שתף קטע נבחר

תובע את המשטרה: "כפו עליי באלימות לחלל שבת"

דתי שעוכב לחקירה בשבת לאחר קטטה סירב לשים את אצבעו על מכשיר לקריאת טביעות אצבע. השוטרים לא הסכימו לחכות למוצ"ש. עכשיו הוא תובע

בית משפט השלום בירושלים ידון בקרוב בתביעה שהגיש תושב ירושלים נגד משטרת ישראל, שבה הוא תובע פיצויים של מאות אלפי שקלים בטענה ששוטרים נהגו באלימות חמורה וכפו עליו לחלל שבת בכוח.

 

המקרה אירע באחת השבתות של אוגוסט 2017. התובע, כבן 33, הוא אדם שומר מצוות. לאחר קטטה שאירעה באותו יום, הוא נלקח לתחנת נווה יעקב, שם השוטרים ביקשו ממנו להזדהות. הוא סירב לומר את שמו ולשים את אצבעותיו במכשיר אלקטרוני לזיהוי טביעות אצבעות, וביקש לחכות למוצאי שבת על מנת שלא לחלל שבת בעצמו ולא לאלץ את השוטרים לחלל את השבת כשיקלידו את שמו במחשב.

 

אל התביעה צורף בין היתר סרטון שבו נראה התובע מתעקש שלא לשים את האצבע על המכשיר, ושלושה שוטרים עושים זאת בכוח – האחד אוחז בידו ומקרב אותה אל המכשיר, שני אוחז חזק בצווארו, ושלישי אוחז בידו השנייה.

 

שוטר שתיאר ותיעד את האירוע כתב במזכר (המהווה חלק מחומר החקירה) כי לאחר שהחשוד סירב להזדהות משום שסירב לחלל שבת, נדרשו שוטרים נוספים להפעיל כוח סביר על מנת לשים את אצבעותיו על מכשיר טביעות האצבע.

 

בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד ריול עדיקה נטען כי הסרטון מדבר בעד עצמו, בבחינת "תמונה אחת שווה אלף מילים". לטענת התביעה ניכר כי השוטרים הפעילו כוח לא סביר על התובע וגרמו לו לחלל שבת נגד רצונו. בתביעה נטען כי בעקבות האירוע, המהווה תקיפה לכל דבר, נגרמו לתובע סימנים כחולים ומכות, סבל ונזק נפשי בלתי הפיך, ופגיעה חמורה במצפונו ובאמונתו.

 

בנוסף לחוות דעת רופאה, התביעה צירפה פסיקה של "בית דין צדק דרכי משפט" – גוף דתי-קהילתי – אשר שלושת דייניו ציינו כי התובע "הציג ראיות הסרטות מזעזעות שמזכירים את הימים החשוכים והאפלים שעברו היהודים בארצות הנכר ודי למבין".

 

עוד נטען כי מדובר בפגיעה בזכותו הבסיסית של התובע לחופש דת ומצפון במדינה המוגדרת יהודית ודמוקרטית. התביעה פירטה שורה של חוקים שהמדינה הפרה לשיטתה, ובהם חוק יסוד הלאום, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, חוק העונשין חוק סדר הדין הפלילי ופקודת המשטרה. עוד נטען כי מדובר בעוולה נזיקית, וכי המדינה והמשטרה התרשלו בכך שלא הנהיגו שיטת חקירה בטוחה במקרה של עצור או חשוד שמבקש שלא לחלל שבת.

 

משטרת ישראל מסרה בתגובה: "מבדיקה שערכנו עולה כי הסרטון צולם לאחר מעצרו של חשוד שתקף שני מאבטחים, גרם לפציעתו של אחד מהם וסירב להזדהות ולהליך העיכוב. בזמן המעצר ולאחריו, החשוד איים וקילל את השוטרים קללות נמרצות, ואת המילים הקשות שיצאו מפיו לצד ריח חריף של אלכוהול נחסוך מציבור הקוראים.

 

"בתחנת המשטרה סירב להזדהות, השתולל וניסה לעשות פרובוקציה במקום ולכן השוטרים נאלצו להשתמש בכוח סביר ובסמכותם נגד החשוד שהתנגד בכל תוקף לשתף פעולה. בסיום חקירתו הוגש כנגד החשוד כתב אישום, הוא הורשע בבית המשפט ונפסק נגדו מתן פיצויים למתלונן בגין מעשיו. משטרת ישראל תמשיך לפעול נגד נגע האלימות ומעשי בריונות, בכל זמן ובכל מקום".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחשה: הרצל יוסף
אילוסטרציה
המחשה: הרצל יוסף
מומלצים