שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כנגד כל הסיכויים

  ג'יל רם לא ידעה מתי בדיוק היא נולדה ומי היו הוריה. כמי שהייתה התינוקת הכי צעירה של פרשת סחר התינוקות הגדולה של ארה"ב, היא כבר איבדה תקווה. הודות לטכנולוגיה חדשה היא גילתה את הסיפור המלא ומשפחה חדשה וחמה

  בשנות החמישים, החלו במיאמי השמועות על סחר בתינוקות. חקירה פדרלית שנפתחה בנושא לא נשאה פרי ואיש לא ידע אז שאישה אחת בפלורידה יילדה ומסרה עשרות תינוקות לאימוץ, עם מסמכים מזויפים לחלוטין, וחשפה דורות שלמים למציאות בלי עקבות ושורשים.

   

  משנת 1927 ל -1963, עבדה קתרין מ. קול כמיילדת בביתה, ומאוחר יותר במרפאה שפתחה וקיבלה עשרות נשים הריוניות שלא רצו או יכלו לטפל בילדים שבבטנן.

   

  קול פתחה מרפאה בשם סוארס, וביחד עימה טיפלו בנשים גם שותפותיה, רובי סוטרה או אפריין סוארס.

  הייתה זו, כך על פי הרשויות, הפרשייה הקיתונית והרחבה ביותר של אימוץ בלתי חוקי בתולדות המדינה, כאשר יילדה קול יותר מ -1,000 תינוקות, רובם ללא תיעוד חוקי, מתוך המרפאה שלה משנות השלושים ועד שנות השישים. היא נפטרה בשנת 1981, ולא הותירה רישומים ומבלי שהודתה מעולם במלוא היקף הפעולה המוצלחת שיצרה שלושה דורות של מי שכונו "תינוקות קול", שנותרו מאחור במאבק כמעט ב לתי אפשרי לחבר את זהותם.

   

  "היא שיחקה את אלוהים לחלוטין", אמרה ג'וזט מארק, פקידת אימוץ פלורידה בדימוס. "אין לנו שום תיעוד רשמי לגבי אימוצם – כאילו שהם מעולם לא נולדו - מה שהופך את זה כמעט בלתי אפשרי לעזור לאנשים האלה למצוא את הוריהם הבילוגים."

   

  שלי רם, ישראלית אמריקאית, נולדה אל התעלומה הגדולה של אימה, שידועה כצאצאית הצעירה ביותר שיולדה ונמסרה לאימוץ על ידי קול. בראיון מיוחד ל'ידיעות אמריקה' היא מתארת את המציאות המורכבת של חיים מלאים בסימני שאלה. "אבא שלי ישראלי אשכנזי ממשפחה של ניצולי שואה שבאופן טיפוסי לא מדברים ממש על השואה. אנחנו לא יודעים הרבה, אבל יודעים על השורשים היהודיים, יודעים מאיפה הם הגיעו ומי אנחנו כמשפחה", היא מסבירה. "במקרה של אמא שלי זה מעולם לא היה פשוט. סבתא שלי לא יכולה הייתה להביא ילדים והיא חיפשה לאמץ. כשהיא שמעה מעורך דין שיש ילדה בת שלושה חודשים בפלורידה שמחכה להורים אוהבים, היא מיהרה להגיע לשם מניו יורק ולאמץ את הילדה שבה היא התאהבה מהרגע הראשון."

   

   

  גכ ()
  משפחה מורחבת. ג'יל והמשפחה המורחבת

   

  עובדת האימוץ הייתה בשקיפות מלאה, לכן כשהגיעה לגיל 20, החליטה לחפש את הוריה הביולוגים. אז גילתה שהמציאות מורכבת בהרבה ממה שיכולה הייתה לדמיין. "אמא שכרה חוקרים שינסו להגיע למשפחה הביולוגית. כל מה שהיה בידה היה שמה של קתרין כמי שחתומה על תעודת הלידה."

   

  לאט לאט נחשפו עוד ועוד פרטים. כך הסתבר שקתרין נהגה לשנות את תאריכי בלידה, לזייף את שמות ההורים הביולגים ואת מוצאם. עוד הסתבר שקתרין לא ממש עשתה זאת למען בצע כסף. למעשה, היא גבתה מחיר נמוך במיוחד מהמשפחות המאמצות של בין $25-$2000 בלבד. החוקרים גילו גם כי אי שם בשנות החמישים כאשק התגלו פרטים נוספים וחקירה נפתחה נגד קול, היא אף שיחדה את השוטרים לסגור את התיק.

   

  אמא של שלי נתקפה בתדהמה. "היא מבינה לפתע שאפילו תאריך לידה אין לה". בתמונות שלה מהימים הראשונים עם המשפחה המאמצת, נראה שגילה גדול יותר מזה שנאמר למשפחה. "סבתא שלי בכלל לא ידעה מעולם שהייתה בעיה. אף אחד לא היה מעורב. קתרין עשתה את זה עבור נשים שעשו שהיו ברוב המקרים צעירות מדי או לא נשואות או כאלו שבגדו בבעלים. הא מעולם לא חטפה את הנשים האלו אלא עשתה את זה עבור מי שלא רצו את הרקורד. היא בדקה היטב למי היא מוכרת את הילדים ולכן העבירה אותם רק לאנשים מאוד עשירים או מאוד משכילים."

  משפחתה המאמצת של רם הייתה משפחת יהודים עשירה מאוד והתקבלו בברכה על ידי קתרין. גם הם ניסו לשכור חוקרים לאורך השנים בנסיון נואש להבין מאין מגיעים הוריה הביולוגים של ביתם והנסיונות עלו בתוהו.

   

  גכ ()
  ללא שורשים. ג'יל כתינוקת

   

  לפני כמה חודשים חזרה שלי לארה"ב אחרי שחיה למעלה מעשור בישראל. היא רצתה לדעת יותר על הזהות שלה כישראלית אמריקאית ופנתה לאתר מיוחד לאיתור DNA וקשרים משפחתיים. וכך החלו לפתע העובדות להתגלות.

   

  "באנססטרי דוט קום יש מאגר אדיר שהוביל אותנו עד בני דודים בדרגה ראשונה", היא נלהבת לספר. "הייתי חייבת לעשות יותר", מתארת שלי. היא הבינה שמה שיש בפרשה הזו בשפע הוא הצאצאים שנולדו והכמיהה המשותפת של כולם לקבל תשובות. כך מצאה פורום מיוחד לילדים וקיבלה המלצה על חוקרת מיוחדת שעם הנתונים שקיבלה מצאה את המשפחה כולה בתוך 4 חודשים בלבד. היא גילתה לא פחות מ-25 חברי משפחה שנלהבו מאוד לגלות על האחות האבודה. "היא מצאה את שני ההורים של אמא שלי. מסתבר שהאמא ילדה אותה בגיל 34, היא הייתה גרושה עם שני ילדים. באותם חודשי הריון הבנים שלה נאלצו לעבור מבית של דוד אחד לאחר כי היא לא ממש תפקדה. בתמונות אנחנו רואים אותה עם צלב ענק. כך גם גילינו", היא צוחקת, "שאנחנו שיקסעס. את התינק היא עשתה עם גבר נשוי שלא רצה להנשא לה. גילינו שהוא עצמו נרצח בשנות השמונים."

   

  היום הקשר כבר יומיומי והם לומדים להכיר אלו את אלו. "מסתבר שהילדות של אחיה של אמי הייתה מ אוד קשה. הם לא נשארו במקום אחד אף פעם, נעו מבית אחד לאחר בזמן שאימי חיה חיים מפנקים וחמים. למעשה רק המפגש שנערך עכשיו עם אימי הוביל לאיחוד ביניהם כשחלקם לא התראו כבר עשרות שנים."

  בחודש הבא ייערך מפגש ענק של כל בני המשפחה שיראו אלו את אלו, חלקם לראשונה ויחגגו את האיחוד היהודי-נוצרי, ישראלי-אמריקאי שנולד כנגד כל הסיכויים.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'יל ובנותיה. "פתאום אנחנו שיקסעס".
  מומלצים