שתף קטע נבחר

סוכם סופית: מפלגות הימין התאחדו, שקד תעמוד בראש

הבית היהודי והאיחוד הלאומי חתמו על התמודדות משותפת עם הימין החדש של שקד ובנט. עוצמה יהודית וזהות לא נכללות ברשימה המאוחדת - אך יוכלו לשריין מקומות בליכוד כמו בבחירות הקודמות. הימין החדש תקבל ארבעה מקומות בתשיעייה הראשונה. בנט ושקד התחייבו כי ימליצו על נתניהו

 

 

מפלגות הימין חתמו אחר הצהריים (ב'), אחרי דיונים קדחתניים, על הסכם לאיחוד גדול בימין בהובלת יו"ר הימין החדש איילת שקד. השם המסתמן - "הימין המאוחד".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הימין המאוחד ()
ראשי המפלגות לאחר ההסכם
 

מפלגת הבית היהודי של שר החינוך רפי פרץ סיכמה יחד עם האיחוד הלאומי של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' להתמודד יחד עם המפלגה החדשה של שקד ובנט. נכון לכרגע - עוצמה יהודית וזהות לא נכללות בהסכם.

 

רשימת
רשימת "הימין המאוחד"

 
הבית היהודי והאיחוד הלאומי רצו שהנציג הרביעי של הימין החדש ימוקם בעשירי ולא בתשיעי, אך דרישתם של שקד ובנט התקבלה וארבעת הראשונים בימין החדש ישובצו בתשיעייה הראשונה. שקד כאמור תוביל את הרשימה, ואחריה ישובצו רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ' ונפתלי בנט בראש הרשימה. הימין החדש יקבל את המקומות 7, 9, 11 ו-12.

 

בדיונים הקדחתניים השתתפו יובל צור, ניר אורבך וטל גן צבי, איש אמונו הקרוב של בנט שניהל איתו את המו"מ. המפלגות סיכמו כי במשא ומתן הקואליציוני ידרשו לחוקק חוק נורבגי מרובע, כך שיוכלו להתפטר מהכנסת ולכהן רק כשרים. בנוסף, כפי שפרץ ביקש, הנהגת "הימין המאוחד" תנהל את המשא ומתן הקואליציוני עם נתניהו במשותף במטרה להמליץ עליו לאחר הבחירות.

 

עוד סוכם כי אנשי עוצמה יהודית או מפלגות הימין האחרות שיחליטו להצטרף - ישוריינו בליכוד כפי שח"כ אלי בן דהן שובץ במקום ה-28 בבחירות האחרונות. עם זאת, בליכוד אמרו כי המפלגה סיימה את מכסת השריונים שלה לאחר הסיכום עם מפלגת כולנו. במסגרת ההסכם של הימין המאוחד הוחלט כי אם לבסוף אנשי עוצמה יהודית וזהות ישוריינו אצלם - הדבר לא יבוא על חשבונם של אנשי הימין החדש.

 

רשימת הימין המאוחד ()

 

בעקבות ההסכם שקד מסרה כי מדובר ב"בשורה נפלאה לגוש הימין. שבועות של מאמצים נשאו כעת פרי. איחדנו את מפלגות הימין לריצה משותפת כדי להבטיח שקולות יקרים לא ילכו לפח". שקד הוסיפה כי "בשבועות האחרונים פעלתי לכך מסביב לשעון יחד עם שותפיי לדרך. הצלחנו. כעת פניי לחיבורים נוספים. בכוונתי להמשיך במאמצים לאחד גם את עוצמה יהודית וזהות. כולנו צריכים להיות בסיעה אחת גדולה. נמצה את מאמצי האחדות עד הדקה האחרונה".

 

יו"ר הבית היהודי רפי פרץ אמר כי "החיבור הזה הוא חיבור שלא יטשטש את דרכנו. נמשיך להניף את הדגלים שלנו, נניף אותם בגאון ובעוז, והסיבה שאנחנו חוברים יחד זה לבנות תלכיד משותף ללכת ולהעצים את ממשלת ימין הבאה".

סמוטריץ' הוסיף כי "היו ימים ואפילו שבועות מורכבים עם עליות וירידות. גם היום היו פה צעקות פיצוצים, נכנסנו ויצאנו, אבל אני חושב שעשינו את הדבר הנכון". הוא פנה לתומכי עוצמה יהודית ואמר: "אתם נמצאים בצומת דרכים וצריכים להחליט אם אתם רוצים להמשיך לריב ולצעוק. תחליטו אם אתם רוצים לריב, לתקוף ולהיעלב, או שאתם רוצים להיכנס לבוא ולהיות חלק"

 

ראש הממשלה נתניהו פעל בימים האחרונים בניסיון ששתי המפלגות ירוצו בנפרד, ושפרץ לא יוותר על המקום הראשון לטובת שקד. אתמול פורסם כי גם רעייתו של פרץ, מיכל, הפעילה בתקופה האחרונה לחצים כבדים על בעלה כדי שלא יוותר על ראשות הרשימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
איילת שקד
צילום: גיל נחושתן
מומלצים