שתף קטע נבחר

השריפה בתבור סיכנה כנסייה חשובה: "המדינה הזניחה"

בעקבות השריפה שסיכנה את חייהם של 12 נזירים בכנסיית ההִשתנוּת, הגוף שאמון על שמירת המקומות הקדושים אמר כי ישראל מזניחה את הכנסייה ולא מספקת לה מים: "חופש הפולחן מחייב שירותים בסיסיים"

 

שריפה גדולה שפרצה אתמול (חמישי) אחר הצהריים בהר תבור שבגליל התחתון, סיכנה את היישוב אום אל-ג'אנם וגם את כנסיית ההִשתנוּת, שניצבת בפסגת ההר. 12 נזירים ששהו במקום פונו.

 

בכנסייה אמרו כי השריפה חשפה את היעדר התשתיות, מחדל שעליו הם מתריעים כבר שנים, ובעיקר את היעדר המים הזורמים באתר שנחשב לאחד הקדושים בישראל בשל האמונה הנוצרית שבמקום ההוא פגש ישו במשה ואליהו - והוכר כבן האלוהים.

 

שריפה הר תבור (צילום: אילנה קופאנו)
השריפה אמש בתבור(צילום: אילנה קופאנו)

נזק השריפה בהר תבור (צילום: קסטודיה טרה סנטה)
(צילום: קסטודיה טרה סנטה)
בקסטודיה טרה סנטה, שומרת המקומות הקדושים לנצרות מטעם הוותיקן, אמרו היום כי הסכנה לנזירים היא תוצאה ישירה של הזנחה של המדינה בכל הנוגע לתשתיות הבסיסיות בהר תבור, וכי עד היום המדינה התעלמה מההתרעות של אנשי הכנסייה.

 

האב פרנצ'סקו פאטון, ראש קסטודיה טרה סנטה קרא לרשויות "לעמוד במחויבויותיהן על פי חוק", ואמר כי "מצפים מהן להבטיח אספקה סדירה של מים להר ולו מערכת ביוב בסיסית. הבטחת חופש הפולחן והגישה לאתרים הקדושים, כוללת את החובה להבטיח אספקה סדירה של השירותים הבסיסיים ביותר לאותם אתרים, ושמירה על חיי הנזירים והמבקרים במקום".

 

השריפה החלה סמוך לשעה 16:00 והתפשטה במהירות במעלה ההר בחסות הרוחות החזקות. בשירותי הכיבוי העריכו כי מהירות הרוח בזמן השריפה עמדה על שבעה מטרים לשנייה.

 

נזק השריפה בהר תבור (צילום: סטודיה טרה סנטה)
נזקי השריפה(צילום: סטודיה טרה סנטה)

למקום הוזעקו כוחות גדולים מתחנות עפולה וטבריה, ובמהלך מאמצי הכיבוי במקום כ-30 כבאים ומתנדבים רבים מארגונים שונים, בהם הקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים, השומר החדש ועוד. המשטרה סייעה בפינוי צירים וכן הפעילה מסוק שאסף מידע על התקדמות השריפה ודיווח על כך לכבאים. באזור הוקם חפ"ק שבו ריכזו את המידע ושינעו את הכוחות.

 

צירים רבים באזור נסגרו, ובגלל החשש להגעת האש לכנסייה וחסימת הדרך אליה, פונו הנזירים. בשלב מסוים עלה חשש כי האש תתפשט ליישוב אום אל-ג'אנם והכבאים ריכזו את המאמצים באזור זה. מפקד אזור טבריה בשירותי הכיבוי, טפסר יוסף בן יוסף, אמר כי האש בערה בעוצמה במספר גזרות, והתפשטה במהירות בחסות הרוחות כאשר הכבאים עושים מאמצים עילאיים להשתלט עליה.

 

הכבאים הצליחו להשיג שליטה באש סמוך לשעה 01:00 בלילה, אך גם בשעות הבוקר עוד נמשכו פעולות הכיבוי הסופיות. על פי הערכות, בין 7,000 ל-10,000 דונם של חורש טבעי עלו באש.

 

מרשות המים נמסר בתגובה כי "על התבור יש שתי כנסיות, אחת קתולית עם צינור מים שעולה מתחנת שאיבה מאזור עין דור, והשניה אורתודוקסית הנשענת על בורות מים. בעבר היו נסיונות שונים לחבר ביניהם, אך הם לא צלחו".

 

ברשות ציינו כי "חברת מקורות קיבלה הנחיה לביצוע שבעקבותיה הגישה תכנית שאושרה על ידנו ונמצאת כבר בתכנון מפורט והליך סטטוטורי. מקווים שבמהלך השנה הבא התוכנית תבוצע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילנה קופאנו
השריפה בתבור
צילום: אילנה קופאנו
מומלצים