שתף קטע נבחר

למרות הוראת הממשלה: הדירות ה"עזובות" לא מגיעות לדיור הציבורי

למרות שההחלטה להגדיל את מאגר הדירות בדיור הציבורי על ידי הקצאת דירות "עזובות" גובשה לפני שנה, טרם הועברו המלצות לצורך יישום המהלך. לפי נתונים שהציג משרד הבינוי והשיכון, 4,145 זכאים ממתינים לדיור ציבורי. משרד האוצר: "המלצות מתגבשות בימים אלה"

שנה אחרי שהממשלה החליטה להגדיל את מאגר הדירות בדיור הציבורי על ידי הקצאת דירות "עזובות" שברשות האפוטרופוס הכללי - היישום עוד רחוק. ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet נודע שעל אף שהממשלה חייבה את החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, לגבש המלצות לצורך יישום המהלך בתוך שלושה חודשים בלבד, זה טרם נעשה.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

שפל היסטורי במכירת דירות יד שנייה בחודש מאי

מבקר המדינה: כך החמיצה הממשלה את הפוטנציאל של דירות הרפאים

דירות הרפאים שיכלו להוריד את מחירי הנדל"ן

הצעה לפתרון משבר הדיור: לבנות חצי מיליון דירות להשכרה

 

החלטת הממשלה ביקשה להגדיל לאלתר את מאגר הדירות הציבוריות, שנמצא במחסור. לפי נתונים שהציג משרד הבינוי והשיכון, עולה שנכון לינואר 2019, ממתינים 4,145 זכאים לדיור ציבורי, לא כולל עולים ותיקים.

    (צילום: אוראל כהן)
אילוסטרציה. למרות הוראת הממשלה: הדירות ה"עזובות" לא מגיעות לדיור הציבורי(צילום: אוראל כהן)
 

ההחלטה התקבלה במאי 2018, תחת הכותרת "קידום השימוש בדירות המועברות מהאפוטרופוס הכללי לטובת זכאי הדיור הציבורי".

 

מטרתה הייתה לייצר מתווה על פיו דירות "עזובות" הנמצאות ללא דורש באחריות האפוטרופוס הכללי, יועברו בתוך זמן קצר לשימוש המדינה לצורכי דיור ציבורי. כאמור, החשב הכללי הונחה לגבש המלצות בתוך 90 יום, דהיינו עד ל-13 באוגוסט 2018. לצורך יישום ההחלטה נדרש תיקון חקיקה בחוק האפוטרופוס הכללי - אך זה בוצע ואושר כבר בחודש יולי 2018.

 

סיבת העיכוב: ההמתנה לתיקון החקיקה שנדרש ליישום

ועם זאת, בבדיקה שערך המרכז להעצמת האזרח ביוני 2019 עלה שההחלטה לא יושמה כלל, וטרם גובשו ההנחיות הנדרשות. סיבת העיכוב שצוינה על ידי החשב הכללי הייתה ההמתנה לתיקון החקיקה שנדרש ליישום ההחלטה, אך כאמור - התיקון נעשה לפני כשנה.

 

"למרות לוחות הזמנים הברורים שנקבעו להחלטה, היא טרם יצאה אל הפועל", אמרה מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח, עו"ד עינת פישר לאלו. "מן הראוי שהממשלה, אשר הכריזה על הבשורה, תעמוד גם על מימושה".

עו
עו"ד עינת פישר לאלו (צילום: יואב אלון )
 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "לאחר בחינת הנתונים ומיפוי הסוגיות והקריטריונים הרלוונטיים, בימים אלה מגובשות ההמלצות על מנת להעבירן לשר האוצר".

 

מהתגובה עולה שייקח עוד זמן רב עד שיוספו את הדירות למאגר הדיור הציבורי. לפי שעה מכהנת ממשלת מעבר ובאוצר כלל לא גובשה התוכנית, ויארך זמן עד שימונה שר אוצר בממשלה הבאה, ועוד זמן עד שיתפנה לעסוק בנושא, בהתחשב בעבודה שתצטבר על שולחנו לקראת גיבוש התוכנית הכלכלית לצמצום הגירעון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
דיור ציבורי. אילוסטרציה
צילום: אוראל כהן
מומלצים