שתף קטע נבחר

כך מאבדת ממשלת הימין את שטח C

מי שרוצה לספח את האזור ימצא שם בקרוב שטח מאוכלס במקום שטח פתוח. אף אדם הגיוני לא ירצה לצרף חצי מיליון פלסטינים שונאי ישראל

 

ישיבת ממשלה (צילום: אוהד צויגנברג)
ישיבת ממשלה(צילום: אוהד צויגנברג)

ממשלה ימנית יותר מזאת שגוועת לאיטה כבר שבעה חודשים לא הייתה וכנראה גם לא תהיה. אבל במה מתבטאת הימניות הזאת? המפא"יניקים של פעם ידעו לעבוד, שלנו חזקים בדיבורים. החקלאים ביהודה ובשומרון נדפקים מכל הכיוונים והם כבר אפילו לא מתלוננים. עץ זית של פלסטינים שאיזה חוליגן יהודי עוקר מקבל דיווחים ופרסומים בכל הארץ, ובאדיבותם של ארגונים למיניהם גם בכל העולם. אבל פי כמה וכמה יותר עצי זית של יהודים, עצי דובדבן וגפנים נעקרים על בסיס קבוע ואף אחד לא שומע על זה.

 

 

המים בכרמים של משק אחיה, חוות הרועה העברי, ושאר החקלאים בחבל בנימין וברחבי יהודה ושומרון עולים להם מאות אחוזים יותר מאשר מים לחקלאים בשאר חלקי הארץ, והם מוכנים לשלם, אבל אין מים בברזים. בוואדיות מסביב זורמים באופן חופשי מי ביוב ‑ גם מתבזבזים מים שאפשר לטהר ולהשקות איתם, וגם מזהמים את הסביבה, שני מעשי איוולת במחיר של הזנחה אחת.

 

הסיסמאות באוויר והדיבורים כמו חול: "זכותנו על הארץ", "נבנה בכל מקום כמה שנרצה", "נספח את שטחי C". בפועל, פלסטינים משתלטים על שטחים נרחבים באזורי C (שטח בשליטה צבאית ואזרחית של ישראל על פי הסכמי אוסלו), בונים ונוטעים על אדמות מדינה באין מפריע.

 

הנה כמה נתונים: כל שטחי C הם 3.5 מיליון דונם. חצי מיליון ישראלים חיים בהם. המגורים שלהם תופסים 2.5% מהשטח, ובסך הכול - כולל תב"עות מתוכננות, אזורי תעשייה ומחנות צבא - רק 8.5% משטחי C מוחזקים על ידי ישראלים.

 

200 אלף פלסטינים חיים בשטחי C, ורק כ-15 אלף מתוכם באופן חוקי. על פי החוק החל ביהודה ושומרון, אדם המחזיק באדמה במשך עשר שנים הופך לבעליה. אבל בפועל זה חל רק על פלסטינים. ישראלי, על פי פסיקת בג"ץ, חייב להוכיח בעלות. הפלסטינים עושים מאיתנו צחוק: הם מחזיקים כבר כ-30% מהשטח, רובו באמצעות השתלטות לא חוקית, שקצבה הולך וגובר. אנחנו הולכים ומאבדים את מדבר יהודה, הולכים ומאבדים את שטחי C.

 

תפיסת הקרקעות מכוונת וממומנת על ידי הרשות הפלסטינית. זה בדיוק כמו בנגב, כי כשהאנרכיה חוגגת, היא לא נעצרת בגבולות של מה שהיה הקו הירוק. ההשתלטות על מאות אלפי דונמים מאדמות הנגב נמשכת, גם אותו אנחנו מאבדים.

 

את הבעיה בנגב ובשטחי C אפשר לתמצת במילה אחת: משילות. יותר נכון: חוסר משילות. ישראל מפקירה את האינטרסים שלה ואת עתודות הקרקע האחרונות באזור הצפוף הזה כדי לזכות באיזה שקט מדומה וזמני. איפה אנשי מפלגות הימין? איפה אנשי השדולה למען ארץ ישראל? למה לא שומעים אף אחד? המדינה חייבת להתעורר ולהתחיל לאכוף את החוק. לא צריך חוקים חדשים - פשוט תאכפו את אלה שיש.

 

אם זה לא יקרה בדחיפות, תוך כמה שנים מי שרוצה לספח את שטחי C ימצא שטח מאוכלס במקום שטח פתוח, ושום אדם הגיוני לא ירצה לספח חצי מיליון או מיליון פלסטינים שונאי ישראל. ומי שרוצה לשמור קלף למשא ומתן, אם יהיה פעם כזה, יגלה שאין לו כלום ביד. השטח הפך לפלסטיני דה-פקטו. משילות, חוק וסדר טובים לכולם, לימנים ולשמאלנים. ההפקרות - רעה לכולם.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים