שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ג'ונסון נפגש עם המלכה והתמנה לראש ממשלה
  יום אחרי בחירתו הגיע בוריס ג'ונסון לארמון בקינגהאם וקיבל את המינוי לראש ממשלת בריטניה. בנאום ראשון בתפקיד הבטיח לבצע את הברקזיט בתאריך היעד: "נחזיר את האמון בדמוקרטיה, מי שיהמר נגדנו יפסיד את החולצה". תרזה מיי בנאום הפרידה: "אין גבול למה שאישה יכולה להשיג"

  בוריס ג'ונסון הגיע היום (ד') לארמון בקינגהאם וקיבל מהמלכה אליזבת את המינוי לראש ממשלת בריטניה. ג'ונסון נכנס לתפקידו יום אחרי שמפלגת השלטון השמרנית בחרה בו למחליף של תרזה מיי. ג'ונסון הוא ראש הממשלה ה-14 שמקבל את המנדט מהמלכה בת ה-93.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

   

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה הנבחר עם המלכה אליזבת ארמון בקינגהם לונדון בריטניה (צילום: AP)
  ג'ונסון והמלכה אליזבת בארמון בקינגהאם(צילום: AP)

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה הנבחר עם המלכה אליזבת ארמון בקינגהם לונדון בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אחרי שקיבל את המנדט מהמלכה הגיע ג'ונסון לדאונינג 10, ונשא את נאום הבכורה שלו כראש ממשלה. ג'ונסון הבטיח שבריטניה תבצע את הברקזיט ותפרוש מהאיחוד האירופי עד תאריך היעד (31 באוקטובר), "בלי 'אם' ובלי 'אבל'". "הספקנים, הפסימיים והמדוכדכים שאומרים שאי אפשר לעשות את זה טועים", אמר.

   

  ג'ונסון התחייב שיצליח להשיג הסכם טוב יותר מההסכם של תרזה מיי, והבהיר שבריטניה לא רוצה לפרוש מהאיחוד ללא הסכם. "מי שיהמרו נגד בריטניה יפסידו את החולצות שלהם. אנחנו הולכים להחזיר את האמון לדמוקרטיה שלנו", אמר ראש הממשלה החדש של בריטניה בדאונינג 10.  "הגיעה השעה לפעול, לקחת החלטות ולשנות לטובה את המדינה הזאת".

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה הנבחר נאום דאונינג 10 לונדון (צילום: AP)
  ג'ונסון. מהיום ראש ממשלת בריטניה(צילום: AP)

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה הנבחר נאום דאונינג 10 לונדון (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  קארי סימונדס חברה של בוריס ג'ונסון (צילום: gettyimages)
  קארי סימונדס, זוגתו של ג'ונסון, מחוץ לדאונינג 10(צילום: gettyimages)

  לארי החתול (צילום: AP)
  הוא נשאר בתפקיד. לארי, החתול דאונינג 10(צילום: AP)

  לארי החתול (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  לפני שג'ונסון הגיעה לארמון המלוכה מפגינים למען איכות הסביבה התפרצו לכביש, וניסו לחסום את השיירה של ראש הממשלה החדש. הפעילים, מארגון גרינפיס בריטניה, אמרו שהם רוצים להעביר לראש הממשלה הנכנס מכתב שבו נמצאות התשובות למאבק ב"מצב החירום" של ההתחממות הגלובלית.

   

  לפני ג'ונסון הגיעה מיי לארמון המלוכה ומסרה למלכה אליזבת את מכתב ההתפטרות שלה. מיי, נזכיר, התפטרה מתפקידה בחודש שעבר אחרי שלא הצליחה להעביר בפרלמנט את הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי בשלוש הזדמנויות. ג'ונסון הוביל את המחאה נגד ההסכם שגיבשה עם בריסל.

  תרזה מיי ראש ממשלת בריטניה (צילום: רויטרס)
  תרזה מיי נפרדת מדאונינג 10(צילום: רויטרס)

  ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי יום אחרון בתפקיד יוצאת מ דאונינג 10 (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  תרזה מיי ראש ממשלת בריטניה (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)
   

  קודם לכן, בהצהרה לתקשורת מחוץ למעון הרשמי בדאונינג 10, מיי איחלה לג'ונסון הצלחה בתפקיד ואמרה שהכהונה כראש ממשלה הייתה "כבוד גדול" עבורה. "אני מקווה שכל ילדה צעירה שראתה אישה כראש ממשלה יודעת עכשיו שאין גבול למה שהיא יכולה להשיג", אמרה מיי לצד בן זוגה פיליפ.

   

  בצהריים הגיעה מיי להשיב על שאלות חברי הפרלמנט, בפעם האחרונה כראש ממשלה. מיי אמרה שמחליפה בתפקיד מחויב "לבצע את הכרעת העם מ-2016" ולעזוב את האיחוד האירופי. רק בשנה שעברה עוד היה ג'ונסון שר החוץ בממשלה של מיי, אבל הוא התפטר בשל מה שהחשיב לוויתורים מופרזים מצד מיי לאיחוד האירופי במסגרת המו"מ על תנאי הפרישה.

  בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה לצד אביו סטנלי ג'ונסון (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  ג'רמי האנט מברך את בוריס ג'ונסון ראש הממשלה החדש של בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בוריס ג'ונסון ב-2015, לאחר שנבחר מחדש לפרלמנט בעודו ראש העיר לונדון (צילום: PA via AP)
  בוריס ג'ונסון ב-2015, לאחר שנבחר מחדש לפרלמנט בעודו ראש העיר לונדון(צילום: PA via AP)
   

  במירוץ לראשות המפלגה השמרנית וראשות הממשלה הביס ג'ונסון את שר החוץ ג'רמי האנט. האנט דחה את ההצעה של ג'ונסון לכהן כשר ההגנה שלו. עתידו הפוליטי לא ברור מכיוון שג'ונסון מעוניי שדומיניק ראב, שהיה שר הברקזיט של תרזה מיי, יהיה שר החוץ בממשלתו. בעקבות ניצחונו של ג'ונסון הודיעו שרי האוצר והמשפטים, פיליפ המונד ודיוויד גאוק, על התפטרותם מהממשלה.

   

  בנאום הניצחון שלו אמר ג'ונסון לקהל שהמוטו של הקמפיין שלו היה "לבצע את הברקזיט, לאחד את המדינה ולהביס את ג'רמי קורבין (מנהיג מפלגת הלייבור). זה מה שאנחנו הולכים לעשות. כולנו הולכים להביס את ג'רמי קורבין". ג'ונסון התחייב שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי בתאריך היעד שנקבע, 31 באוקטובר. ג'ונסון, שהנהיג את מחנה הברקזיט במשאל העם הדרמטי ב-2016, משוכנע שעד תאריך היעד הוא יגיע להבנות עם בריסל ולא ישאיר את בריטניה במצב של פרישה ללא הסכם - תרחיש שלדעת רבים יוביל לכאוס כלכלי ותחבורתי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים