שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  אות לגיון הכבוד הצרפתי יוענק לפרופ' אווה אילוז
  פרופ' אילוז מהאוניברסיטה העברית אמרה: "בעיניי קבלת הפרס מעידה על החשיבות שצרפת מעניקה לחיי הרוח, ללא יחס לדת, אתניות, או מגדר"

  הסוציולוגית וחוקרת והסופרת המוערכת, פרופ' אווה אילוז מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית, תקבל היום (ב')  את עיטור אביר לגיון הכבוד הצרפתי. מדובר בעיטור החשוב ביותר בצרפת והוא מוענק מאז שנת 1802 על שירות צבאי וכתגמול לתרומה אזרחית יוצאת מגדר הרגיל. ללגיון הכבוד הצרפתי חמש דרגות: אביר, קצין, מפקד, קצין גבוה והצלב הגדול. בעבר קיבלו את הפרס: משה דיין, שמעון פרס, עמוס עוז, אהרן אפלפלד, דניאל בירנבוים, אהרן ברק, הרב ישראל מאיר לאו ואחרים.

   

  פרופ' אווה אילוז (צילום: יונתן בלום)
  פרופ' אווה אילוז(צילום: יונתן בלום)

   

  פרופ' אילוז אמרה: "גדלתי בצרפת ואהבתי אותה בגלל שהיא מתגמלת רוח ומשקיעה הרבה מאמצים בטיפוח של הרוח. בעיניי קבלת הפרס מעידה על החשיבות שצרפת מעניקה לחיי הרוח, ללא יחס לדת, אתניות, או מגדר".

   

  עיטור זה הוא אחד מתוך שלל פרסים חשובים שבהם זכתה אילוז עד כה. לפני כשנה זכתה בפרס א.מ.ת בתחום הסוציולוגיה, כשבנימוק זכייתה נכתב כי "פרס א.מ.ת מוענק לפרופ’ אווה אילוז על תובנות פורצות דרך בנוגע לאופני העיצוב של העצמי בחברה הקפיטליסטי בת-זמננו ועל העמדת מושגי מפתח שהפכו לאבני דרך בחשיבה של הסוציולוגיה הבינלאומית".

   

  פרופ’ אילוז נולדה במרוקו ועברה לצרפת בגיל 10. את לימודיה האקדמיים העבירה בפריז ובארצות הברית ולאחריהם התמנתה לתפקיד מרצה בכירה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ומאז 2010 החזיקה בראשות הקתדרה לסוציולוגיה ע"ש רוז אייזק. היא כותבת מאמרים בנושאי מחקרה וניתוחים של תופעות חברתיות בישראל.

   

  היא חקרה את השפעת הקפיטליזם על הרגשות (ספרה על ה"קפיטליזם הרגשי" הופיע ב-2007). במסגרת עבודתה במרכז לחקר הרציונליות שבאוניברסיטה העברית בחנה אילוז את הגורמים התרבותיים והחברתיים העומדים, להשקפתה, ביסוד תהליך הבחירה אצל בני אדם. היא עסקה גם בפסיכולוגיה פרוידיאנית ובהשפעותיה על היחסים של בני האדם עם עצמם ועם הזולת.

   

  לגבי הקשרים שהיא קיימה עם צרפת, התבטאה לאחרונה פרופ' אילוז ואמרה כי "צרפת נשארה מולדתי. הביטוי שיש לאזרחות הצרפתית שלי בישראל הוא במבטי הביקורתי על החברה הישראלית, מתוך תפישה צרפתית רפובליקנית. בפרט אני מצרה על כך שישראל אינה מאפשרת עוד למיעוטים בכל הזירות השונות והרבדים השונים של החברה לקבל ייצוג. רק עקרונות של שוויון, חופש ואחווה יכולים לכוון אותנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים