שתף קטע נבחר

פרץ: אורלי לוי קיבלה פחות ממה שמגיע לה

יו"ר העבודה-גשר לא מתחרט על החיבור עם לוי-אבקסיס, הסיכוי היחיד לדבריו להחלפת ממשלת נתניהו. "יש מספיק קולות ימין שגם להם נמאס", אמר בריאיון לאולפן ynet - אך הצהיר מנגד שהוא "השמאל האמיתי היחיד", וכי אינו "מפקיר את דגל השלום". על נתניהו: "לא מדברים איתו"

 

 

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ לא מתחרט על החיבור שלו עם אורלי לוי-אבקסיס. בריאיון הבוקר (ג') לאולפן ynet הצהיר כי על אף השריונים הרבים שקיבלה בעשירייה הראשונה ברשימה המשותפת, לוי-אבקסיס "קיבלה פחות ממה שמגיע לה". למרות שהצהיר כי המהלך נועד להביא קולות מימין, פרץ טען כי הוא "השמאל האמיתי היחיד" כיום, מושג שלדבריו עוות וכולל בתוכו לא רק את דגל השלום אלא את דגל הצדק החברתי.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet  

 

פרץ הכריז כי מסע הלחצים שלדבריו הוא עובר כדי להתחבר בסופו של דבר עם "המחנה הדמוקרטי", ובכך ליצור איחוד גדול עוד יותר בגוש השמאל, לא יעבוד. לדבריו, חיבור כזה רק יפגע בשאיפתו להביא מנדטים ממחנה הימין. "המסע הזה של הלחצים מכל עבר, שהוא לא מאורגן אבל מתחבר אחד לשני, כדי שאני אסכים לשנות את דעתי, מוצה", אמר. "אני מבין את הקמפיין שעושים עליי עד יום חמישי, אין לי כוונה לשנות את העמדה", הוסיף - תוך שהוא מתייחס למועד האחרון להגשת הרשימות בעוד יומיים. 

עמיר פרץ  (צילום: אבי מועלם)
עמיר פרץ באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

"אני לא מהמר על כלום", טען פרץ. עם זאת, כשנשאל אם הוא מודע לסיכון בכך שהוא מסרב לחיבור גדול יותר במחנה השמאל, החלטה שעלולה להוביל את המחנה שלו להתרסקות, השיב: "יכול להיות שכן ויכול להיות שלא".

 

-אבל אתה מסתכן, אתה מהמר אפילו.

"הרבה דברים שעשיתי בחיים כולם היו נגד. אין צורך למנות אותם, כולכם יודעים. כמה פעמים כל הקהילה הזאת עמדה נגד ואני בסופו של דבר הוכחתי שמנהיג צריך לשנות מציאות. מה רציתם? שאבחר את הדרך הקלה? לא. יכולתי לבחור את הדרך הקלה, לעמוד בראש האיחוד הזה. בין הפסד בטוח לבין הסיכוי לשנות, אני הולך למסע ישראלי שיש בו סיכוי לשנות. שבו יהיו שותפים יהודים, ערבים, נוצרים, בני העיר ובני הכפר, ההתיישבות העובדת, קיבוצים, מושבים וכל אלה שלא היו".

מאחדים כוחות: עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס (צילום: מוטי קמחי)
" קיבלה פחות ממה שמגיע לה". פרץ על לוי-אבקסיס(צילום: מוטי קמחי)

-המחנה הדמוקרטי שם מחסום בפני הציבורים שאתה מדבר עליהם?

"המחנה ברק-מרצ, קודם כל אני שמח שהם לא בסכנה של אחוז החסימה כי האשימו אותי ואמרו: 'נו מה זה משנה אם תביא ארבעה מנדטים מהימין והם לא יעברו את אחוז החסימה'. עכשיו זה נגמר, אז תנו לי בבקשה להוביל את המפלגה שלי, תנו לי להוביל את התנועה שלי, תנו לי להתחבר אל העם, ואני אומר לכם אל תבזבזו זמן, מבחינתי העניין הזה מאחוריי".

 

-אתה יודע שניצן הורוביץ אומר עליך שקצת משכת אותו באף. ניהלתם שיחות, הבטחת לו חיבורים ובסוף נעלמת לו עם אורלי לוי.

"זה לא היה ולא נברא. למזלי לא היינו לבד בשיחות. אבל אני אינני מתכוון לתקוף את ניצן, אני מבין את המצוקה שלו".

 

-למה מצוקה? הבן אדם התלכד, הוא יינצל כנראה.

"יש לו מצוקות ערכיות ומוסריות. אני לא בטוח שישן טוב בלילה".

 

-למה? בגלל ברק?

"תשאל אותו".

יו
"יש לו מצוקה ערכית. הוא לא ישן טוב בלילות". הורוביץ(צילום: טל שחר)

פרץ שב וציין בריאיון את היעד שלו בבחירות הקרובות: בין 12 ל-15 מנדטים. בין שלושה לארבעה מהם לדבריו יכולים להגיע מהימין, במיוחד מקרב בוחרי הליכוד. "יש מספיק קולות של ימין שגם להם נמאס, גם הם רוצים הזדמנות אחרת, ואני פונה לחבריי בליכוד: אל תיבהלו מכל המסע הזה. אני אומר לכם, הבית שאני בונה הוא גם בית בשבילכם", אמר.

 

הוא הזכיר את הבחירות הקודמות שבהן עמד בראשות העבודה, ב-2006. "כאשר אני הייתי מועמד, הצביעו בשבילי בכל ערי הפיתוח, בשדרות קיבלתי 26 אחוז, בקריית שמונה ניצחתי את ביבי, בעפולה ניצחתי את ביבי. בכל מקום בארץ, בכל עיר פיתוח, בכל שכונות העוני".

 

למרות שבכוונתו לפנות אל בוחרי הימין, פרץ הדגיש כי אין בכוונתו "להפקיר את דגל השלום", ואף הצהיר על החיבור שלו עם לוי-אבקסיס כ"שמאל האמיתי היחיד" כיום. הוא הסביר כי "עיוותו את ההגדרה של שמאל. שמאל זה ביטחון, שמאל זה שלום, שמאל זה צדק חברתי, זה דמוקרטיה. שמאל זה לא התנשאות והתנתקות. שמאל זה לא מבט מקומה 900. לא".

 

-אבל מה יש בחיבור עם אורלי חוץ מהסיפור החברתי? היא גדלה במפלגתו של ליברמן.

"ציפי לבני היום היא אישה מקובלת במחנה המרכז-שמאל. מאיפה היא באה?".

עמיר פרץ  (צילום: אבי מועלם)
"אני השמאל האמיתי היחיד". פרץ, הבוקר(צילום: אבי מועלם)
 

-אז אורלי חזרה בתשובה?

"היא לא צריכה לחזור בתשובה, כל החיים שלה היא הייתה כפי שהיא. אשת שלום, אשת צדק חברתי".

 

-יכול להיות ששילמת לה מחיר גבוה מדי שאולי עליו אתה כן מצטער?

"לא, ממש לא. היא קיבלה פחות ממה שמגיע לה".

 

-אתה לא חושש שכחול לבן ימחקו אתכם?

"אני לא מתכוון להיות זה שנותן לכחול לבן לעשות תרגילי שתייה. כולנו יודעים שכל הסיפור הזה של מפלגה גדולה הוא בלוף אחד גדול, שאין לו שום משמעות, כולנו יודעים שבלי שאני אביא את השלושה ארבעה מנדטים מהימין לא יהיה שינוי".

 

-איך תמנע את זה?

"אני אמנע. יש מספיק דרכים להסביר לאנשי העבודה שהם נפלו פעם אחת בפח, לא צריכים ליפול פעם שנייה. גם בן אדם סביר לא עושה טעות פעמיים באותו מקום אם מסבירים לו שזאת טעות. ואני מעריך שבשלב מסוים הרבה מנדטים מכחול לבן יבואו אלינו. היום יש בלבול, מכל עבר. ביום חמישי המפה הפוליטית מתייצבת. ביום חמישי אזרחי ישראל יידעו שאנחנו המפלגה היחידה שנותרה על המפה הפוליטית שחושבת על בני אדם וגם על שלום".

ישיבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
"לא מדברים איתו ולא יושבים בממשלה שלו". נתניהו(צילום: עמית שאבי)

בשאלת כניסה עתידית לממשלת נתניהו הבהיר פרץ כי "אנחנו לא מדברים עם נתניהו, לא מנהלים מו"מ עם נתניהו, ולא נכנסים לממשלת נתניהו. נקודה".

 

-לפני כתב אישום ואחרי כתב אישום?

"לפני כתב אישום ואחרי כתב אישום, ואם יהיה אישום נדרוש ממנו להתפטר".

 

-ועם הליכוד בלי נתניהו?

"עם הליכוד בלי נתניהו אני מוכן לנהל מו"מ. אם אגיע איתם להסכמות על תפיסת עולם, אם הם יסכימו לתהליך שלום, אם הם יסכימו לאג'נדה החברתית שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
פרץ, הבוקר באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים