיל לקרמלין. עם זאת מולר ואנשיו לא מצאו עדות לקנונייה של טראמפ וצוות הקמפיין עם רוסיה.

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

טראמפ חגג אחרי פרסום הדו"ח, וכתב בטוויטר: "אין קנונייה, אין שיבוש, זיכוי מלא ומוחלט. תשמרו על אמריקה נהדרת!". לכתבים שליוו את הנשיא באותו יום אמר: "בושה שהמדינה שלנו הייתה צריכה לעבור את הדבר הזה, ובושה שהנשיא שלכם היה צריך לעבור את זה".

 

חקירת רוסיה גייט נמשכה 22 חודשים. במהלכה טראמפ האשים את מולר ב"ציד המכשפות" וטען שהחקירה היא ניסיון להפיל את שלטונו. בעדותו בקונגרס אמר מולר שחקירת רוסיה גייט הייתה עצמאית והגונה. "תנו לי לומר עוד דבר אחד: במהלך הקריירה שלי ראיתי כמה אתגרים לדמוקרטיה שלנו. המאמץ של הממשלה הרוסית להתערב בבחירות שלנו היה בין הקשים ביותר", הוסיף התובע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים