שתף קטע נבחר

העליון החזיר את התוכנית להרחבת בתי זיקוק לוועדה

השופט עוזי פוגלמן כתב בהחלטה כי המועצה הארצית תדון שוב בתוכנית. הוא הדגיש כי אם לא יתוקן הפגם בתוך 12 חודשים - התוכנית תבוטל. ראש העיר חיפה: "בית המשפט העדיף את האינטרס הציבורי". בזן בתגובה: "התוכנית נועדה בין היתר להחליף מתקנים ישנים בחדשים"

בית המשפט העליון קיבל חלקית עתירה של כמה ארגונים ירוקים, ביניהם אדם טבע ודין והקואליציה לבריאות הציבור, נגד הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה. השופט עוזי פוגלמן החליט להחזיר את התוכנית למועצה הארצית לתכנון ובנייה על מנת לאפשר לה לקבוע הוראות נוספות בתוכנית לגבי סוגי המתקנים שיהיו טעונים תכנון מפורט.

 

השופט פוגלמן כתב: "המועצה הארצית תדון ותקבע, בתוך תקופת הביניים, באילו קטגוריות של מתקני ייצור או מבנים חדשים בעלי השפעה סביבתית ניכרת יידרש תכנון מפורט בשים לב לקביעותינו". השופט הוסיף כי "אם לא יתוקן הפגם בתוך 12 חודשים - תבוטל התוכנית". 

 

בתי הזיקוק במפרץ חיפה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
בתי הזיקוק במפרץ חיפה(צילום: אלעד גרשגורן)

 

בערעורם של ארגוני הסביבה על פסק הדין של בית המשפט לענייני מנהליים בחיפה נטען כי התוכנית מאפשרת "גמישות יתר" ומעבירה את שיקול הדעת התכנוני לשלב הרישוי תוך הפרת עקרונות יסוד של דיני התכנון והבניה וללא הסמכה לכך בדין.

 

מנגד, בזן טוענת כי קידמה את התוכנית והשקיעה לשם כך משאבים ניכרים, במטרה להסדיר תכנונית את פעילותה ולהמשיך לספק את צרכי משק האנרגיה תוך מזעור ההשלכות הסביבתיות. לעמדתה, פירוט הנדבכים השונים המצויים בתוכנית והתסקיר המקיף שהוגש בצדה עומדים בדרישות החוק, כמו גם בדרישת הפסיקה ל"דרגת פירוט סבירה", וזאת בנתון למאפייניו הייחודיים של המתחם.

 

ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, ברכה על החלטת בית המשפט ואמרה כי "מדובר בצעד נוסף במאבק הכולל שאותו מנהלת עיריית חיפה, שהחל בהנהגה הקודמת וממשיך בנוכחית, נגד המפעלים המזהמים במפרץ חיפה ובראשם מתחם בזן. בהחלטה זו העדיף בית המשפט את האינטרס הציבורי על פי אינטרסים כלכלים. כולי תקווה כי גם הממשלה ומוסדות התכנון יפנימו את המסר החשוב שיצא היום מבית המשפט".

 

תמונה של עינת קליש רותם על רקע נמל העיר חיפה (צילום: יובל חן)
עינת קליש רותם, ראש העיר חיפה(צילום: יובל חן)

 

עו"ד לי-היא גולדנברג, ראש תחום כלכלה, סביבה ומשאבי טבע באדם טבע ודין, אמרה בתגובה להחלטה: "בית המשפט העליון בא והסיר הערפל מעל אחת התכניות הסטטוטוריות העמומות והבעייתיות שהיו לאחרונה ואשר התירה הרחבה בלתי מבוקרת של התעשייה המזהמת. בית המשפט הבין שלא ניתן לנתק את מתחם בזן מהלב הפועם של מפרץ חיפה וחצי מיליון התושבים שסובבים את המתחם. זו החלטה חשובה ביותר שמחזקת את ההלכה הפסוקה של בית המשפט בכל הנוגע לתכנון המפורט והחשיבות שלו בהגנה על בריאות הציבור".

 

רוית שטוסל, מרכזת "הקואליציה לבריאות הציבור", הוסיפה: "שנים של מאבק ציבורי להפחתת הזיהום התעשייתי וקידומו של חזון חדש ונקי למפרץ חיפה והיום אנחנו עוברים משוכה משמעותית בדרך אליו. מה שהיה ברור לנו כבר בתחילת הדרך קיבל היום את אישור בית המשפט העליון. באזור שבו קיים עודף תחלואה ותמותה הקשור בקשר סיבתי ומובהק לזיהום האוויר, אסור לאפשר למפעל בעל ההשפעה הסביבתית השלילית הגדולה ביותר בארץ להתקדם לבניית מתקני ייצור חדשים ללא הליך תכנוני מסודר ואמיתי וללא אפשרות השגה לציבור".

 

מבזן נמסר בתגובה להחלטה: "תב"ע בזן נועדה לאפשר לקבוצה לשפר את פעילותה הסביבתית תוך המשך הבטחת צרכי המשק. כפי שגם נכתב בהחלטת בית המשפט העליון, התוכנית נועדה בין היתר לאפשר לבזן להחליף מתקנים ישנים בחדשים, העומדים בתקנים המחמירים ביותר בעולם".

 

עוד נמסר כי "בית המשפט העליון קובע בין היתר במסגרת ההחלטה, כי 'אין להקל ראש בצורך בפיתוח גמיש של המתחם' וכי יש 'להתחשב במאפייניה הייחודיים של התעשייה במתחם'. בזן תפעל על פי פסק הדין על מנת להבטיח המשך פיתוח בר-קיימא, לתועלת המשק ותושבי האזור כאחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים