שתף קטע נבחר

גל החום באירופה: "היום החם בהיסטוריה"

גל החום במערב אירופה נמשך והיום הוא יגיע לשיאו. בגרמניה, לוקסמבורג והולנד צפויים להישבר שיאי החום שנקבעו רק אתמול. החזאים מעריכים שבפריז יישבר שיא של 70 שנה. "שינויי האקלים אמיתיים. זה קורה עכשיו"

 

 

במערב אירופה מתמודדים גם היום (ה') עם חום קיצוני, שלפי החזאים צפוי להיות החם בהיסטוריה בחלק מהאזורים. זהו גל החום השני שפוקד את האזור בתוך חודש, והיום הוא צפוי להגיע לשיאו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

גל חום אירופה גרמניה פרנקפורט (צילום: AP)
שיאי חום שנשברו אתמול יישברו שוב היום. כלב מצטנן בנהר ליד פרנקפורט(צילום: AP)

בפריז צפוי להישבר היום שיא של 70 שנה, עם 40.4 מעלות. גם בריטניה עשויה לחוות היום את היום החם ביותר בהיסטוריה שלה, ולחצות את השיא שנמדד בשנת 2004 – 38.5 מעלות. בבריטניה ובצרפת הפחיתו את מהירות נסיעת הרכבות מחשש לנזקים בעקבות החום.

 

מפעילת הרכבות הצרפתית SNCF המליצה לנוסעים באזורים החמים ביותר לדחות נסיעות עד שגל החום יחלוף. חברת האנרגיה הצרפתית EDF מסרה כי היא מגבילה את הייצור בשני מפעלים גרעיניים מחשש להתחממות יתר בשני נהרות המשמשים לצורך קירור, שעלולה להוביל להרג דגים.

גל חום אירופה גרמניה ברלין (צילום: AP)
ילד מתקרר במזרקה בברלין(צילום: AP)

בגרמניה, לוקסמבורג והולנד נקבעו רק אתמול שיאי חום של כל הזמנים, וכבר היום השיאים הללו צפויים להישבר. בבלגיה נאלצו החזאים להכין מחדש מפות חום כדי לכלול בהן טמפרטורות העולות על 40 מעלות.

 

בהולנד, חקלאים רבים השאירו את הפרות שלהם לישון בחוץ במקום להחזיר אותן לרפתות בלילה. בעיירה מידהארניס מתו עשרות חזירים אחרי שמאוורר התקלקל. בהולנד נשבר אתמול שיא חום של 75 שנה אחרי ש-38.8 מעלות נמדדו בדרום המדינה.

גל חום אירופה ליד מוזיאון הלובר פריז צרפת (צילום: AP)
אנשים קפצו למזרקה ליד מוזיאון הלובר בפריז(צילום: AP)

בבלגיה נרשם שיא של כל הזמנים עם 39.9 מעלות שנמדדו בבסיס הצבאי קליינה-ברוגל. השיא הקודם נקבע ביוני 1947. בעיר גיילנקירכן שבמערב גרמניה נמדדו אתמול 40.5 מעלות.

 

גל החום הלא שגרתי מורגש מדרום-מערב היבשת ועד לנורבגיה שבצפונה, ובכל השטח העצום הזה מחפשים האירופים דרכים להתקרר. הבחירה של רבים מהם לבלות באגמים ובנהרות מובילה גם לעלייה במקרי הטביעה.

גל חום אירופה ליד מוזיאון הלובר פריז צרפת (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

העובדה שמדובר בגל החום השני באירופה בתוך פחות מחודש מגבירה את הדאגה ביבשת מהשפעתו של האדם על ההתחממות הגלובלית. גל החום שנרשם באירופה ב-28-26 ביוני נחשב נדיר לחודש יוני, ולשם השוואה אם הוא היה נרשם ביוני 1900 – הוא היה חם ב-4 מעלות פחות.

 

קלייר נוליס מהארגון המטאורולוגי העולמי אמרה ששינויי האקלים הופכים את האירועים הללו של גלי חום קיצוניים ליותר ויותר סבירים. לדבריה, השנים 2019-2015 צפויות להיות החמות ביותר בהיסטוריה. "שינויי האקלים הם אמיתיים", היא אמרה. "זה לא תרחיש בעתיד הרחוק. זה קורה עכשיו, וזה בא לידי ביטוי באירועי מזג אוויר קיצוניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
גל החום יגיע היום לשיא
צילום: AP
מומלצים