שתף קטע נבחר

עוד 15 הרוגים בהפצצות של אסד ופוטין: "העולם אדיש"

הסכם אזור החיץ בצפון סוריה קרס, ומאז אפריל נהרגו 740 איש בתקיפות של רוסיה והמשטר הסורי במעוזי המורדים. היום נהרגו 15 אזרחים, רובם ילדים: "החיים באידליב הם סיוט". באו"ם גינו את "האדישות הבינלאומית"

יותר מ-15 אזרחים סורים, רובם ילדים, נהרגו היום (שבת) בתקיפות אוויריות של רוסיה ומשטר אסד בצפון מערב סוריה. בחודשים האחרונים הגבירו שתי בעלות הברית את קצב התקיפות באזור, והרגו מאות בני אדם מאז אפריל.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מחוז אידליב נחשב למעוז הגדול האחרון של המורדים בסוריה. הוא נמצא בשליטת הארגון הג'יהאדיסטי הייאת תחריר א-שאם, השלוחה של אל-קאעידה בסוריה, ששולטת גם בחלקים מהמחוזות הסמוכים: חלב, חמה ולטקיה.

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: MCT)
פינוי נפגעים מההריסות בצפון סוריה(צילום: MCT)
 

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

מטוסי הצבא הסורי והצבא הרוסי לא אמורים לתקוף באזור, בעקבות ההסכם על הקמת אזור חיץ מחודש ספטמבר. למרות ההסכם, בשלושת החודשים האחרונים גובר מספר ההפצצות של פוטין ואסד במחוז אידליב.

 

בהסכם אזור החיץ שנחתם בתיווך טורקיה התחייבו הצדדים להגן על האזור, אך לא עמדו בהתחייבות. הג'יהאדיסטים סירבו לסגת מאזור החיץ ורוסיה וסוריה המשיכו להפציץ את אזורי המורדים. גם בירי של הג'יהאדיסטים נהרגו אזרחים, אם כי במספרים נמוכים בהרבה ממניין הקורבנות בהפצצות של אסד ופוטין.

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

בעיירה אריחה באידליב נהרגו היום 11 בני אדם בתקיפות אוויריות של המשטר הסורי, שבעה מהם ילדים. ארגון אופוזיציה דיווח שבתקיפות, שהיו בשני בנייני מגורים, נפצעו בנוסף 28 בני אדם. אחד ההרוגים בתקיפות היה ילד קטן שנמצא מתחת להריסות על ידי אנשי "הקסדות הלבנות", כשפניו מכוסות בדם. אנשי "הקסדות הלבנות" ממשיכים לחפש ניצולים מתחת להריסות. לפי ארגון אופוזיציה בתקיפה נוספת באזור אידליב נהרג ילד בהפצצה של הצבא הסורי. בצפון מחוז חמה הפציץ היום מטוס קרב רוסי אמבולנס והרג שלושה מחלצים שהיו ברכב.

 

ביום רביעי הפציצו מטוסי קרב את אריחה והרגו עשרה אזרחים. ברשתות החברתיות שיתפו הגולשים תמונה קשה של שלוש אחיות, ילדות, לכודות מתחת להריסות. מאז אחת האחיות מתה מפצעיה. השתיים האחרות מתאוששות בבית החולים.

הרוגים הפצצות של רוסיה ו צבא סוריה מחוז אידליב של ה מורדים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

בארגון Save the Children אמרו שלשום שמספר הילדים שנהרגו במחוז אידליב בארבעת השבועות האחרונים גבוה ממספר הילדים שנהרגו באזור בכל 2018. לפי הדיווחים בתקיפות האוויריות של אסד ופוטין באידליב נהרגו בשלושת החודשים האחרונים 740 בני אדם.

 

האו"ם מסר שיותר מ-450 אלף בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם בעקבות התקיפות באזור. בלשכת האו"ם לשיתוף פעולה הומניטארי דיווחו על 39 תקיפות נגד מרפאות ופרמדיקים בשלושת החודשים האחרונים. בנוסף נגרם נזק ל-50 בתי ספר שנפגעו בהפצצות. "המצב באידליב כרגע הוא סיוט", אמרו בארגון Save the Children.

ולדימיר פוטין פגישה עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בסוצ'י רוסיה (צילום: EPA)
פוטין וארדואן מסכמים על הקמת אזור חיץ ברוסיה, ספטמבר 2018(צילום: EPA)
 

מישל בצ'לט, נציבת האו"ם לזכויות אדם, גינתה אתמול את "האדישות הבינלאומית" לנוכח העלייה במספר הקורבנות באידליב. "מדובר באזרחים, ולאור הדפוס של המתקפות האלה מאוד לא סביר שכולם נפגעו בטעות", אמרה בצ'לט. "מתקפות מכוונות נגד אזרחים הן פשעי מלחמה, ומי שהורה לבצע אותם צריך לשאת באחריות על מעשיו".

 

כשלושה מיליון בני אדם גרים באזור שאותו מפציצות סוריה ורוסיה. כמעט מחציתם כבר נאלצו לברוח. במלחמה בסוריה, שנפתחה במרץ 2011, נהרגו עד כה יותר מ-370 אלף איש. מיליוני סורים ברחו מבתיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
פינוי נפגעים מההריסות בצפון סוריה
צילום: MCT
מומלצים