שתף קטע נבחר

המטרה החדשה של רפי פרץ: הוספת אריאל לוועד ראשי האוניברסיטאות

פרץ ינסה להעביר את המהלך שלא הצליח לעשות קודמו בתפקיד, נפתלי בנט. על פי גורמים המעורים בפרטים, שר החינוך נועד בנושא עם יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות עוד בטרם נכנס לתפקידו. פרץ: "לא נכנס לדברים הנאמרים בשיחות סגורות". בוועד ראשי האוניברסיטאות מכחישים

רפי פרץ קורא לשקד ולבן גביר:
ינסה לעשות מה שקודמו לא הצליח לעשות. רפי פרץ(צילום: טל שחר)

חודשים בודדים לאחר שאושרה באופן סופי הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, גורמים במערכת ההשכלה הגבוהה סיפרו לאחרונה ל-ynet כי שר החינוך רפי פרץ מעוניין להכניס את המוסד האקדמי לוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), בדומה לקודמו בתפקיד נפתלי בנט.

 

על פי גורמים המעורים בפרטים, עוד בטרם נכנס פרץ לתפקידו, הוא שוחח על הנושא עם יו"ר ור"ה ונשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין בפגישה שהתקיימה בכנסת. פרץ הביע את רצונו לקדם את המהלך השנוי במחלוקת - שגרם בעבר לבנט אף לאיים כי יפעל להפסקת שיתוף הפעולה עם הגוף, אם אריאל לא תצורף אליו.

 

כמו כן, לטענת גורמים באוניברסיטאות, הנושא צפוי לעלות לדיון בקרוב בוור"ה. "נושא צירוף אריאל לוור"ה ידון באחת הישיבות הבאות", נמסר בתגובה לשאלת ynet בעניין. בנוסף, בסביבת השר סיפרו כי הנושא נמצא בסדר העדיפויות שלו.

 

גורם בכיר באחת האוניברסיטאות טוען כי פרופ' רובין, בניגוד לקודמו בתפקיד, נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסף קלפטר, דווקא "חיובי יותר כלפי המהלך". הגורם הוסיף כי "הוא בוודאי רוצה למצוא חן בעיני הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), כדי לחזק את אוניברסיטת חיפה. מהלך מהסוג הזה יביא אותו לשם".

 

ועד ראשי האוניברסיטאות מורכב מנשיאי כל שבע אוניברסיטאות המחקר שבתחומי הקו הירוק, כשהאוניברסיטה הפתוחה במעמד של משקיפה. בור"ה פועלים גם פורום רקטורים ופורום מנכ"לים. במשך שנים התנגדו בור"ה לצירופה של אוניברסיטת אריאל, כשהטענות לגבי המניע מאחורי ההתנגדות חלוקות: במערכת הפוליטית טענו לאורך השנים כי הסיבה לכך היא הימצאותו של המוסד האקדמי מעבר לקו הירוק, ואילו במערכת ההשכלה הגבוהה ציינו את החשש מפני פגיעה בכמה ממענקי המחקר המרכזיים שבהם יזכו האוניברסיטאות אם אריאל תצורף לור"ה, ובהם מענקי Horizon 2020 של האיחוד האירופי.

 (צילום: יצחק שליסל) (צילום: יצחק שליסל)
(צילום: יצחק שליסל)

בפנייה של בנט ליו"ר ור"ה הקודם מחודש אוקטובר האחרון בניסיון לצרף את אריאל לוועד, הוא ציין כי "בהתאם לחוות דעת משפטית אשר הוצגה לי ומצורפת, קבלת אוניברסיטת אריאל לור"ה, אינה משפיעה על זכאותן ו/או יכולתן של אוניברסיטאות ישראליות לקבלת תקציבי מחקר מקרנות בינלאומיות ואירופאיות בפרט, עבור פעילות מחקר המתבצעת בתוך הקו הירוק".

 

עוד הוסיף בנט: "אינני מתכוון להשלים עם מציאות בה גוף, הממומן מהותית מכספי ציבור, יזכה לשיתוף פעולה ממשלתי מלא בזמן שהוא מפלה אפליה קשה מטעמים לא ענייניים. אם לא תצרפו את אוניברסיטת אריאל לוועד ראשי האוניברסיטאות לאלתר, אאלץ לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על הפסקת שיתוף הפעולה של מוסדות המדינה עם ארגונכם".

 

גורם בכיר באוניברסיטת אריאל מספר כי "שיתוף הפעולה המדעי והמחקרי של אנשי אוניברסיטת אריאל עם חוקרים מכל האוניברסיטאות בארץ מתקיים ומתקדם בצורה חיובית ללא כל קשיים". עם זאת, לטענת הגורם, "הסיטואציה המלאכותית שבה אנחנו לא נכללים בור"ה גוררת קשיים מיותרים, שאמנם לא עוצרים את ההתפתחות של המוסד שלנו, אבל יוצרת קשיים. לדוגמא, קיים פורום של שיתוף פעולה בין סגני הנשיא למחקר ופיתוח של האוניברסיטאות, בו מגבשים מדיניות משותפת מול גופים שמקצים תקציבי מחקר כמו המדען הראשי. סגני הנשיא רוצים לשתף פעולה עם אריאל, אך ההנחייה שהם מקבלים מור"ה היא לא לשתף פעולה".

 

בחודש פברואר אושרה סופית הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, לאחר שחברי מל"ג יו"ש הצביעו בעד הקמתה, יום לפני שהגוף התמזג עם מל"ג ישראל. גם פתיחת הפקולטה באריאל לוותה בביקורת רבה מצד ראשי האוניברסיטאות, שהכחישו נמרצות כי הסיבה להתנגדות היא פוליטית.

הצהרה לתקשורת מפלגת הימין החדש איילת שקד נפתלי בנט  (צילום: מוטי קמחי)
פרץ יצליח לעשות מה שלא עשה? נפתלי בנט(צילום: מוטי קמחי)

"פתיחה של פקולטה נוספת לרפואה רק תגרום נזק, תחריף את המצוקה ותפגע בסטודנטים הקיימים, באיכות ההכשרה הרפואית שלהם וגם בכל מערכת הרפואה הציבורית ובחולים", אמר אז ל-ynet נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן. "מהלך שכזה יפגע בסטודנטים שכן לא יהיה מספיק מקום לקלוט אותם בבתי החולים ובכך שנות הלימוד שלהם עלולות להתארך ובסופו של דבר לא יגדל מספר הרופאים שיוכשרו בישראל".

 

מלשכת שר החינוך פרץ נמסר: "השר לא נכנס לדברים הנאמרים בשיחות סגורות. אוניברסיטת אריאל מוסד ראוי וחשוב בהשכלה הגבוהה בישראל ואין שום סיבה שתודר מור"ה".

 

מוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נמסר: "מדובר בפגישת היכרות בלבד שהתקיימה עוד לפני כניסתו של פרץ לתפקיד שר. יו"ר ור"ה מקיים פגישות שוטפות וקבועות עם כל מקבלי ההחלטות בתחום ההשכלה הגבוהה ואינו נוהג לדווח בתקשורת על הדברים הנאמרים בשיחות אלו. נבהיר כי המתואר בכתבה אינו תואם את המציאות".


פורסם לראשונה 25/07/2019 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים