שתף קטע נבחר

פרשת הקללות בצ'אט: מושל פורטו ריקו מתפטר

ריקרדו רוסלו הודיע שיפרוש מתפקידו אחרי כמעט שבועיים של הפגנות המוניות נגדו. המחאה פרצה בעקבות דליפת התכתבויות מלאות גסויות ומיזוגיניה שניהל עם בכירים בממשלו. אלפים חגגו מחוץ למעונו: "יש תקווה"

מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסלו הודיע הלילה (ה') שיפרוש מתפקידו, אחרי כמעט שבועיים של הפגנות המוניות נגדו בעקבות הדלפת הודעות גסות ומעליבות בינו לבין יועציו הבכירים. רוסלו אמר שההתפטרות תיכנס לתוקף ב-2 באוגוסט. שרת המשפטים וונדה ואסקז תחליף אותו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

ריקרדו רוסלו מושל פורטו ריקו נדרש להתפטר צ'אט מודלף (צילום: AP)
"הדרישות להתפטרותי היו מכריעות וקיבלתי אותן בהכנעה". רוסלו(צילום: AP)

"העדיפות היחידה שלי הייתה טרנספורמציה של האי שלנו ורווחתם של בני עמנו", אמר רוסלו בהצהרה שבה הציג את הישגיו, לפני שהודיע על התפטרותו. על ההפגנות נגדו אמר: "הדרישות להתפטרותי היו מכריעות וקיבלתי אותן בהכנעה". מוקדם יותר השבוע הוא הודיע שהוא פורש מתפקיד יו"ר המפלגה הפרוגרסיבית החדשה, ושלא יתמודד על כהונה נוספת בבחירות שייערכו בשנה הבאה.

 

רוסלו בן ה-40 הוא בנו של מושל לשעבר. הוא המושל הראשון שמתפטר מתפקידו בהיסטוריה המודרנית של פורטו ריקו, אי בשליטת ארה"ב שמונה יותר משלושה מיליון אזרחים אמריקנים ללא ייצוג מלא בקונגרס או זכות לבחור נשיא.

מפגינים חוגגים התפטרות מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסלו ב סן חואן (צילום: AP)
"יש חששות, אבל יש גם תקווה". מפגינים חוגגים את ההתפטרות מחוץ למעון המושל(צילום: AP)

מפגינים חוגגים התפטרות מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסלו ב סן חואן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אלפי בני אדם שהתגודדו מחוץ למעון המושל בסן חואן העתיקה הריעו בהתלהבות ובשירה אחרי שהמושל פרסם את הודעת ההתפטרות שלו, מעט לפני חצות (שעון מקומי). "זה היסטורי, אבל אנחנו צריכים להיות זהירים. מה יקרה מעבר לזה? יש חששות, אבל יש גם תקווה", אמר המעצב ג'ליל סרנו. הוא הצביע על קהל הצעירים מחוץ למעון ואמר, "זה שייך להם".

 

מאות אלפים יצאו לרחובות בעקבות פרסום שיחות צ'אט מלאות גסויות ומיזוגיניה בין רוסלו לבין תשעה אחרים מבכירי ממשלו לפני כשבועיים, ודרשו מהמושל להתפטר. פרסום השיחות רק החריף את הזעם הציבורי על השלטון בשל השחיתות המתמשכת, חוסר יציבות כלכלית, ההתאוששות האיטית מהוריקן "מריה" שהכה במדינה לפני כשנתיים וניהול כולל בעייתי של האי.

מפגינים חוגגים התפטרות מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסלו ב סן חואן (צילום: AP)
מפגינים חוגגים מחוץ למעון המושל(צילום: AP)

מפגינים חוגגים התפטרות מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסלו ב סן חואן (צילום: AP)
(צילום: AP)

בשיחות הצ'אט התנהגו המשתתפים – כמה מהגברים החזקים ביותר בפורטו ריקו – כמו חבורת נערים שלוחי רסן. פרשת השיחות הפרטיות, המשתרעות על פני 889 עמודים, התפוצצה יום אחרי ששר החינוך לשעבר בממשלו של רוסלו וחמישה בני אדם אחרים נעצרו בגין העברה שלא כראוי של כספים פדרליים לקבלנים בעלי קשרים פוליטיים.

 

השיחות התנהלו באפליקציית המסרים המוצפנים טלגרם, ובין השאר מתועד בהן רוסלו מכנה פוליטיקאית מניו יורק שמוצאה פורטו ריקני "זונה". על פוליטיקאית אחרת כתב "בת של זונה". בהזדמנות אחרת התבדח על משקלו של גבר שמן שהצטלם איתו.

 

שיחות הצ'אט כוללות גם הערות הומופוביות על הכוכב הפורטו ריקני ההומו ריקי מרטין ושורה של סמלי אימוג'י בצורת אצבע משולשת המופנים אל רשות פדרלית המפקחת על התנהלותה הכספית של פורטו ריקו. רבים בטריטוריה מכנים את הפרשה "צ'אט-גייט" ו"ריקיליקס".

ריקרדו רוסלו מושל פורטו ריקו נדרש להתפטר צ'אט מודלף (צילום: EPA)
מפגינים נגד רוסלו(צילום: EPA)

ריקרדו רוסלו מושל פורטו ריקו נדרש להתפטר צ'אט מודלף (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בשיחות בקבוצה הוזכרה מליסה מארק-ויוריטו ממועצת העיר ניו יורק, ורוסלו השתמש נגדה בצ'אט במילה "זונה". כשהוזכרה כרמן יולין קרוז, ראש העיר סן חואן שהודיעה כי בכוונתה להתמודד מול רוסלו על תפקיד המושלת בשנת 2020, אמר רוסלו: "היא השתגעה. או זה, או שהיא ממש בת של זונה".

 

אף שהפורטו ריקנים כבר מתייחסים בציניות רבה לסוגיה של שחיתות פוליטיקאים, אפילו הם הזדעזעו משיחות הצ'אט יותר מאשר משערוריות קודמות. לדברי מריו נגרון פורטיו, פרופסור בבית הספר למנהל ציבורי באוניברסיטת פורטו ריקו, הזעזוע נובע בין השאר מכך שלרוסלו יש תדמית של איש משפחה עדין ואפילו צייתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים